Podatek od spadku - czy się przedawnia ? - Forum Prawne

 

Podatek od spadku - czy się przedawnia ?

6 lat temu znajomy odziedziczył działkę. Jest postanowienie sądu o nabyciu spadku z 2003 r. Nie opłacił podatku. Czy podatek jest przedawniony po 5 latach ?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
14-12-2009, 01:02  
xdcc
Stały bywalec
 
Posty: 1.300
Domyślnie Podatek od spadku - czy się przedawnia ?

6 lat temu znajomy odziedziczył działkę. Jest postanowienie sądu o nabyciu spadku z 2003 r. Nie opłacił podatku. Czy podatek jest przedawniony po 5 latach ?
xdcc jest off-line  
14-12-2009, 12:06  
millword
Użytkownik
 
Posty: 217
Domyślnie RE: Podatek od spadku - czy się przedawnia ?

Cytat:
Nie opłacił podatku
Złożył deklarację? Jeśli tak i do dzisiaj nie dostał decyzji wymiarowej, określającej zobowiązanie to podatek jest przedawniony i z głowy.

Jeśli nie złożył - poglądy doktryny, a co gorsza również orzecznictwo jest podzielone.

Ja zgadzam się z interpretacją NSA z 4 września 2008 r.(sygn. akt II FSK 819/07) i tak jak Sąd uważam, że skoro zobowiązanie nie powstało (a jeśli nie ma decyzji to w podatku od spadków nie powstaje) nie ma podstaw do odnowienia zobowiązania po upływie terminu przedawnienia. Sąd widzi to tak:

Cytat:
Z uzasadnienia wprost i jasno wynika, że jeśli nie ma już obowiązku zgłoszenia przedmiotu podatku do opodatkowania (np. z powodu przedawnienia), to w ogóle nie można mówić o odnowieniu tego obowiązku w związku z art. 6 ust. 4 u.p.s.d.
...

i dalej...

Cytat:
W sprawie bezspornym jest moment powstania obowiązku podatkowego i termin przedawnienia (5 lat wynikający z art. 7 ust. 1 u.z.p.). Arytmetyka bezwzględnie zatem wskazuje, że obowiązek podatkowy przedawnił się najpóźniej wraz z upływem 1998 roku. W chwili powołania się na darowiznę tj. 2 października 2001 roku obowiązek podatkowy nie był już egzekwowalny, a więc nie mogła zadziałać dyspozycja z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, z przyczyn podanych powyżej.
Co ciekawe, odmienne stanowisko wyszło spod piór tego samego Sądu przeszło rok wcześniej - II FSK 921/06. Wtedy Sąd uznał, że wykładnia funkcjonalna i celowościowa przepisu prowadzi do wniosków niekorzystnych dla podatników.

Podsumowując, organy podatkowe znają i jedno i drugie orzeczenie (przynajmniej powinny ) i zazwyczaj będą mimo wszystko dążyły do rozstrzygnięcia na drodze sądowej. Tak to wygląda w moim odczuciu.
millword jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy prawo do spadku się przedawnia? (odpowiedzi: 16) Witam i z góry dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie mojego postu. W 2006 zmarła moja Mama i razem z ojczymem odziedziczyliśmy spadek....
§ podatek od spadku a podatek od dochodu po wielu latach. (odpowiedzi: 1) Witam. Zamierzam sprzedać mieszkanie własnościowe wartości ok 150 tys zł.Do 2005 roku właścicielem była moja babcia i dziadek.Jednak w Grudniu 2005...
§ Stwierdzenie nabycia spadku pod dwójce spadkodawców, a podatek od spadku (odpowiedzi: 2) Witam Serdecznie, Jestem w trakcie pomagania mojej rodzinie w składaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Do tej pory nie potrafili lub nie...
§ dziedziczenie spadku po matce-zrzeczenie sie spadku i podatek (odpowiedzi: 4) Witam jak wyglada sprawa w mojej sytuacji... Zmarla mi matka i nie zdarzylem (przeoczylem) wyslac ten druk SD ...Jestem 1z 6 osoba rodzenstwa co...
§ Akt notarialny, nabycie spadku a podatek od spadku (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, Chciałbym pokrótce opisać pewną sytuację. W 1993 roku moja ciotka (siostra matki ojca) spisała testament w którym jako...
§ podatek od spadku - postanowienie o nabyciu spadku z 2004 roku (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Postanowienie o nabyciu spadku zostało wydane w 2004 roku. Każdy ze spadkobierców dziedziczy 1/5 majątku w skład którego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:43.