Odwołanie, a nakaz zapłaty - Forum Prawne

 

Odwołanie, a nakaz zapłaty

Witam, W sądzie jest toczona sprawa przeciwko mnie. Już jeden wyrok został wydany na moją niekorzyść i nakaz zapłaty. Jako, że składałem odwołanie to nakaz zapłaty uchylono. Teraz prawdopodobnie zostanie również wydany niekorzystny dla mnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
04-03-2012, 16:37  
mknap
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Odwołanie, a nakaz zapłaty

Witam,

W sądzie jest toczona sprawa przeciwko mnie. Już jeden wyrok został wydany na moją niekorzyść i nakaz zapłaty. Jako, że składałem odwołanie to nakaz zapłaty uchylono. Teraz prawdopodobnie zostanie również wydany niekorzystny dla mnie wyrok i znów nakaz zapłaty należności. Jeżeli będę się odwoływał od tego wyroku to czy ten nakaz będę musiał zapłacić czy znów zostanie uchylony? gdzieś usłyszałem, że możliwe że będę musiał zapłacić 15% nakazu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
mknap jest off-line  
05-03-2012, 11:56  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Nie bardzo rozumiem. Czy uważa Pan, że konsekwentne odwoływanie się od wyroku, który jest merytorycznie trafny, może spowodować zmniejszenie kwoty zasądzonej? odpowiedź brzmi NIE.
Jeżeli w sprawie zapadł już jeden nakaz, i został uchylony, to zapada następnie "zwykły wyrok", zaskarżalny apelacją. Jeżeli sprawa nie jest kasacyjna (zależy od rodzaju i kwoty), to na wyroku sądu odwoławczego rozpoznającego apelację cykl odwołań powinien sie kończyć.
clio81 jest off-line  
05-03-2012, 13:35  
mknap
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Nie chodzi o odwoływanie się w nieskończoność. Problemy jest ponieważ podczas tej rozprawy sąd nie uznał dokumentów kp na podstawie, których cała należność została uregulowana. Sąd zasądzi więc pewnie nadal, że jestem dłużny firmie x. Po tym odwołam się znów do sądu apelacyjnego mając już wszystkie dokumenty zebrane i przygotowane. Chodzi o to czy jeżeli sąd znów zleci zapłatę należności to po złożeniu apelacji będę musiał zapłacić całą kwotę, część czy nic aż do kolejnego wyroku.
mknap jest off-line  
05-03-2012, 14:50  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Jeżeli jest Pan dłużny to powinien Pan już zapłacić.
Jeżeli chodzi o wykonalnść wyroku, to obowiązek zapłaty (i możliwość egzekucji) powstanie dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Wyrok sądu drugiej instancji jest od razu prawomocny. Ale w niektórych wypadkach już wyrok pierwszej instancji może być wykonalny albo stanowić tytuł wykonawczy.
clio81 jest off-line  
05-03-2012, 18:03  
mknap
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Na początek podziękuję Panu za zainteresowanie i chęć pomocy.

Sprawa jest dosyć skomplikowana. Do tego dotyczy ona kogoś z mojej rodziny dlatego nie do końca piszę jasno bo sam nie jestem poinformowany dokładnie o wszystkim. Przybliżając sprawę chodzi o to, że nie jesteśmy nic dłużni. Firma upadła i przejął majątek syndyk, który doszukał się jakichś długów z naszej strony. Trwam jednak pierwsza sprawa, a nie druga w sądzie niższej instancji. Sąd z jakiegoś powodu nie przyjął dokumentów na ostatniej rozprawie dlatego sądzimy, że wyrok może być dla nas niekorzystny i od razu będziemy się odwoływać. Moje pytanie jest jednak takie, jeżeli sąd wyda nakaz zapłaty, my od razu złożymy wniosek z odwołaniem to czy będziemy musieli zapłacić tą kwotę, część czy nie. Z tego co zrozumiałem dopóki się nie uprawomocni to nie trzeba będzie płacić. Czy wniesienie apelacji zniesie ten zakaz?
mknap jest off-line  
05-03-2012, 20:27  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Powtarzam - nakaz zapłaty już nie zostanie wydany. Zapadnie wyrok.
Pytanie jaka to sprawa? zapewne nie pracowa, ale może gospodarcza? jak wygląda sygnatura?
clio81 jest off-line  
05-03-2012, 20:44  
mknap
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Sygnatury nie widziałem, jest to sprawa gospodarcza. Handlowaliśmy kiedyś ubraniami z tą firmą. Dostawca biorąc pieniądze wystawiał KP, teraz syndyk uważa, że jednak nie wpłynęły do firmy wszystkie pieniądze co jest nieprawdą.
Jestem laikiem dlatego czasami mylę pojęcia. Podsumowując, obowiązek zapłaty ( i możliwość egzekucji) nastąpi po uprawomocnieniu się wyroku. W zależności od sprawy wyroki sądu pierwszej instancji od razu stają się prawomocne. W innych wypadkach wyrok staje się prawomocny po 2-3 tygodniach od podania wyroku wraz z uzasadnieniem, zgadza się? Przeczytałem jeszcze raz naszą dyskusję ale tego już chyba niema. Czy odwołanie się do sądu wyższej instancji powoduje, że poprzedni wyrok się nie uprawomocni? Jeszcze jedna rzecz, nie wiem skąd ta informacja, też starałem się to znaleźć w internecie ale mi się nie udało: czy przed rozprawą w sądzie wyższej instancji jest wymagana wpłata jakiejś części należności? mianowicie 15%?
mknap jest off-line  
06-03-2012, 10:18  
clio81
Stały bywalec
 
Posty: 1.579
Domyślnie RE: Odwołanie, a nakaz zapłaty

Wyrok sądu pierwszej instancji uprawomocni się, jeżeli nie zostanie zaskarżony. Zdaje się, że takiego wypadku nie ma co omawiać, bo ten wyrok na pewno ktoś zaskarzy.

Wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny od razu, z chwilą wydania. I z chwilą jego wydania uprawomacnia się również wyrok pierwszoinstancyjny. Wyjątkiem jest sytuacja gdy sąd drugiej instancji uchyliwyrok pierwszej instancji i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania.Takie orzeczenie jest prawomocne, ale - wobec uchylenia wyroku pierwszoinstancyjnego - jest merytorycznie "puste", i taka prawomocność nie wywołuje w praktyce istotnych dla Ciebie skutków. Sprawa zaczyna się wtedy od nowa.

Jeżeli sprawa jest gospodarcza, to wyrok pierwszej instancji stanowi tytuł zabezpieczenia. Oznacza to, że w oparciu o taki wyrok wierzyciel może udać się do komornika i uzyskać np. zajęcie rachunku bankowego.

Kiedy złożone zostały dowody w postaci KP?

Przy wniesieniu apelacji płaci się opłatę na rzecz sądu która wynosi 5% kwoty dochodzonej.
clio81 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nakaz zapłty-odwołanie od wyroku sądowego- (odpowiedzi: 3) Mam bardzo gorącą prośbę do wszystkich, którzy mogą mi pomóc- otóż w 2006 roku sąd wydał nakaz zapłaty na mnie i mojego męża (mąż wynajmował lokal...
§ Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym - odwołanie (odpowiedzi: 5) Witam, mam następującą sprawę: W sierpniu 2010 roku otrzymałem wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej na kwotę 1000zł (koszty przeprowadzonego...
§ ZTM nakaz zapłaty a odwołanie (odpowiedzi: 14) Witam! Kolejna sprawa na forum z ztm... Dostałem 18 lipca 2010 mandat ( jak jechałem na wakacje o.0) za brak ważnego biletu. Mandat schowałem w...
§ Nakaz zapłaty-odwołanie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie. Jakiś czas temu pożyczyłam od znajomego sporą kwotę pieniędzy.Spisaliśmy umowę pożyczki,I spłacałam mu ja w ratach.Jak...
§ Nakaz zapłaty - odwołanie i co dalej? (odpowiedzi: 1) Sąd wydał nakaz zapłaty w postepowaniu cywilnym między osobami fizycznymi. Został złozony sprzeciw od nakazu zapłaty - jako główny powód podano,iż...
§ Odwołanie do sądu-nakaz zapłaty (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie - otrzymałam z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym na skutek pozwu z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Chodzi o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:59.