Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza. - Forum Prawne

 

Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam Przeszukałem forum i jednoznacznie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc pozwalam sobie założyć nowy temat. Prowadzę działalność gospodarczą i świadczę usługi dla firmy X. Mam również podpisaną umową o zakazie konkurencji. Aktualnie zgłosiła ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Zamknięty temat
 
08-03-2010, 11:50  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam

Przeszukałem forum i jednoznacznie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc pozwalam sobie założyć nowy temat.

Prowadzę działalność gospodarczą i świadczę usługi dla firmy X. Mam również podpisaną umową o zakazie konkurencji. Aktualnie zgłosiła się do mnie firma konkurencyjna z ofertą pracy. Dają mi dużo większą pensje oraz umowę o prace. Wiem że w obecnej firmie nie dostanę podwyżki. Chciałbym rozwiązać umowę z firma X w jak najmilszy sposób. Nie wiem jak szefostwo zareaguje ale nie sądzę że będą zadowoleni. Umowę o współpracy mam na czas nie określony a umowę o zakazie konkurencji załączam w załączniku.

Mam kilka pytań:
1. Czy idąc na rozmowę o pracę łamię zakaz konkurencji?
2. W zakazie konkurencji nie ma mowy o formie odszkodowania przy jej zadziałaniu oraz informacji że jest w przypadku nie wypisania czegoś nie działa prawo cywilne czy pracy (nie znam się )
3. Jeżeli nie ma tego zapisu o odszkodowaniu j.w. to czy zakaz obowiązywać mnie będzie?
4. Jeżeli nie ma tego zapisu o odszkodowaniu j.w. to czy zleceniodawca musi mi wypłacać odszkodowanie minimum 25% pensji brutto?
5. Kiedy przy rozwiązaniu umowy z zleceniobiorcą nie będzie działać zakaz konkurencji?
Załączone pliki
Rodzaj pliku: zip umowa.zip (86,5 KB, 24 wyświetleń)
marcinb21 jest off-line  
08-03-2010, 17:35  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Prosiłeś na PW o wyrok SN - Sądu Pracy w sprawie dotyczącej zakazu konkurencji. Wydaje mi się,że czytanie wyroków Sądu Pracy Ci nie pomoże skoro nie jesteś pracownikiem i masz umowę zawartą ze zleceniodawcą, a nie pracodawcą. Tej sytuacji nie dotyczą regulacje prawa pracy. Może na forum prawa cywilnego będą w stanie Ci pomóc w bezbolesnym zerwaniu tej umowy.
megane jest off-line  
09-03-2010, 08:13  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

dzięki za odpowiedź. A czy w ogóle widzisz jakieś nadzieje na polubowne rozwiązanie tej umowy?

Jeżeli czytają moderatorzy to proszę o przeniesienie tematu na forum prawa cywilnego bo nie chce powielać tematu.
marcinb21 jest off-line  
09-03-2010, 20:39  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Być może to Ci się przyda. Jest to fragment artykułu, którego autorem jest Sędzia Sądu Rejonowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ryszard Sadlik:

"Zakaz konkurencji w umowie zlecenia
W praktyce pewne wątpliwości budzi dopuszczalność wprowadzania do umów zlecenia zapisów dotyczących zakazu konkurencji, czyli zakazu prowadzenia przez zleceniobiorcę własnej działalności konkurencyjnej do zleceniodawcy lub świadczenia pracy czy usług na rzecz konkurencyjnych podmiotów. Tym bardziej, że zleceniodawcy usiłują wprowadzać takie zapisy nie tylko na czas trwania umowy zlecenia, ale także na okres po
jej rozwiązaniu. Zaznaczyć należy, że strony umowy zlecenia będącej umową cywilnoprawną mają znaczną swobodę kształtowania wzajemnych praw i obowiązków, wynikającą z ogólnej zasady swobody umów uregulowanej w art. 353 1 KC. Jednakże od tej ogólnej zasady zachodzą istotne wyjątki wskazane w treści tego przepisu. Są to
przepisy prawa, zasady współżycia społecznego oraz natura stosunku prawnego. W myśl bowiem tego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Jak zatem z tego przepisu wynika, swoboda stron w określaniu stosunku zobowiązaniowego nie jest absolutna, gdyż bywa ograniczona zarówno co do treści, jak i celu. Ograniczenie polega na tym, że treść lub cel umowy nie mogą być sprzeczne z właściwością stosunku, ustawą i zasadami współżycia społecznego. Jednakże biorąc pod uwagę cel umowy zlecenia wprowadzającej zakaz konkurencji w czasie trwania takiej umowy, uznać należy, że ustanowienie takiego zakazu jest dopuszczalne i mieści się w zakresie swobody umów. Tak też wskazywał SN w wyroku z 11.9.2003r. (Sygn. III CKN 579/01), podnosząc, że zleceniobiorca może zgodnie z zasadą swobody umów zobowiązać się wobec zleceniodawcy do niepodejmowania w czasie trwania umowy działalności konkurencyjnej.

Natomiast przyjąć należy, że ustanowienie zakazu konkurencji obowiązującego zleceniobiorcę po ustaniu umowy zlecenia byłoby dopuszczalne tylko pod warunkiem, że zakaz ten miałby charakter odpłatny. W przeciwnym wypadku, tj. w razie ustanowienia zakazu konkurencji, który miałby wiązać zleceniobiorcę po zakończeniu umowy zlecenia bez żadnego odszkodowania, można by uznać, że zobowiązanie to byłoby nieważne, gdyż naruszałoby zasady współżycia społecznego. Nie sposób bowiem zgodzić się z tym, żeby pozostawało w zgodzie z zasadami współżycia społecznego zobowiązanie zleceniobiorcy do niepodejmowania działalności konkurencyjnej (np. przez dwa lata po rozwiązaniu umowy) bez uzyskania jakiegokolwiek ekwiwalentu ze strony zleceniodawcy. Takie też zdanie wyraził SN w uzasadnieniu ww. wyroku z 11.9.2003r. Dla potwierdzenia tego stanowiska warto odwołać się do art. 101 2 KP, gdzie przewidziano możliwość zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, ale za odszkodowaniem. Analogiczne rozwiązania mogłyby być zastosowane przez strony w przypadku umowy zlecenia i wówczas z pewnością zostałyby uznane za zgodne z zasadami współżycia społecznego." [SSR Ryszard Sadlik]
Rafał M jest off-line  
10-03-2010, 08:00  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam

Dziękuje za odpowiedź.
1. Mam rozumieć z tego artykułu że po rozwiązaniu umowy zlecenie jaka obowiązuje pomiędzy mną i zleceniodawcą ( w umowie jest mowa o "zleceniodawca zleca zleceniobiorcy" wiec jest to umowa zlecenie) umowa o zakazie konkurencji w której nie ma mowy o odszkodowaniu przestanie obowiązywać?
2. Czy poprostu odczekać miesiąc + 7dni na przelew pensji i jeżeli nie dostane na konto minimum 25% kwoty ustalonej w umowie zlecenie wypłacanej co miesiąc napisać oficjalne pismo, że związku z nie otrzymaniem miesięcznego odszkodowania umowa o zakazie konkurencji zostaje automatycznie rozwiązana i zrzekam się całkowitej sumy odszkodowania?
3. Czy mam wejść do szefa i poinformować go że chciałbym rozwiązać umowę zlecenie i przekazać mu pismo że w nawiązaniu do umowy o zakazie konkurencji jaka mnie obowiązuje ( nie ma w niej mowy o odszkodowaniu i jego sumy) zażądać np 90% miesięcznego wynagrodzenia przez 1 rok od dzisiejszego spotkania wypłacanego do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca.
4. Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego zakazu konkurencji.
5. Może wejść poprosić o taką podwyżkę na którą sie na pewno nie zgodzi i zakładając jeżeli się nie zgodzi zastosować jeden z punktów 2 lub 3?
marcinb21 jest off-line  
10-03-2010, 19:16  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam,

1. Zacytowany przeze mnie artykuł jest tylko interpretacją jego autora i nie stanowi źródła prawa. O tym czy postanowienia umowy są zgodne z prawem czy też nie musiałby zadecydować Sąd, więc umowa o zakazie konkurencji nie przestanie obowiązywać "automatycznie" po ustaniu współpracy.

2. Formalnie nie jest Pan pracownikiem, a zgodnie z umową nie przysługuje Panu odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, więc zleceniodawca na pewno nie będzie go Panu płacił. Sam brak wypłaty formalnie nienależnego odszkodowania nie upoważnia Pana do rozwiązania umowy, gdyż najpierw to odszkodowanie musiałoby zostać wprowadzone do umowy przez oświadczenie stron lub wyrokiem Sądu.

3. Teoretycznie może Pan zażądać dowolnej wysokości odszkodowania, ale druga strona raczej się na to nie zgodzi. Gdyby jednak Pana zleceniodawca zgodził się na odszkodowanie to należałoby sporządzić kolejny aneks do umowy i określić w nim wysokość odszkodowania.

4. Po rozwiązaniu umowy o współpracy może Pan spróbować wysłać pismo do zleceniodawca (poleconym, z.p.o.) zawierające oświadczenie, że odstępuje Pan od umowy ze skutkiem natychmiastowym, ponieważ jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, uzasadniając to tak jak w zacytowanym przeze mnie artykule. Podejrzewam jednak, że zleceniodawca tak łatwo nie odpuści i sprawa miałaby finał w Sądzie.

5. Lepiej po prostu porozmawiać ze zleceniodawcą o rozwiązaniu lojalki na mocy porozumienia stron lub o wprowadzeniu do umowy zapisów dotyczących odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji.
Rafał M jest off-line  
10-03-2010, 21:37  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

dziękuję za odpowiedź. Wnioskuję że poprostu jestem na straconej pozycji chyba że uda mi się rozwiązać tą lojalkę za porozumieniem stron, Lipa straszna!! Wychodzi na to że jestem chyba w najgorszej sytuacji jaka może być. Bo mogę zostać bez pracy i nic nie dostawać odszkodowania. Bezsensu.
marcinb21 jest off-line  
11-03-2010, 16:37  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Przecież ja wcale nie napisałem, że jest Pan na straconej pozycji. Ma Pan "za sobą" Wyrok Sądu Najwyższego w podobnej sprawie a to potężny argument w przypadku ewentualnego powództwa pracodawcy przeciwko Panu. Na ma Pana miejscu zrobiłbym tak jak w punkcie 4 mojej poprzedniej wypowiedzi, ale oczywiście decyzję będzie Pan musiał podjąć sam. Proszę jednak pamiętać, że nawet jeśli skutecznie odstąpi Pan od umowy o zakazie konkurencji to i tak będzie Pan zobowiązany do zachowania tajemnicy gospodarczej obecnego pracodawcy, ponieważ zgodnie z art. 23 par. 1 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".
Rafał M jest off-line  
11-03-2010, 20:51  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Rozumiem Pana i dziękuję za odpowiedź.
A co do zachowania tajemnic firmy to jest dla mnie rzeczą naturalną i oczywistą. Darzę szacunkiem aktualnego szefa za to jak prowadzi firmę i mi pozwolił się w niej wykazać i nabrać "obycia zawodowego". A co do doświadczenia zawodowego to wiem że tego co sam się nauczyłem to wykorzystywałem w firmie i dzięki temu to szef też skorzystał z mojej wiedzy technicznej którą sam posiadłem.
Szczerze to byłem wczoraj na rozmowie w konkurencyjnej firmie i dzisiaj się okazało że chcą mnie zatrudnić na umowę o pracę chociaż ich uprzedziłem że mam umowę o zakazie konkurencji i poinformowałem o tym że projekty w których brałem udziałem w jeszcze aktualnej firmie zostaną moją tajemnicą.
Teraz muszę przemyśleć jak rozegrać sposób rozstania z firmą.
Myślałem o tym aby moze najpierw poprosić o podwyżkę na taką sumę jaką mi proponują w nowej firmie.(chociaż tyle mi nie da na 1000%) i poprosić o sprecyzowanie umowy o zakazie konkurencji ponieważ według mnie i prawa jest nie zgodna z zasadami współżycia społecznego jak to zwiecie i wprowadzanie do niej sumy odszkodowania. Kolejnym krokiem byłoby poinformowanie że odchodzę. Może się rozpisuję ale naprawdę patowa jest ta moja sytuacja. Do poniedziałku muszę przemyśleć jak to rozegrać.

Każda dodatkowa sugestia jest mile widziana.

Pozdrawiam
marcinb21 jest off-line  
08-04-2010, 20:54  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam

Odświeżam temat ponieważ będę chyba potrzebował pomocy prawnika.
Czy możecie polecić kogoś w Wa-wie kto mi może pomóc?

Pozdrawiam
marcinb21 jest off-line  
08-04-2010, 22:55  
totuus
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Jeśli nie ustalili wynagrodzenia za zakaz konkurencji to zmieniaj pracę, a takim świstkiem się nie przejmuj. Prawnika będziesz potrzebował dopiero kiedy podejmą jakies działania prawne przeciwko Tobie.

Nie podajesz co tam robisz i na jakich zasadach, jesli tam normalnie pracujesz jak pracownik pod kierownictwem przełozonych, to zagroź im pozwem o ustalenie stosunku pracy i zobacz co na to odpowiedzą.
totuus jest off-line  
08-04-2010, 23:07  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Cytat:
Napisał/a marcinb21 Zobacz post
będę chyba potrzebował pomocy prawnika.
Czy możecie polecić kogoś w Wa-wie kto mi może pomóc?
Polecić prawnika nie mogę, ponieważ regulamin forum na to nie pozwala, ale proszę może napisać w czym dokładnie potrzebuje Pan pomocy prawnej to być może znajdzie Pan ją tutaj.
Rafał M jest off-line  
09-04-2010, 08:57  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam

Dzięki za podpowiedź.
Wczoraj rozmawiałem z szefem powiedział że się godzi żebym poszedł do innej firmy konkurencyjnej ale nie rozwiąże mi umowy o zakazie konkurencji i jeżeli uzna że ja będę szkodził jego firmie( a nie zamierzam) to pozwie mnie i najlepsze "muszę wziąć również odpowiedzialność za mojego przyszłego pracodawcę że jeżeli spotka go na obiekcie przez obecnego projektowanego lub oferowanego na niego sprzęt to również mnie poda nawet jeżeli ja na to wpływu nie mam to również mnie pozwie- chore!!".
Mój nowy pracodawca jest dużą firmą która ma oddziały na całą Polskę.
W umowie o współpracy mam miesięczny okres wypowiedzenia i poinformowałem go ustnie w marcu o tym i sam przyznał że przyjął do wiadomości ale teraz chce mu dać wypowiedzenie na piśmie z data kiedy go poinformowałem. A on chce żebym pracował do końca maja bo chce żebym mu skończył projekt a według papieru powinienem odejść z końcem kwietnia.
A teraz najlepsze. Za to że zrywam umowę (wypowiadam) to nie wypłaci mi prowizji którą wypracowałem w tym roku. Rozliczaną mam za cały rok. Według umowy o współpracy nie mam nić na temat że przy wypowiedzeniu w ciągu roku prowizja mi przepada. Jest tylko że prowizja będzie rozliczana rocznie.

To tyle w skrócie. Proszę pamiętać że jestem z nim w stosunku Zleceniobiorca -zleceniodawca.
marcinb21 jest off-line  
09-04-2010, 13:51  
totuus
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Najpierw musi wykazać poniesiona szkodę i ją wycenić oraz twoją winę w poniesieniu tej szkody. A jeśli nie zapłaci wynagrodzenia umówionego za wykonaną pracę podasz go do Sądu i nie ma znaczenia kiedy się z wynagrodzenia rozliczacie. Było umówione, została wykonana praca więc istnieje zobowiazanie. Od umówionego terminu rozliczenia staje się wymagalne i zaczyna mu bic licznik.
totuus jest off-line  
12-04-2010, 08:50  
marcinb21
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakaz konkurencji a działalność gospodarcza.

Witam

Chciałbym zapytać czy składając wymówienie powinienem w nim napisać że proszę o rozliczenie prowizji zgodnie z umową. Czyli z końcem roku kalendarzowego. Czy takie rzeczy mogę zamieścić w wypowiedzeniu i czy kopie wypowiedzenia musi mi podpisać?

Mam również pytanie czy dobrze rozumiem poniższy artykuł. Według mnie po minięciu okresu wypowiedzenia moja lojalka jest nieważna gdyż nie ma w niej mowy o odszkodowaniu co narusza zasady współżycia społecznego.
Chciałbym taki argument przedstawić szefowi jeżeli powie że nie rozwiąże mi zakazu. Czy porostu olać go i nie mówić mu o tym że lojalka jest nieważna a sam słownie mi pozwala iść do konkurencji ale pod warunkami ze ja i moja nowa firma nie wejdziemy na jego obiekty i zaznacza że chętnie by zemną dalej współpracował na zasadzie zleceń projektowych.

Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Proszę o odpowiedź
marcinb21 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakaz konkurencji a własna działalność gospodarcza (odpowiedzi: 10) Witam Państwa! Proszę o pomoc w następującej kwestii: Jestem zatrudniony na umowę o pracę w firmie, która jest producentem pewnych urządzeń...
§ działalnośc gosp. a zakaz konkurencji (odpowiedzi: 4) Witam Mam pytanie, szukałem podobnego tematu na forum, ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Mam zamiar podpisać z firmą x umowę o...
§ zakaz konkurencji , a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 2) Witam mam tego oto typu problem. Znajoma osoba do końca czerwca pracowała w firmie z którą miała podpisany zakaz konkurencji . Przy podpisywaniu...
§ działalność gospodarcza a zakaz konkurencji (odpowiedzi: 4) Witam Od ponad 8 lat pracuję w firmie kosmetycznej na umowę o pracę. W umowie brak jakichkolwiek wzmianek o zakazie konkurencji. Jakiś czas temu...
§ działalność gospodarcza a zakaz konkurencji (odpowiedzi: 1) Witam Od ponad 8 lat pracuję w firmie kosmetycznej na umowę o pracę. W umowie brak jakichkolwiek wzmianek o zakazie konkurencji. Jakiś czas temu...
§ zakaz konkurencji a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam w umowie o prace mam zapis o zakazie konkurencji z dokładnym wskazaniem co rozumie się przez działalność konkurencyjną. Moje pytanie brzmi czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:15.