Składanie PC - CE, deklaracja zgodności - Forum Prawne

 

Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Witam. Szukałem, szukałem i szukałem - nie znalazłem więc piszę. Większość, albo nawet wszystkie produkty wprowadzone do sprzedaży w UE muszą mieć certyfikat CE. Ok, kupujemy wszystkie podzespoły komputera i składamy go. Fakt, że cały ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
19-11-2010, 17:05  
Mordimer
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Witam.

Szukałem, szukałem i szukałem - nie znalazłem więc piszę.

Większość, albo nawet wszystkie produkty wprowadzone do sprzedaży w UE muszą mieć certyfikat CE. Ok, kupujemy wszystkie podzespoły komputera i składamy go. Fakt, że cały komputer został złożony tylko z elementów posiadających CE nie oznacza, że zestaw jest CE

Każdy kto złoży taki zestaw, lub wymieni w gotowym zestawie jakiś podzespół na inny (te same parametry inna marka, ta sama marka inne parametry albo jedno i drugie inne) bierze na siebie odpowiedzialność aby taki zestaw był zgodny z normami m.in. EMC i LVD. Ponadto zobowiązany jest wystawić deklarację zgodności z normami, przy czym fakt, że komputer został złożony z certyfikowanych elementów nie stanowi jeszcze podstawy do wystawienia takowej deklaracji. Najlepiej aby taka osoba oddała takowy zestaw do laboratorium uprawnionego do certyfikowania. Wtedy nie musi wystawiać deklaracji, bo otrzymuje certyfikat CE: koszt od 10 tysięcy złotych (za każdy unikalny zestaw!), dość długi czas oczekiwania.

1. Jeżeli chciałbym składać zestawy komputerowe na zamówienie (zakładam, że każdy może być inny), muszę wystawić deklarację zgodności. Nie stać mnie na aparaturę badawczą, która jest kosmicznie droga. Można zrobić tak jak sporo sklepów tj. wystawić fakturę na same części bez montażu. To, że klient dostanie cały zestaw to inna bajka. Ale to ryzykowny sposób (skarbówka i inspekcja handlowa).
Jak to zrobić aby było dobrze? Dodam, że w razie kontroli Inspekcji Handlowej, jeśli wezmą sprzęt na badania i nie będzie on spełniał norm płacę za koszty badań + kara do 100 tysięcy złotych. Co prawda prawidłowo złożony sprzęt z elementów CE powinien spełniać normy ale ryzyko jest.

2. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne stanowisko pracy. W związku z tym, komputer zakupiony przez firmę musi mieć certyfikat CE czy wystarczy, że producent zestawu wystawił deklarację zgodności?

Pozdrawiam
Mordimer jest off-line  
23-11-2010, 01:50  
pol2006
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie RE: Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Raz piszesz deklaracja zgodności ,raz certyfikat . Wramach ścisłości Certyfikt wystawia Jednostka Notyfikwana . Ty tylko możesz wystawić Deklarację zgodności WE.

"Wtedy nie musi wystawiać deklaracji, bo otrzymuje certyfikat CE: koszt od 10 tysięcy złotych (za każdy unikalny zestaw!), dość długi czas oczekiwania."

Nie prawda , Badania o których piszesz wykonywane są w laboratorium jednostki notyfikowanej. Jest to badanie typu .Ona wystawia certyfikat . Nie zwalnia to jednak ciebie z odpowiedzialnosci za produkt .

Odp.2 Tak to wystarczy
To ze dany produkt spełnia normy i dyrektywy jest potwierdzone deklaracją zgodności i oznaczeniem CE na produkcie .W przypadku deklaracji zgodności nie jest zawsze wymagane , aby była dołączona do produktu. Okreśają to przepisy szczególne .
pol2006 jest off-line  
24-11-2010, 07:57  
Mordimer
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Nie zrozumieliśmy się. Jeśli piszę CE lub certyfikat to mam na myśli certyfikat. Jeśli mówię deklaracji to i myślę też o deklaracji. Nie mieszam tych pojęć.

Jeśli mowa o komputerach to muszę wystawić deklarację zgodności, nie muszę natomiast oddać sprzętu do laboratorium notyfikowanego. Jasne.

Ale z tego co czytałem fakt, że złożę sprzęt zgodnie ze sztuką i tylko z części posiadających certyfikat, nie jest wystarczającą dla mnie podstawą abym mógł wystawić deklarację. Jeśli dobrze rozumiem sam powinienem wykonać badania. Niestety mało kogo stać na odpowiednią aparaturę.

Cytat:
To ze dany produkt spełnia normy i dyrektywy jest potwierdzone deklaracją zgodności i oznaczeniem CE na produkcie .W przypadku deklaracji zgodności nie jest zawsze wymagane , aby była dołączona do produktu. Okreśają to przepisy szczególne .
Jeśli sprzęt, który kupi firma kupi ode mnie, nie dam wcześniej do labu notyfikowanego to nie będzie miał oznaczenia CE. Chodzi mi właśnie o szczególne przepisy. Przychodzi PIP do firmy i kontroluje BHP stanowisk pracy. Czy wystarczy, że taki komputer posiada tylko deklarację czy w tym przypadku konieczny jest już certyfikat?
Mordimer jest off-line  
11-12-2014, 22:04  
mindmaster
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

witam

interesuje mnie ten temat

czy ktoś może podać jak to dzisiaj wygląda ?
mindmaster jest off-line  
12-12-2014, 00:41  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Cytat:
Napisał/a mindmaster Zobacz post
zy ktoś może podać jak to dzisiaj wygląda ?
A dałoby radę skonkretyzować pytanie - bo wątek dość szerokie zagadnienie poruszył....
HenRab jest off-line  
23-03-2018, 16:37  
Dominik Akad.
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Składanie PC - CE, deklaracja zgodności

Zacznijmy od tego, że deklaracja zgodności WE jest potwierdzeniem uzyskania certyfikatu CE. Wydaje się ją dla produktów na podstawie dokumentacji technicznej oraz weryfikacji (certyfikacji) w jednostce notyfikowanej. O deklaracje zgodności dla produktów starają się producenci lub osoby do tego upoważnione. Więcej informacji o deklaracjach we: Deklaracja zgodności WE - Niezbędne informacje oraz pomoc! | OBAC

Ty jako firma składająca komputer nie jesteś producentem, a tylko zapewniasz usługę złożenia komputera z podzespołów (nie wprowadzasz bowiem żadnych modyfikacja własnych w dostarczane podzespoły). Nic nie potrzebujesz! Dla zabezpieczenia swoich interesów musisz jedynie zadbać o to by podzespoły posiadały oznaczenia i to wszytko co musisz zrobić.


W firmach nie ma żadnych wymogów dotyczących posiadania certyfikatu CE do komputerów, zestawy możesz składać i sprzedawać w sklepie.

O ile nie sprzedajesz do ABW to nie masz się czym przejmować.
Pozdrawiam.
Dominik Akad. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak deklaracja zgodności CE (odpowiedzi: 23) Niedawno znajomy nabył osprzęt elektrotechniczny, produkowany w Polsce i znakowany znakiem CE. Okazało się jednak, że producent nie chce mi...
§ Deklaracja zgodności CE (odpowiedzi: 1) Mem pewien problem z przepisami dotyczącymi deklaracji zgodności CE. Jeżeli firma posiada certyfikat CE to każdy produkt wychodzący z firmy jest z...
§ Deklaracja zgodności od producenta (odpowiedzi: 5) Witam, Mam taki problem. Moi rodzice kupili w 2012 roku w hurtowni w Słupsku przez Internet rury kanalizacyjne firmy Hakan Plastik. Teraz chcą...
§ Deklaracja Zgodności - odpowiedzialność (odpowiedzi: 1) Witam Chciałem zapytać jak rozkłada się odpowiedzialność przy podpisywaniu Deklaracji Zgodności, jeśli firma ma charakter spółki jawnej a...
§ deklaracja zgodności CE (tłumaczenie) (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym się dowiedzieć czy firma zajmująca się dystrybucją sprzętu elektronicznego od zagranicznego producenta może tłumaczyć deklaracje...
§ deklaracja zgodności i jej brak w radiu cb, konsekwencje (odpowiedzi: 1) Witam. Co mi mogą zrobić jak mam radio CB bez homologacja na polskę, tzn. bez deklaracji zgodności. Czy jest to sprawa na przestępstwo czy na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:32.