Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta. - Forum Prawne

 

Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

Problem jest następujący, firma o nazwie xyz zarejestrowana jest wyłącznie w USA. Działalność jest niewielka i prawdopodobieństwo zarejestrowania przez nią znaków towarowych w Europie, a tym bardziej na całym świecie, jest znikome. Istotne jest, iż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
18-07-2010, 01:18  
Sebastian_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

Problem jest następujący, firma o nazwie xyz zarejestrowana jest wyłącznie w USA. Działalność jest niewielka i prawdopodobieństwo zarejestrowania przez nią znaków towarowych w Europie, a tym bardziej na całym świecie, jest znikome. Istotne jest, iż ja również chciałbym zarejestrować działalność o nazwie xyz, jednakże w zupełnie innej branży i wyłącznie na polskim rynku (nazwa jest w planach od dawna i jest ściśle związana z rodzajem działalności i całym pomysłem na nią). Dodam jeszcze, że wszelkie formy budowania wizerunku medialnego przez moją firmę xyz będą całkowicie odmienne niż tej zarejestrowanej w USA. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy mogę zarejestrować domenę xyz.com (owa amerykańska firma posiada domenę xy-z.com) i czy nie będzie się to wiązać z ewentualną koniecznością oddania / zamknięcia adresu domeny?

2. Co w przypadku gdyby jednak zarejestrowali znaki w Europie, mimo iż ja wcześniej zarejestrowałem je na terenie Polski?

3. Załóżmy, że moja firma wypuszcza na rynek produkt abc, a zatem na opakowaniu posiada wyróżnionego producenta - czyli moją firmę xyz. Produkt abc - za pośrednictwem zewnętrznego wydawcy - jest wydawany na terenie USA. Czy nie będzie to powodowało żadnych konfliktów prawnych?

4. Czy z takiej sytuacji mogą wynikać inne, nieprzewidziane przeze mnie negatywne konsekwencje?

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam, Sebastian.
Sebastian_ jest off-line  
18-07-2010, 13:38  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

Ależ czym innym jest zgłoszenie firmy do ewidencji działalności gospodarczej, a czym innym wykupienie domeny.
Janusz.C.M. jest off-line  
18-07-2010, 13:57  
haszysz
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

domyślam się że kolega usiłuje się dowiedzieć wszytskiego co pomogło by mu rozwiać wątpliowści w tej sytuacji - nie chodzi tylko o domenę ale o całość takiego działania.
Ja również mam podobny problem i podpinam sie pod pytania.

Pozdrawiam,
Haszysz
haszysz jest off-line  
18-07-2010, 14:19  
Sebastian_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

Dokładnie. Problem pojawia się w tej sytuacji następujący:
W Usa istnieje firma o nazwie xyz, i w Polsce również istnieje, o tej samej nazwie. Każda z nich posiada zastrzeżone prawa do nazwy xyz na terenie swego kraju, jednak domena .com jest międzynarodowa. Obie firmy posiadają stronę internetową, jedna xyz.com, druga xy-z.com. Czyje prawo do nazwy xyz jest w tym przypadku ważniejsze?
Sebastian_ jest off-line  
18-07-2010, 21:46  
Sebastian_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja nazwy i domeny, w przypadku gdy w innym kraju nazwa jest zajęta.

Szperając po tutejszym forum udało mi się mniej czy więcej rozwiać moje wątpliwości, głównie kompletując informacje z różnych tematów. Na ile dobrze zrozumiałem - mogę otworzyć stronę internetową o adresie: strona.pl (gdzie słowo "strona" stanowi jakikolwiek zastrzeżony znak towarowy) pod warunkiem, że:
1. Nie będzie to renomowany znak towarowy, np OPEL.
2. Moja strona.pl nie będzie stanowić bezpośredniej konkurencji dla właściciela zastrzeżonego znaku towarowego "strona", a co za tym idzie:
3. Rodzaj działalności mojej strony.pl nie będzie się zawierał w klasach, dla których znak towarowy "strona" zastrzegł jego właściciel.

W przypadku spełnienia powyższych warunków mogę:
1. Mieć pewność, że nikt domeny strona.pl mi nie obierze.
2. Legalnie otworzyć działalność gospodarczą o nazwie "strona".

Gdzie powyższe fakty wynikają z następujących podstaw prawnych:
1. Prawo o własności przemysłowej
2. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

W przypadku moich wątpliwości sprawa wygląda jeszcze lepiej, gdyż znak towarowy nie jest zarejestrowany na terenie Polski, a rodzaj działalności jakiej chcę się podjąć jest zupełnie inny.

- -
Miłobyłoby gdyby ktoś kompetentny w tej sprawie potwierdził moje ... "zestawienie" bądź je obalił. Na prawie się nie znam, wypisałem wyłącznie wnioski, do których doszedłem czytając i analizując różne inne tematy z forum.
- -

Z góry dziękuję.
Sebastian.
Sebastian_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nazwa działalności taka sama jak w innym kraju. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Mam pytanie, ponieważ jestem w trakcie zakładania działalności i mam problem z nazwą. Mianowicie przyjmijmy, że moja firma nazywać...
§ Kto ma obowiązek sprawdzania czy nazwa domeny jest zastrzeżona w Urzedzie Patentowym? (odpowiedzi: 5) Mam następująca sytuację. Jestem pracownikiem działu It w firmie reklamowej. Jedna z naszych klientek prowadzi salon kosmetyczny w Łodzi i zamówiła...
§ Rejestracja domeny, nazwy własnej (odpowiedzi: 1) Czy mogę bez obaw o cokolwiek, zarejestrować domenę, której nazwa będzie taka sama, jak systemu, tzn. Jest niemiecki system do zarządzania...
§ nazwa firmy, zastrzeżona w innym kraju (odpowiedzi: 2) Chciałbym zastrzec nazwę firmy X, z tego co widzę to po wejściu na hiszpańską domenę www.X.es (inna branża, mają około 50 wejść na stronę dziennie...
§ Nazwa domeny taka sama jak nazwa konkurencji (odpowiedzi: 1) Witam, Mam taki problem: Wkrótce otwieram nową spółkę handlową, pod którą działać będzie kilka sklepów internetowych o różnym asortymencie. ...
§ nazwa domeny z wykorzystniem nazwy istniejącej firmy (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałbym założyć serwis internetowy, w którego nazwie zawarta byłaby nazwa znanej firmy. Treści zawarte na stronie będą dotyczyły...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:44.