Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia - Forum Prawne

 

Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia

Witam, Jestem kierownikiem biura w małej firmie zajmującej się handlem drewnem. Do transportu drewna korzystamy z firm transportowych, z którymi podpisujemy półroczne kontrakty. W każdej z takich umów zawarte są dokładne masy przewidziane do wywozu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
04-02-2012, 21:32  
Adunia79
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia

Witam,
Jestem kierownikiem biura w małej firmie zajmującej się handlem drewnem. Do transportu drewna korzystamy z firm transportowych, z którymi podpisujemy półroczne kontrakty. W każdej z takich umów zawarte są dokładne masy przewidziane do wywozu na półrocze, stawki oraz wyszczególnione miejsca odbioru i dostawy.
Do tej pory koordynowałam poprawność wywiązywania się z umów przez obie strony, tzn. zarówno przez firmy transportowe które świadczą dla nas usługi, jak i przez nas jako zleceniodawców.
Zapewnieniem odpowiednich ilości mas i opracowaniem harmonogramów teoretycznie zajmuje się jedna z pracownic. I tu się właśnie zaczyna się problem.
Od kilku tygodni jestem na urlopie macierzyńskim, nasz szef też musiał wyjechać na kilka dni. Podczas "naszej" nieobecności pracownica odpowiedzialna za logistykę podjęła, katastrofalną decyzję bez uzgodnienia choćby telefonicznego ani ze mną, ani z szefem. Otóż cofnęła upoważnienia do odbioru drewna jednej z firm. Zrobiła to po pierwsze nie uzasadniając firmie powodu tego anulowania, a po drugie bez żadnego ostrzeżenia firmy przed takim krokiem. Po prostu wysłała pismo o treści Anuluję Państwu upoważnienia do odbioru drewna i koniec.
Zastanawiam się teraz czy firma transportowa nie będzie chciała wyciągnąć z tego jakiś prawnych konsekwencji?? Czy mogłaby to zrobić??
Z dnia na dzień zostali pozbawieni dużego zlecenia (jakieś 10 aut dziennie przez pół roku), a tym samym pracy.
Pracownica nie ma zamiaru przyznać się do błędu, szefowi tłumaczy że zrobiła to jako formę ostrzeżenia. A moje słowa są puszczane mimo uszu, bo jestem na urlopie.
Powiedzcie mi zatem, czego nasza firma może się spodziewać ze strony firmy transportowej?? I jak ewentualnie możemy się wyplątać z problemów jakie posunięcie naszej pracownicy może przynieść??
Adunia79 jest off-line  
06-02-2012, 21:06  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia

Witam,

1. Rozumiem, że Pani firma zleca przewóz towaru z miejsca X do miejsca Y. Co to znaczy to "upoważnienie do odbioru drewna" w kontekście działalności firmy?

2. Czy pracownica firmy dokonywała czynności z kontrahentami?

3. Jak dokładnie dokonała tej "anulacji" - czy było wysłane faxem, mailem, telefonicznie, pisemnie - czy macie kopię dokumentu?

4. Czy w kontrakcie z kontrahentem był określony sposób "zakończenia" współpracy czy termin wypowiedzenia?

5. Rozumiem, że firma uznała takie anulowanie i współpraca się zakończyła?

Pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
07-02-2012, 05:04  
Adunia79
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia

Odpowiadając na Pana zapytania:

1. Jesteśmy firmą która kupuje drewno w lasach Państwowych tzn. w nadleśnictwach. Upoważnienie do odbioru drewna, to dokument, który potwierdza, że dana firma transportowa może w naszym imieniu odebrać drewno z danego nadleśnictwa.

2. Tego pytania nie rozumiem, ale jeśli chodzi o jej reprezentację czy pełnomocnictwo, to w momencie zawierania umowy pracownica takiego nie posiadała. Jedynym, ktory może wprowadzić jakieś zmiany jest szef.

3. Anulacja została przeslana faksem. Kopia jest w dokumentacji firmy.

4. Umowa zawarta była na czas określony do 30 czerwca 2012. Inne sposoby rezygnacji umowy nie były uwzględnione w umowie.

5. Firma nie chce uznać tego anulowania.

Liczę na pomoc i pozdrawiam
AB
Adunia79 jest off-line  
08-02-2012, 21:16  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Zerwanie umowy o świadczenie usług transportowych bez wypowiedzenia

[fp.org z 1dniowym opóźnieniem zawiadamia o złożeniu postu]

1.
Cytat:
Upoważnienie do odbioru drewna, to dokument, który potwierdza, że dana firma transportowa może w naszym imieniu odebrać drewno z danego nadleśnictwa.
Więc do skuteczności trzeba też zawiadomić tego wobec kogo działa upoważniony, lub dokonać zmiany w treści pełnomocnictwa. Jeżeli placówka lasów państwowych nie została zawiadomiona o odwołaniu pełnomocnictwa to powinna dalej uznawać firmę X za upoważnioną. Pomijam przy tym kwestię formy takiego odwołania czy osoby tego dokonującej.

2.
Jeżeli pracownica by reprezentowała państwa firmę w siedzibie to prawo chroni podmioty trzecie domniemując pracownika firmy za uprawnionego do dokonywania czynności prawnych. Jeżeli nie miała pełnomocnictwa i złożyła oświadczenie woli w innych niż wspomniane warunki to mogła działać jako tzw. rzekomy pełnomocnik.

3.
Czy treść owego odwołania sprowadza się do:"Anuluję Państwu upoważnienia do odbioru drewna"? Czy jest jakiś czytelny podpis oraz stanowisko pracownicy czy też, wyrażenie o działaniu w imieniu Waszej firmy? Jeżeli działała jako nieuprawniony pełnomocnik to jej oświadczenie nie było ważne i nie mogło wywołać pożądanego skutku

Przepis prawny:
Art. 104. Jednostronna czynność prawna [a do takich należy wypowiedzenie - przyp. GZ]dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.


Zakładając, że treść faksu sprowadzała się do takiego lakonicznego zwrotu to trudno nadawać mu jakiś prawne znaczenie.

4.
Jeżeli było to umowa zawarta na czas określony bez możliwości wcześniejszego wypowiedzenia to nie można jej skutecznie wyłącznie jednostronnie "anulować".

5.
Jeżeli firma nie chce uznać anulowania - co wydaje się słusznym stanowiskiem - to jakie jest pytanie?

Cytat:
Zastanawiam się teraz czy firma transportowa nie będzie chciała wyciągnąć z tego jakiś prawnych konsekwencji?? Czy mogłaby to zrobić?? Z dnia na dzień zostali pozbawieni dużego zlecenia (jakieś 10 aut dziennie przez pół roku), a tym samym pracy.
To w końcu zaprzestali tych dostaw? Jeżeli by zaprzestali to raczej Państwo byście do nich mieli roszczenie o odszkodowanie za niewykonanie umowy, bo nie można jej wypowiedzieć i wciąż wiąże strony.
W wymiarze faktycznym konsekwencje jednak mogą być rozmaite.

pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Okres wypowiedzenia umowy a zerwanie umowy przez najemcę (odpowiedzi: 2) Witam, w październiku wynająłem mieszkanie, w tym miesiącu byłem zmuszony nagle opuścić lokal (studia okazały się pomyłką) i zmienić miejsce...
§ Zerwanie umowy bez wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca od kilku miesięcy spóźnia się z wypłatą należnego wynagrodzenia (praktycznie od...
§ Prawo cywilne - kazus świadczenie usług transportowych (odpowiedzi: 8) Witam Państwa serdecznie! Czy ktoś z obecnych mógłby mi pomóc / dać wskazówki odnośnie poniższego kazusu: Strony zawarły umowę o świadczenie...
§ zerwanie umowy bez wypowiedzenia?? (odpowiedzi: 5) witam otoz od dwoch dni jestem zatrudniony jako pracownik ochrony obiektu,tylko ze niewiedzialem ze bede chcial sie zwolnic po tych dwoch...
§ Zerwanie umowy bez wypowiedzenia. (odpowiedzi: 2) Witam! Byłam zatrudniona na umowę na czas próbny na 3 miesiące. Umowa upływa z dniem 15 marca 2011. Prezes wyjaśnił mi że nie zgadza się mu...
§ Zerwanie umowy bez wypowiedzenia. (odpowiedzi: 7) Witam! Byłam zatrudniona na umowę na czas próbny na 3 miesiące. Umowa upływa z dniem 15 marca 2011. Prezes wyjaśnił mi że nie zgadza się mu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:31.