Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy - Forum Prawne

 

Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy

Witam. Zastanawia mnie sprawa sprzedaży używanych rzeczy (kupione powyżej 6 m-cy) gdy jestem vatowcem, czy jest tu jakiś problem, oczywiście logicznie nie mogę odciągnąć vatu. Może trochę dziwne pytanie ale w swojej działalości tę wersję ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
15-03-2012, 22:06  
forcal
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy

Witam. Zastanawia mnie sprawa sprzedaży używanych rzeczy (kupione powyżej 6 m-cy) gdy jestem vatowcem, czy jest tu jakiś problem, oczywiście logicznie nie mogę odciągnąć vatu. Może trochę dziwne pytanie ale w swojej działalości tę wersję brałem pod uwagę i teraz już sam nie wiem czy mogę tak sprzedawać.
forcal jest off-line  
16-03-2012, 08:53  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.488
Domyślnie RE: Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy

Czy to będą twoje "prywatne rzeczy"? Czy kupowane używane? Czy kupione nowe i "przetrzymane u Ciebie 6 m-cy"? Sprecyzuj o jakie "rzeczy" chodzi.
parasoll.ka jest off-line  
16-03-2012, 10:09  
forcal
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy

Chodzi mi o rzeczy które kupię używane powyżej 6 m-cy. Przy serwisie komputerowym pewnie trafi się jakaś sprzedaż przez klienta niepotrzebnych rzeczy, potem po naprawie chciałbym to sprzedać komuś innemu.
Vat'u pewnie nie mogę odliczyć ale chcialbym rozliczyć to w KPiR.
forcal jest off-line  
16-03-2012, 11:28  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.488
Domyślnie RE: Vatowiec i sprzedaż używanych rzeczy

Art.43 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług:
Zwalnia się od podatku:
2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prowo do obniżenia kwoty podatku naleznego o kwotę podatku naliczonego,

Jesli kupisz od kogoś daną "rzecz" bez VAT (czyli od osoby która nie jest płatnikiem podatku VAT, bądź sprzedaż danego towaru będzie zwolniona z VAT) to jeśli tę rzecz będziesz uzytkował przez okres 6 m-cy i potem bedziesz chciał ją sprzedać to nie naliczasz VAT-u od sprzedaży. Korzysta ta sprzedaż ze zwolnienia na mocy przepisów j.w.
Nie odnosi się to do towarów handlowych. w przypadku towarów handlowych (zakupionych jako używane bez VAT) stosujesz VAT-marża - art 120 pkt 4 ustawy o VAT.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż używanych rzeczy a prawo (odpowiedzi: 3) Witam chciał bym sie dowiedziec cos na temat sprzedazy uzywanych rzeczy w sklepie jaki prowadze..... Mam wlasna działalnosc a chciał bym ja...
§ Kupno i sprzedaż rzeczy używanych (odpowiedzi: 9) Kupując od os. fizycznych używany sprzęt RTV i sprzedając go dalej będąc na KPiR muszę posiadać umowę kupna sprzedaży. Co w sytuacji gdy sprzedający...
§ Udokumentowanie sprzedaży rzeczy używanych w KPIR i VAT (odpowiedzi: 4) Prosze o wyjasnie sytucji jak wyglądać powinna sprzedaz rzeczy uzywanych uzyskiwanych od własciciela złomowiska. Własciciel nie wystawia zadnego...
§ Sprzedaż rzeczy używanych na allegro. (odpowiedzi: 1) Witam, robiłam w szafach porządki i mam mnóstwo używanych ubrań. Jest ich około 300 sztuk. Chciałabym je sprzedaż na allegro. Czy mogę je sprzedać...
§ Sprzedaż rzeczy używanych (odpowiedzi: 3) Witam chciałbym sprzedawać używane komputery w internecie , i mam pytanie jak mam odprowadzić z tego podatek
§ podatek od sprzedaży rzeczy używanych (odpowiedzi: 6) Pół roku temu zmarł mój tata, który prowadził firmę budowlaną. Firma została zamknięta, jednakże maszyny i narzędzia, które były w niej używane...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:25.