Cytat:
Napisał/a Mrogala1111 Chodzi mi o to czy w tym przypadku moja żona uniknie płacenia podatku dochodowego? |
Prawdopodobnie ma Pan na myśli podatek od spadków i darowizn a nie o dochodowy. Pan i pana rodzice względem siebie stanowicie zerową grupa podatkową, tak samo Pan i pana żona także względem siebie należycie do zerowej grupy. Darowizny pomiędzy członkami grupy zerowej nie są opodatkowane choć w określonych przypadkach wymagane jest zgłoszenie ich do US. Natomiast pana żona i każde z pana rodziców należą względem siebie do pierwszej grupy podatkowej - darowizny pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej są opodatkowane choć obowiązuje przy tym kwota wolna od podatku obecnie wynosząca 36.120 złotych w okresie 5 lat. Oddzielny limit liczony jest dla każdego z teściów.
Cytat:
Napisał/a Mrogala1111 Czy lepiej zrobić darowiznę na nasze wspólne konto a potem wpłacić pieniądze deweloperowi czy moi rodzice mają zrobić przelew na moje konto bankowe a ja potem przeleje pieniądze żonie? |
Oba rozwiązania są dozwolone, pod kątem podatkowym korzystniejsza jest darowizna na Pana i następująca po niej darowizna na żonę. Umowę darowizny warto zawrzeć na piśmie. Jeżeli obdarowanymi przez pana rodziców byliby oboje małżonkowie to pana żona mogłaby być zobowiązana do zapłaty podatku jeżeli przypadająca na nią część (przyjmuje się, że połowa) przekroczałaby kwotę wolną (podatek wyliczany jest wtedy od kwoty przekroczenia).