Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza - Forum Prawne

 

Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

Witam, nie wiem czy dobrze dobrałam temat do działu ale w razie czego prosze o pokierowanie. Mam taka sprawę. Mama z mezem rozdzielnosc m,ajatkowa podpisana normalnie u notariusza ale mąz ogłasza upadłosc i ma spore ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-02-2021, 09:46  
baranekbaranek
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

Witam,
nie wiem czy dobrze dobrałam temat do działu ale w razie czego prosze o pokierowanie.
Mam taka sprawę.
Mama z mezem rozdzielnosc m,ajatkowa podpisana normalnie u notariusza ale mąz ogłasza upadłosc i ma spore zaległosci w zus i us miedzy innymi i kiedys Pan z windykacji z US mnie poinformował ze skoro mamy rodzielnosc to mnie nie ratuje bo i tak urzead skarbowy na poczet męza zaległosci zajmnie moja wypłate a na dodatek moj amajatek w postaci działki choc by nawet.
I ze podobno jak by to była intercyza podpisana w dniu slubu to wtedy tylko i wyłącznie by7 mnie to uratowało przed zaajęciem z Usb a tak to nie uratuje ani dzuiałki ani nic pomimo tego ,że mam te rozdzielnosc majątkowa robiona dwa lata wstecz dopiero ale jest.
Czy Pan z Us ma racje i faktycznie Urzedy takie jak US i Zus i inne kontarhenci moga zając moj majątek?
baranekbaranek jest off-line  
26-02-2021, 07:11  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 2.081
Domyślnie re: Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

Wszystko zależy od tego jaki to majątek - czy Twój osobisty czy wspólny nabyty w trakcie małżeństwa przed wprowadzeniem rozdzielności. Samo wprowadzenie rozdzielności majątkowej nie oznacza, że aktywa przypadają Tobie a mąż nie dostaje nic i zostaje wyłącznie z długami. Zgodnie z założeniem kodeksu rodzinnego udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Jeśli działka o której piszesz należy do majątku wspólnego, to połowa działki jest męża. Podobnie z innymi składnikami majątku.
Nic nie piszesz, czy po wprowadzeniu rozdzielności dokonano podziału majątku. Gdzie dokonano, w sądzie czy u notariusza. W jaki sposób dokonano podziału - co komu przypadło i czy były spłaty. To wszystko ma znaczenie.
wiegol jest off-line  
26-02-2021, 16:18  
baranekbaranek
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie re: Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

o jej to u nas to wyglada tak,że poprostu mamy tylko i wyłaacznie pismo od notariusza--oczywicie robione za odplatnoscia--robione dokladnie w maju dwa klata temu dotyczące (od tamtego momentu)rozdzilnosci majatkowej.majątek w postaci tej własnie działki został nabyty w trakcie trwania małzenstwa czyli ta rozdzielnosc jak to ta Pani nam mowiła wtedy liczy sie ze maz od tamtego czasu ma połowe tej działki która była na nas OBOJGA przepisana przez moich rodziców.Nic popzniej nie było robione odnosnie tego tematu,i mi sie wydaje ze w wypadku np upadłosci męza to ktos np us czy Zus by miał prawo tylko do tej połowy męza ,czy nie tak?
Czy ja cos zle rozumiem?
Tylko jest tez taka kwestia ze ja np w zus jestem pełnomocnikiem meza i dokumenty mogę składać w jego imieniu i odbierac itp...i ZUS wysłał nam własnie dzis p[ismo ,że mąz ma 100 procent działki i w razie czego dokonaja wpisu w ksiedze wieczystej.A to chyba dlatego tak to interpretuje bo ja jestem opełnomocnikime i wtedy patrza na moje i jego ,,majatki,,i to zl;iczają ze jest wtedy możliwosc wyegzekfowania długu.2.Działka LAS równiez była nabyta w trakcie małzenstwa ale w akcie notarialnym jest tylko moje nazwisko tzn ze jest tylkkio na mnie zapisany a rozdzielnosc majatkowa była robiona pozniej ze tzry lata od tego lasu.To mam nadzieje ze do LASU komornicy itp nie maja dostepu,czy tak?
baranekbaranek jest off-line  
26-02-2021, 20:53  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 2.081
Domyślnie re: Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

Wprowadzenie rozdzielności majątkowej to ukłon w stronę wierzycieli. Nie muszą wprowadzać przymusowej rozdzielności. Majątek męża mają podany na tacy.
Cytat:
mi sie wydaje ze w wypadku np upadłosci męza to ktos np us czy Zus by miał prawo tylko do tej połowy męza ,czy nie tak?
Spienięży ją syndyk. O ile dojdzie do upadłości.
Cytat:
w razie czego dokonaja wpisu w ksiedze wieczystej.
W KW nieruchomości kto jest ujawniony jako właściciel?
Cytat:
LAS równiez była nabyta w trakcie małzenstwa ale w akcie notarialnym jest tylko moje nazwisko
W wyniku jakiej czynności została nabyta?
wiegol jest off-line  
09-03-2021, 15:58  
baranekbaranek
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie re: Rozdzielnosc majątkowa, a intercyza

Nie odpisywałm jakis czas poniewaz zbyłam w szpitalu.
jako własciciel działka z domem jest napisana na mnie i na meza z imienia i nazwoiska--czyli sa dwa imiona.czyli w razie czego tak jakby mojej połowki nie wezmie niekt yak?
baranekbaranek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozdzielnosc majątkowa. (odpowiedzi: 1) Witam. Sytuacja wygląda tak że jakiś czas temu źle zainwestowałem i nie wiem czy dam radę to spłacić. Kwota około 18000 zł. Boję się że będę miał...
§ Rozdzielnosc majątkowa jak? (odpowiedzi: 3) Jesteśmy 4 lata po ślubie. Niestety od dłuższego czasu się nie układa. Mąż jest alkoholikiem. W znaczny sposób zniszczył mi życie. Zapisałam go na...
§ Rozdzielnosc majątkowa (odpowiedzi: 10) Witam. Jestem tu nowa i od razu przepraszam jezeli pisze w zlym temacie. Przed ślubem ja z obecnym mężem zrobiliśmy intercyze na rozdzielnosc...
§ rozdzielnosc majątkowa (odpowiedzi: 7) Witam, mam nurtujące mnie pytanie, będę podpisywać z mężem umowę o rozdzielności majątkowej, przed zawarciem związku małżeńskiego miałam zgromadzone...
§ rOZDZIELNOSC MAJĄTKOWA (odpowiedzi: 5) Witam mam pytanie . Chcę zrobic rozdzielność majątkową , ale mąż się nie zgadza czy mogę ją zrobić bez zgody męża ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:30.