sprzedaż alkoholu przez internet - Forum Prawne

 

sprzedaż alkoholu przez internet

Witam, mam kilka wątpliwości odnoszących się do ustawy o wychowaniu w trzeźwości Dz.U.2007.70.473 -j.t. ustawa 1982.10.26, odnośnie sprzedaży alkoholu przez internet. Teoretycznie nie można, ale są firmy które to robią, więc .... -Art. 96. Sprzedaż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
21-04-2010, 11:24  
Mariusz Michałowski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie sprzedaż alkoholu przez internet

Witam,
mam kilka wątpliwości odnoszących się do ustawy o wychowaniu w trzeźwości Dz.U.2007.70.473 -j.t. ustawa 1982.10.26, odnośnie sprzedaży alkoholu przez internet. Teoretycznie nie można, ale są firmy które to robią, więc ....

-Art. 96. Sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są:
1) sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
2) wydzielone stoiska - w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2;
3) pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie przewiduje w ogóle możliwości sprzedaży alkoholu w Internecie ani przez telefon - ale czy ma to znaczenie ?

Art. 12. 1. Rada gminy ustala, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.

2. Rada gminy ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

3. W miejscowościach, w których rozmieszczone są jednostki wojskowe, liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych są ustalane przez radę gminy po zasięgnięciu opinii właściwych dowódców garnizonów.

4. Liczba punktów sprzedaży, o których mowa w ust. 1, oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinny być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu, określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Ustawa ma na celu ograniczenie spożycia i jest ustawą szczególną wobec ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - jak to się odnosi do sprzedaży przez internet. Czy tylko chodzi o miejsce ?

-Art. 131. 1. (13) Zabrania się na obszarze kraju reklamy i promocji napojów alkoholowych, ...............

Strona z oferta będzie promocją i reklamą - można to obejść ?

-Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;

2) osobom do lat 18;

3) na kredyt lub pod zastaw.

1/sprzedaży nietrzeźwym , nieletnim- klient podczas zamówienia oświadcza że jest pełnoletni i trzeźwy, kurier przy dostawie też będzie to sprawdzał. Można obowiązek sprawdzenia przenieść ze sprzedawcy na kuriera ?

2/karta kredytowa - wynika z powyższego że jest zakaz, natomiast nie raz kupowałem w sklepie i płaciłem kartą.


-Art. 18. 1. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego dalej "organem zezwalającym".

Po rozmowach w gminie, wiem że nie są skłonni do wystawienia pozwolenia na sprzedaż alkoholu przez internet. Czy "zwykły" sklep na mieście oraz częściowa sprzedaż przez internet w ramach tego sklepu, jest w jakiś sposób nielegalna ?


Proszę o opinie
Mariusz Michałowski jest off-line  
14-11-2010, 10:20  
slavomiro
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: sprzedaż alkoholu przez internet

Podbijam temat ponieważ również szukam odpowiedzi na te pytania. Szukając różnym opinii w internecie znalazłem i takie, że ta forma sprzedaży jest zakazana oraz takie, że żaden przepis jej nie zabrania.
Wg mnie sprzedaż internetowa jest dopuszczalna ponieważ:
- miejscem sprzedaży jest sklep - sama sprzedaż jest robiona kanałem zdalnym ale miejscem zawarcia transakcji jest sklep
- zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim oraz nietrzeźwym - tutaj należy rozwiązać jedynie ustalenie tożsamości kupującego (co można zrobić na wiele sposobów). Można to rozwiązać odpowiednią umową z kurierem - obowiązek sprawdzenia pełnoletności i trzeźwości - tak jak w zwykłym sklepie.
- zakaz promocji alkoholu - oferta przedstawiona na stronie jest tylko ofertą a nie reklamą - tak samo jak oferta na półkach w tradycyjnych sklepach lub w gazetkach ofertowych jakie ma np Makro.
- sprzedaż na kredyt - w tradycyjnych sklepach jest możliwość płatności kartami. Tutaj można to rozwiązać np płatnością przy odbiorze, płatnością przelewem itp.

Pomoże ktoś?
slavomiro jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koncesja? - sprzedaż alkoholu przez Internet do Polski (odpowiedzi: 2) Witam, W Niemczech sklepy internetowe sprzedające alkohol (piwo, wino) nie ptorzebują zezwolenia na sprzedaż. Czy jeśli miałabym również polski...
§ Zakup alkoholu przez internet - oszukani... (odpowiedzi: 2) Witam. Zalogowałam się na pewnej stronie celem znalezienia firmy, która sprzedaje hurtowo alkohol. Potrzebna mi była większa ilość na wesele, a z...
§ Sprzedaż alkoholu przez internet. Zezwolenie (odpowiedzi: 1) Witam! Posiadam stacjonarny sklep spożywczy, którym sprzedaję również alkohol (oczywiście posiadam wszelkie zezwolenia). Chciałbym teraz otworzyć...
§ sprzedaż przez internet, nie dostarczenie paczki przez Pocztę (odpowiedzi: 3) Witam. Korzystając z usług portalu szafa.pl sprzedałam sweter będący w moim posiadaniu innej użytkowniczce. Aukcja kup teraz, zawierała cenę...
§ Sprzedaż towaru przez internet - akwizycja przez rabaty ? (odpowiedzi: 4) Witam, Wpadłem na pomysł powiększenia mojej sprzedaży i bardzo bym prosił o potwierdzenie, czy takie coś będzie legalne. Stworzę program, który...
§ Sprzedaż alkoholu tylko przez internet (odpowiedzi: 2) Proszę o pomoc w interpretacji zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdzialaniu alkoholizmowi. Rozwazam mozliwość otwarcia sklepu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:54.