Rozliczanie się bez zakładania działalności - Forum Prawne

 

Rozliczanie się bez zakładania działalności

Witam bardzo serdecznie forumowiczów, Moja Mama zaczęła niedawno dorabiać prowadząc mały interes w domu, który przyniesie jej od 300-400 PLN miesięcznie z drobnych usług. Chciałaby mieć możliwość legalizacji tego dochodu, ale nie jest zainteresowana założeniem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
23-01-2012, 15:06  
michalexpromo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Rozliczanie się bez zakładania działalności

Witam bardzo serdecznie forumowiczów,

Moja Mama zaczęła niedawno dorabiać prowadząc mały interes w domu, który przyniesie jej od 300-400 PLN miesięcznie z drobnych usług.

Chciałaby mieć możliwość legalizacji tego dochodu, ale nie jest zainteresowana założeniem działalności gospodarczej.

W jaki sposób może:
01. Dokumentować każdemu klientowi zawarcie transakcji (co się robi jak się nie ma DG? Wystawia rachunki? W jaki sposób i jak to opisywać)?
02. Rozliczać się z US? W rozliczeniu rocznym? Miesięcznym?
03. Udokumentować w razie kontroli z US, że to co robi, robi legalnie?

Z góry dziękuję za wszelkie informację i pomoc.

Pozdrawiam bardzo serdecznie
Michał
michalexpromo jest off-line  
23-01-2012, 16:59  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Rozliczanie się bez zakładania działalności

Jeśli działalność jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, to jest to działalność gospodarcza i podlega obowiązkowemu zarejestrowaniu:
Przepis prawny:
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej Art. 14.
1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
2. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.
3. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.
4. Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców
5. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy ustawy uzależniają podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej od obowiązku uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji albo zezwolenia, o którym mowa w art. 75.
6. W przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, podejmujących działalność gospodarczą wiążącą się z obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę wpisu w rejestrze działalności regulowanej, stosuje się przepis art. 65 ust. 3.
7. Zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców określają odrębne przepisy.
Niezastosowanie się do tych przepisów oczywiście nie zwalnia z obowiązków, które z nich wynikają (czyli podatki, ZUS itp). Można natomiast spodziewać się dodatkowych sankcji.
Cytat:
Napisał/a michalexpromo Zobacz post
01. Dokumentować każdemu klientowi zawarcie transakcji (co się robi jak się nie ma DG? Wystawia rachunki? W jaki sposób i jak to opisywać)?
Jak się "nie ma działalności" to nie można zawierać takich transakcji, więc również nie można wystawiać rachunków itp.
Cytat:
Napisał/a michalexpromo Zobacz post
02. Rozliczać się z US? W rozliczeniu rocznym? Miesięcznym?
Podatek dochodowy płaci się za okresy roczne, a m.in. przy pozarolniczej działalności gospodarczej istnieje obowiązek wpłacania zaliczek miesięcznych/kwartalnych na ten podatek.
Cytat:
Napisał/a michalexpromo Zobacz post
03. Udokumentować w razie kontroli z US, że to co robi, robi legalnie
Robić to legalnie , czyli w tym wypadku zarejestrować działalność.

To tak ogólnie (przy założeniu, o którym piszę na samym początku), ponieważ nie wiemy dokładnie o jakim "interesie" jest mowa.
pios jest off-line  
23-01-2012, 17:18  
michalexpromo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Rozliczanie się bez zakładania działalności

Hej @pios - serdecznie dziękuję za konkretną odpowiedź.

"Interes" to opieka nad kotami dla osób, które wyjeżdżają na wakacje.
Moja Mama kocha koty i chciała połączyć pasję z możliwością zarobienia paru groszy.

Twoja odpowiedź mnie bardzo zmartwiła - czy prawo nie przewiduje ewentualności gdzie osoba fizyczna ma interes, który nie pokryje nawet podstawowych kosztów prowadzenia DG (zus, księgowość)?

Pozdrawiam serdecznie!
michalexpromo jest off-line  
23-01-2012, 18:03  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Rozliczanie się bez zakładania działalności

Niestety uważam tak, jak napisałem wcześniej: jeśli jest to działalność USŁUGOWA zorganizowana (specjalnie przygotowane pomieszczenia, ogłoszenia w poszukiwaniu klientów itp.) i jest to prowadzone w sposób ciągły, a nie sporadyczny, to jest to działalność gospodarcza. Państwo ma ten przywilej, że dyktuje warunki i określa zasady zwłaszcza w sprawach danin (podatki i ZUSy itp). Przez względnie wysokie progi wiele pomysłów staje się nieopłacalne i nie są realizowane albo lądują w szarej strefie.

Zastanawiałem się nawet, czy nie można tego zakwalifikować do działalności wykonywanej osobiście (a nie działalności gospodarczej), ale nie widzę takiej możliwości dla usług opieki nad zwierzętami (choć względnie podobna działalność trenerska już mogłaby się zakwalifikować), ale mogę się mylić.

Sam korzystam czasami z usług zaprzyjaźnionego hotelu dla psów. Nigdy jednak się nie zastanawiałem w jakiej formie właściciele prowadzą ten "interes", nigdy też nie interesowały mnie rachunki czy jakieś umowy - ważniejsze dla mnie były kompetencje opiekunów. Przy najbliższej okazji zapytam się - być może jest jakieś rozwiązanie, którego nie widzę.
pios jest off-line  
23-01-2012, 18:10  
michalexpromo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Rozliczanie się bez zakładania działalności

@pios - serdecznie dziękuję za odpowiedź i za Twój czas.

Ostatecznie skończy się to chyba tak, że ja rozszerzę swój zakres działalności (domyślnie informatycznej) o opiekę nad zwierzętami i ja będę wystawiał paragony, a Mamę rozliczę na podstawie umowy o dzieło albo umowy zlecenie.

Szkoda, że nie ma lepszego rozwiązania. Wydaje mi się bez sensu taki system gdzie działalność przynosząca 300-400 PLN miesięcznie (co dla mojej Mamy jest wielką różnicą) jest po legalizacji kompletnie nieopłacalna.
michalexpromo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odprowadzenie podatku bez zakładania działaności (odpowiedzi: 4) Mam nastepujące pytanie, otóż prowadziłem firmę zajmującą się naprawą komputerów lecz nie przynosiło to spodziewanych zysków i byłem zmuszony zamknąć...
§ Oferowanie usług prywatnych - bez zakładania własnej działalności (odpowiedzi: 9) Witam otóż mamt W Listopadzie będe pełnoletni ,ale wcześniej chciałem dorobić sobie na usługach informatycznych.Jestem pewien że dochody miesięczne...
§ Pomoc komputerowa bez zakładania działalności? (odpowiedzi: 13) Witam Chciałbym sobie trochę dorobić. Niestety nie posiadam dużego kapitału natomiast predyspozycje mam. Chodzi mi o pomoc komputerową i w związku...
§ Posiadanie legalnej pracowni rękodzieła bez zakładania działalności gospodarczej? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Od pewnego czasu dręczy mnie problem, co zrobić z moją działalnością gospodarczą. Od kilku lat zajmuję się rękodziełem, a w 2010...
§ Wynajem jako jedyny dochód, a konieczność zakładania działalności (odpowiedzi: 5) Witam, Wynajmuję mieszkanie jako osoba fizyczna bez działalności, najem jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ryczałt). Planuję...
§ Problem : Czy jest konieczność zakładania działalności gospodarczej ? (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem studentem, mam ukończony kurs instruktora pływania i chciał bym udzielać indywidualnych lekcji pływania w wolnym czasie . Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:33.