Podwójne opodatkowanie - Forum Prawne

 

Podwójne opodatkowanie

Witam ! Mam do Państwa kilka nurtujących mnie od dłuższego czasu pytań dotyczących kwestii podwójnego opodatkowania: Od 5 września 2005 pracuję w Anglii. Nie rozliczałem się w Polsce za dochód uzyskany w Anglii w miesiącach ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-07-2007, 10:27  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Podwójne opodatkowanie

Witam !

Mam do Państwa kilka nurtujących mnie od dłuższego czasu pytań dotyczących kwestii podwójnego opodatkowania:

Od 5 września 2005 pracuję w Anglii.

Nie rozliczałem się w Polsce za dochód uzyskany w Anglii w miesiącach wrzesień-grudzień 2005 (rozliczyłem się tylko z dochodów uzyskanych w 2005 w Polsce)
Nie rozliczałem się w Polsce za rok 2006 (nie uzyskałem wtedy dochodów w RP).
Wiem,że za 2007 już nie muszę płacić podatku podwójnie.

Czy to prawda,że osoby przebywające (pracujące) w ciągu roku 2006 dłużej niż 180 dni za granicą (konkretnie w Anglii) nie będą musiały już płacić podatku dochodowego w Polsce ? Przypominam,że nie uzyskałem w owym czasie żadnych dochodów w RP.

Jeżeli US będzie chciał jednak wyegzekwować ode mnie zapłatę podatku (za dochód uzyskany w UK) w miesiącach wrzesień-grudzień 2005 i rok 2006 to kiedy mija termin przedawnienia ? O ile się nie mylę to mają chyba na to 5 lat-czy tak ? Czy więc termin przedawnienia mija 5 września 2010 ? Nie mam pojęcia jak to wyliczyć...

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc !

Z wyrazami szacunku !

-Marcin K.
Martino.K jest off-line  
27-07-2007, 11:48  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

Za 2006 rok, ponieważ nie osiągnąłeś w Polsce dochodów, nie rozliczasz się w Polsce z podatków. Ale w zeznaniu za rok 2005 powinieneś był ująć zarobki w GB z 2005 roku. Na wyegzekwowanie tego US ma czas do 31.12.2011 - do ostatniego dnia roku następującego po pięciu latach po roku, w którym powinieneś się był z tego rozliczyć.
Nakago jest off-line  
27-07-2007, 12:21  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Wszystko zalezy czy w latach 2005 , 2006 podczas gdy Ty pracowales w uk w Polsce posiadales ośrodek interesow zyciowych - zone/dzieci/mieszkanie ?
Jezeli tak to wg przepisow powinienes rozliczyc sie za tamten okres z dochodu osiagnietego w uk rowniez w Polsce.
Eliss jest off-line  
27-07-2007, 14:55  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

W latach 2005,2006 nie posiadałem ośrodka interesów życiowych w Polsce.
No chyba,że można do niego zaliczyć posiadanie 1/2 działki budowlanej ?

Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc !

Z wyrazami szacunku !

-Marcin K.
Martino.K jest off-line  
27-07-2007, 15:05  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

Od stycznia do sierpnia 2005 posiadałeś więc ośrodek interesów życiowych zagranicą? Pracując w Polsce?...
Nakago jest off-line  
27-07-2007, 15:09  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Od stycznia do sierpnia 2005 mieszkałem i pracowałem w Polsce.
Działkę kupiłem w grudniu 2006.Pracowałem wtedy w Anglii.
Martino.K jest off-line  
27-07-2007, 15:28  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

No to prawda za 2005 jezeli polowe roku pracowales w PLi polowe w UK to w Polsce powinienes rozliczyc sie i z jednego i drugiego dochodu.
Eliss jest off-line  
27-07-2007, 15:30  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Stosownie do art.4 pkt 2a umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków majątkowych podpisanej w Londynie dnia 16 grudnia 1976r. /Dz. U. z 1978r Nr 7 poz. 20/ osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze /ośrodek interesów życiowych/. W świetle dokonanych ustaleń stwierdzić należy, iż jeżeli podatnik na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie osiągnął w roku podatkowym dochodów, a dodatkowo miejscem pracy i stałego zamieszkania będzie inny kraj, w tym przypadku Wielka Brytania, to dochody uzyskane w danym roku podatkowym zagranicą mogą podlegać opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii i w konsekwencji tego, nie ma Pan obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego w polskich organach podatkowych /ograniczony obowiązek podatkowy/. Ponadto należy zauważyć, iż podatnik mający miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa, a osiągający dochody z pracy wykonywanej na terytorium Polski jest obowiązany dochody te opodatkować, dokonując rozliczenia podatkowego w terminie i na zasadach określonych w art.45 pkt 7 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Właściwym miejscowo organem podatkowym do złożenia zeznania podatkowego jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Eliss jest off-line  
27-07-2007, 15:38  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Natomiast przy nieograniczonym obowiązku podatkowym - termin złożenia zeznania o wysokości dochodu został określony w art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z tym przepisem podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie wg ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu /poniesionej straty/ w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym z zastrzeżeniem ust.7 i 8. Zatem zeznanie o osiągniętym dochodzie w 2005 roku należy przesłać do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego wg ostatniego miejsca zamieszkania w kraju na formularzu PIT-36 do 30.04.2006r. Zgodnie z art. 12 par. 6 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa - termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

..........................
Przepraszam ale nie chcialo mi przyjac zbyt dlugiego posta
Eliss jest off-line  
27-07-2007, 15:44  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Tak,liczę się z tym,że ciąży nade mną obowiązek rozliczenia się za te 3 miesiące pracy w UK w 2005.
Jeżeli zdecyduję się na powrót do Kraju przed 31.12.2011 to być może będę się starał złożyć korektę do zeznania podatkowego za 2005 i prosić US o zwolnienie z kary pieniężnej.
Wracając do posiadanej 1/2 działki budowlanej-czy można ją podciągnąć pod "ośrodek" ?
Martino.K jest off-line  
27-07-2007, 15:49  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

I jeszcze jedno.
Co z osobą, która nigdy w życiu nie pracowała w Polsce (nie uzyskała tam dochodów), nie ma w Polsce "ośrodka" i pracuje w UK tak samo jak ja od 5 września 2005 ? Czy Ona w ogóle nie musi już martwić sie kwestią podwójnego opodatkowania ? To by dla mnie miało sens.
Martino.K jest off-line  
27-07-2007, 16:50  
Eliss
Moderator
 
Eliss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.623
Domyślnie

Proponowałabym jednak wysłać zapytanie do Ministerstwa Finansów z opisem swojej sytuacji. Ponieważ przepisy można interpretować w rożny sposób co do indywidualnych podatników należałoby uzyskać decyzje Ministerstwa.

Od 1 września 2205 minister finansów ma w indywidualnych sprawach interpretować postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dla nas, Polaków, to absolutna nowość, ale to chyba dobrze, że właśnie minister finansów, a nie urząd skarbowy, będzie wydawał interpretacje.
Eliss jest off-line  
05-08-2007, 10:09  
Martino.K
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Mam rozumieć,że wysłanie zapytania do Ministerstwa Finansów ma sens w wypadku kiedy zdecyduję się na powrót do Kraju przed 31.12 2011 ?

Czy jeżeli przed 31.12.2011 sprawą zajmie się MF to przerywa to biegu terminu przedawnienia,tak jak jest to w wypadku, kiedy "zaczyna grzebać" Urząd Skarbowy ?

Pozdrawiam !
Martino.K jest off-line  
27-10-2011, 13:07  
Bozena1285
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Podwójne opodatkowanie

Witma,
Mam takie pytanie- osoba pracuje w Wielkiej Brytani od 2002 roku. Nigdy nie pracowala w Polsce, czy US moze sie do niej zwrocic (teraz)o zaplate podwojnego podatku za te lata kiedy umowa nie byla jeszcze podpisana- osoba ta nie ma i nie miala "osrodka" w Polsce. Jesli tak kiedy ulega to przedawnieniu?
Dziekuje.
Bozena1285 jest off-line  
27-10-2011, 21:18  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.640
Domyślnie RE: Podwójne opodatkowanie

Możesz nie wracać- US może wszcząć postępowanie w tej sprawie.......... jeszcze się nie przedawniło, a wtedy na nic prosby....

A poinformowałeś swój US ,że mieszkasz w UK ?
esk10 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podwójne opodatkowanie (odpowiedzi: 1) Witam Od stycznia 2013 roku przebywam za granicą gdzie prowadzę własną firmę. W roku 2013 w Polsce nie osiągnęłam żadnych dochodów z tytułu...
§ Podwójne opodatkowanie (odpowiedzi: 13) Prosze o wyjaśnienie Sprzedawalem rzeczy na Allegro bez działalności. Przekroczylem kwote sprzedazy 150 000zl w roku 2010 na Allegro. Stalem sie...
§ podwójne opodatkowanie (odpowiedzi: 3) Dlaczego moje wynagrodzenie za świadczenie usług w ramach projektu unijnego ma być podwójnie opodatkowane? Pracuję w Polsce, jestem zatrudniona w...
§ Podwójne opodatkowanie VAT (odpowiedzi: 14) Mam takie pytanie odnośnie podatku VAT na sprowadzane laptopy z USA. Normalnie przy odprawie celnej płaci się cło o stawce 0% i VAT. Urząd dopuścił...
§ podwójne opodatkowanie? (odpowiedzi: 2) Witam Otóż do czerwca 2008 roku uczyłam się zaocznie w Polsce i ze względu że byłam w kiepskiej sytuacji finansowej pobierałam zasiłek socjalny z...
§ Podwójne opodatkowanie (odpowiedzi: 2) Witam, Wraz z żona do końca września 2010 pracowaliśmy w Polsce, po czym od 1 paź pracujemy w Wielkiej Brytanii. W UK podatek rozlicza się do 5...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:17.