Strona internetowa - Forum Prawne

 

Strona internetowa

Witam Prowadzę małą działalność gospodarczą. W ubiegłym roku zdecydowałem się na założenie swojej strony WWW. W inernecie, znalazłem firmę, która pod hasłem "TWOJA STRONA WWW" oferowała takie usługi (wykonanie strony, utrzymanie, rejestracja domeny). Telefonicznie zostałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
13-02-2010, 20:02  
wektar
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Strona internetowa

Witam
Prowadzę małą działalność gospodarczą. W ubiegłym roku zdecydowałem się na założenie swojej strony WWW. W inernecie, znalazłem firmę, która pod hasłem "TWOJA STRONA WWW" oferowała takie usługi (wykonanie strony, utrzymanie, rejestracja domeny). Telefonicznie zostałem poinformowany o warunkach wykonania takiej strony, jednocześnie wyraziłem zgodę na te warunki, zostało to również potwierdzone drogą elektroniczną jako "potwierdzenie umowy. Tym sposobem zawarłem z firmą umowę. Będąc raczej laikiem, w tych sprawach, zainteresowałem się kwestią prawną, przy zawieraniu tego typu umów (nawiasem mówiąc, nie dostałem od tej firmy umowy na piśmie do dnia dzisiejszego i nie wiem, czy to jest właściwe?). Doczytałem się, że zawarłem z tą firmą umowę o dzieło i powinny być mi przekazane prawa autorskie do strony, po jej wykonaniu. Powstał spór, bo firma nie zawarła tego, potwierdzając umowę drogą elektroniczną. A ja uzależniłem płatność za fakturę, inormacją o tym w potwierdzeniu umowy lub w umowie, którą chyba powinieniem dostać na piśmie. W warunkach umowy, nie jest również podana pojemność strony ani wielkośc transferu. Jeśli ktoś ma wystarcającą więdzę na styku prawa i internetu, to bym prosił o pomoc.
Pozdrawiam
wektar jest off-line  
14-02-2010, 23:46  
karol33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Strona internetowa

trochę mało danych, a zaliczkę zapłaciłeś? a jak z wyceną za portal? czas otrzymania strony?z tego co napisałeś to tylko wstępnie się umówiłeś z nimi i tyle
karol33 jest off-line  
15-02-2010, 10:30  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Strona internetowa

Cytat:
Napisał/a wektar Zobacz post
Telefonicznie zostałem poinformowany o warunkach wykonania takiej strony, jednocześnie wyraziłem zgodę na te warunki, zostało to również potwierdzone drogą elektroniczną jako "potwierdzenie umowy. Tym sposobem zawarłem z firmą umowę.
Tak, zawarłeś prawnie wiążącą ustną umowę o dzieło na wykonanie strony www.
Cytat:
Doczytałem się, że zawarłem z tą firmą umowę o dzieło i powinny być mi przekazane prawa autorskie do strony, po jej wykonaniu.
to nie jest tak. Poprzez zawarcie umowy o dzieło wykonawca zobowiązał się do wykonania i przekazania egzemplarza dzieła - w tym przypadku strony www. Ponieważ strona www stanowi w ogólności utwór chroniony prawami autorskimi (zgodnie z Art. 1. - USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" - zwana dalej upaipp) - to przeniesienie własności egzemplarza utworu (tu na zamawiającego) nie oznacza zgodnie z Art.52. upaipp automatycznego przeniesienia majątkowych praw autorskich do tego dzieła. Aby takie przeniesienie majątkowych praw autorskich było skuteczne wymagana jest forma pisemna umowy - Art.53.upaipp.
Ponieważ nie posiadasz takiej pisemnej umowy majątkowe prawa autorskie pozostają przy wykonawcy.
Cytat:
Powstał spór, bo firma nie zawarła tego, potwierdzając umowę drogą elektroniczną. A ja uzależniłem płatność za fakturę, informacją o tym w potwierdzeniu umowy lub w umowie, którą chyba powinienem dostać na piśmie.
nie musiała - przekazując dzieło (stronę www) firma udzieliła tym samym domyślnej licencji na korzystanie ze swojego dzieła. Licencja taka nie musi mieć formy pisemnej w świetle upaipp. Jeśli firma wykonała stronę i ją przekazała zamawiającemu, to zgodnie z Art.627. - USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. "Kodeks cywilny" - wykonawcy należy się wynagrodzenie.
Cytat:
W warunkach umowy, nie jest również podana pojemność strony ani wielkość transferu.
to są parametry, które powinny być ustalone PRZED zawarciem umowy.

I jeszcze uwagi ogólne:

#1. Umowa ustna jest tak samo ważna, jak i pisemna, z tym, że w razie ewentualnego konfliktu dużo trudniej jest udowodniać swoje racje, bo brak najczęściej jest materiału dowodowego.

#2. Wykonanie strony a jej utrzymanie (hosting) to ogólnie dwie rozłączne kwestie. Zwykle wykonanie strony realizuje się w ramach umowy o dzieło, zaś utrzymanie w ramach umów zleceń.

#3. jeśli w umowie nie zawarto (ustnie, bądź poprzez potwierdzenie mailowe) prawa do korzystania z opracowań strony (modyfikacji) to nie można dokonywać we własnym zakresie modyfikacji strony w zakresie chronionym przez prawa autorskie (np. wygląd graficzny strony, tekstów, etc.)

#4. Licencja domyślna na korzystanie ze dzieła odnosi się oczywiście do wykorzystania elementów strony www w Internecie, nie zaś w innych rodzajach mediów.

#5. przejmując egzemplarz dzieła powinno się posiadać pisemne oświadczenie wykonawcy, że dzieło to nie jest obciążone żadnymi roszczeniami osób trzecich oraz nie narusza żadnych praw osób trzecich. Dobrze jest mieć również oświadczenie wykonawcy, że w razie wystąpienia roszczeń osób trzecich w stosunku do wykonanego przez niego dzieła, będzie on zaspokajał te roszczenia.

#6. http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-zlecenia.html
_chris_ jest off-line  
16-02-2010, 08:09  
wektar
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Strona internetowa

Dziękuję
Wygląda na to, że będę musiał zapłacić za tą usługę a strona i tak nie będzie moja. Szkoda tylko, że firma oferująca takie usługi, nie ma obowiązku informowania potencjalnego klienta o zasadach na jakich wykonuje taką usługę.
wektar jest off-line  
23-02-2010, 00:58  
pol2006
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie RE: Strona internetowa

Wektar jak dla mnie nic straconego . Dobra negocjacja i newralgiczne punkty zostaną wyjaśnione . Z usługi jesteś pewnie zadowolony . Trochę bajeru i uda ci się osiągnąć zmierzony cel ,Możesz napisać że środki pieniężne będziesz chciał pozyskać z instytucji Państwowej , a tam są stawiane takie wymagania .Powinno się udać . Czasami może to kosztować parę groszy więcej . No i odrazo nie strasz ich że im nie zapłacisz , że ich po sądach będziesz ciągał . "Stwórz sobie przyjaciela "
pol2006 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Strona internetowa (odpowiedzi: 2) Witam, posiadam stronę internetową na której rezerwuje wycieczki jednego z biur turystycznych, robię to jak na razie bezpłatnie dlatego nie posiadam...
§ Strona internetowa (odpowiedzi: 5) Witam. Bylo to w miare dawno ( kilka mc. temu zdaje sie dzien przed 1 wrzesnia). Mialem strone cs-google.pl. Zostal mi skradziony e-mail, konto na...
§ Strona internetowa (odpowiedzi: 3) Witam, pisałem już dawno temat, podobny jak ten, ale wcześniej nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Otóż sprawa dotyczy, strony internetowej,...
§ [Strona WWW] Własna strona internetowa o tematyce Multimedialnej (odpowiedzi: 13) Witam. Od paru miesiecy wpadlem na pomysl projektu wlasnej strony www o tematyce multimedialnej i mam do tego kilka pytanie. chcial bym zalozyc tą...
§ Strona internetowa a DG (odpowiedzi: 1) Wiem że temat był już poruszany na forum kilkakrotnie, czytałem większość postów w tym temacie. Lecz w żadnym nie znalazłem konkretnej i jasnej...
§ Strona internetowa (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym założyć stronę hobbistyczna, internetową. Potrzebuje pomocy i rady czy mogę pewne rzeczy zamieścić, czy nie złamię prawa. Posiadam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:10.