wpłaty dla ojca a obowiązek podatkowy - Forum Prawne

 

wpłaty dla ojca a obowiązek podatkowy

Mój ojciec ma bardzo niską emeryturę. Jest to jedyne jego źródło dochodu. Przelewam mu na konto comiesiecznie 500 zł. Czy z tego tytułu ojciec musi to wykazywać w rozliczeniu jako dochód? Czy podlega to obowiązkowi ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
04-01-2010, 15:22  
belldor
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie wpłaty dla ojca a obowiązek podatkowy

Mój ojciec ma bardzo niską emeryturę. Jest to jedyne jego źródło dochodu. Przelewam mu na konto comiesiecznie 500 zł. Czy z tego tytułu ojciec musi to wykazywać w rozliczeniu jako dochód? Czy podlega to obowiązkowi podatkowemu?
belldor jest off-line  
05-01-2010, 11:11  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: wpłaty dla ojca a obowiązek podatkowy

W powyższej sytuacji mamy do czynienia - moim zdaniem - z darowizną która podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponieważ podlega pod przepisy ustawy od sid nie podlega pod PIT (czyli nie wykazuje się jej w dochodach).

Ponieważ Twój ojciec zaliczany jest (zgodnie z ustawa o podatku od sid) do I grupy podatkowej kwota wolna od podatku to 9 637zł - czyli do tej kwoty nie występuje żaden obowiązek podatkowy i jednocześnie nie trzeba tego zgłaszać do US.

Niemniej jednak gdy kwota powyższa zostałaby przekroczona i tak byłaby ona zwolniona pod pewnymi warunkami tj. jesli nabycie zostanie zgłoszone i odpowiednio udokumentowane (np. dowodem przekazania na rach. bankowy).

Przeczytaj sobie art. 4a ust. 1 oraz 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn - tam podany jest okres 5 letni który odnosi się właśnie m.in. do limitu 9 637zł.

Internetowy System Aktów Prawnych
katarynka1981 jest off-line  
05-01-2010, 14:57  
belldor
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: wpłaty dla ojca a obowiązek podatkowy

Dzięki, tak myślałam
belldor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ obowiązek podatkowy i VAT (odpowiedzi: 2) witam kontrahent nie podpisuje umowy na wykonanie prac tylko wsytawia zamówienie akceptowane w na wielu poziomach firmy to już trzecie zlecenie dla...
§ Czy przelew powoduje obowiązek podatkowy? (odpowiedzi: 4) Mój tata przelał na mój rachunek bankowy środki pieniężne w celu założenia lokaty. Tata chciał skorzystać z dobrych warunków jakie otrzymałem w swoim...
§ Czy powstał obowiązek podatkowy? (odpowiedzi: 2) witam w maju b.r. odstąpiono odpłatnie teren który dzierżawiono. kwota odstąpienia około 7.000 zł nie spisano żadnej umowy, jedynie u...
§ Podajem mieszkania a obowiązek podatkowy (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, prosiłbym kogoś o pomoc w rozwikłaniu takiej sytuacji. Jeżeli X wynajmnie nieodpłatnie lokal Y, a Y z kolei podnajmnie ten lokal...
§ Umowa o dzieło/obowiązek podatkowy (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, bedę wdzięczna za udzielenie mi wskazówek odnośnie poniższej sytuacji. Jestem osobobą fizyczną nie prowadzącą działalnosci...
§ Obowiązek podatkowy (odpowiedzi: 2) Klient ma założyć działalność gospodarczą. Ma podpisać umowę z firmą kurierską i dla niej świadczyć usługi rozwożenia różnych paczek do klientów....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:41.