Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie - Forum Prawne

 

Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Witam, Od kwietnia zeszłego roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W lutym tego roku podjąłem dodatkową pracę na umowę-zlecenie w innej firmie. Czy istnieje taka możliwość, żebym mógł wykonywać tę pracę jako firma? Mam ustaloną stawkę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
06-07-2008, 22:47  
pszturmaj
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Witam,

Od kwietnia zeszłego roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W lutym tego roku podjąłem dodatkową pracę na umowę-zlecenie w innej firmie. Czy istnieje taka możliwość, żebym mógł wykonywać tę pracę jako firma? Mam ustaloną stawkę godzinową oraz minimalną ilość godzin 160 miesięcznie. Maksymalnego limitu nie ma i dodatkowo jestem rozliczany co do minuty. Czy mógłbym zamiast tego wystawiać miesięcznie fakturę VAT?

Pracuje w tej firmie jako programista i moja firma również jest określona jako programistyczna tj. numery PKD odpowiadają działalności tworzenia i edycji oprogramowania, programowania baz danych, itp. więc tutaj by się wszystko zgadzało.
pszturmaj jest off-line  
07-07-2008, 10:31  
pszturmaj
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Proszę o przeniesienie tego wątku do działu "Prawo cywilne". Przepraszam za kłopot.
pszturmaj jest off-line  
07-07-2008, 11:08  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Re: Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą, to nie wolno Panu przyjmować zleceń jako osoba fizyczna, jeśli zlecenie dotyczy dziedziny Pańskiej działalności gospodarczej.
Zlecenie powinno być wystawione na "firmę" i rozliczane jako przychód firmy. Jeśli jest Pan VAT-owcem, to powinien Pan wystawiać faktury, jeśli nie jest nim Pan, to wystawia się rachunek.
Janusz.C.M. jest off-line  
16-10-2008, 11:54  
Agunia_g
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Witam,

obecnie mam w firmie wiele takich przypadków, że osoba prowadząca działalnośc gospodarczą podpisuje z nami umowę zlecenie (tak wymaga projekt, w ramach którego zawieramy umowę), której przedmiot jest taki sam jak przedmiot działalności gospodarczej.
Napisał Pan że taka umowa zlecenie musi być wystawiona na firmę - my pisaliśmy tylko imię i nazwisko tej osoby, rozumiem że to nie wystarczy??
I jeszcze jeden problem - kilka spośród tych osób ma również umowę o pracę w innej firmie - w przypadku tych osób wzieliśmy pod uwagę umowę o pracę (jako pierwszy tytuł do ubezpieczeń, ponieważ od umowy o pracę są odprowadzane wszystkie składki) i wystawiliśmy zlecenie z kasą chorych oraz potrąciliśmy zaliczkę na podatek. Czy postąpiliśmy nieprawidłowo??Będę wdzięczna za odpowiedź, gdyż mamy jeszcze chwilę aby to wyprostować. Jesli jest taka możliość proszę o podstawę prawną.

Pozdrawiam
Agunia_g jest off-line  
16-10-2008, 13:38  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Re: Własna działalność oraz praca na zlecenie w innej firmie

Osoba, która dostanie takie zlecenie nie może się z wami rozliczać jak "normalny" zleceniobiorca, tylko musi wam wystawić rachunek/fakturę jako firma i jest to przychód jej firmy, z którego musi się rozliczyć przed fiskusem. Wasza firma płaci kwotę brutto wynikającą ze zlecenia i nie obchodzą was żadne składki ZUS i zaliczki na podatek. Zlecenie może być nawet ustne, ale chodzi o ewentualne zabezpieczenie roszczeń w razie sporu. Dlatego powinno się wyraźnie określić komu się zleca wykonanie pracy.
Natomiast jeśli zlecacie wykonanie prac osobie fizycznej zatrudnionej w innej firmie na podstawie umowy o pracę, to ze zlecenia opłaca się tylko ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prowadzenie działalności gospodarczej, a praca w innej firmie (odpowiedzi: 5) Witam, Zwracam się do Was z prośbą o pomoc; Czy będąc właścicielem jednoosobowej firmy mogę pracować jako osoba fizyczna w innej firmie na...
§ Działalność fotograficzna, a praca w innej firmie (odpowiedzi: 1) Witajcie! Widziałem kilka tematów w owej tematyce, jednakże nie potrafiły jednoznacznie określić i rozwiązać mojego problemu. Prowadzę działalność...
§ prowadzenie działalności gospodarczej i praca na pełny etat w innej firmie (odpowiedzi: 1) Witam, Moja mama prowadzi małą działalność gospodarczą, jest jeszcze podczas okresu ulgi na ZUS. Moje pytanie brzmi czy jeśli zatrudni się w innej...
§ własna działalność a praca w firmie - proszę o pomoc (odpowiedzi: 16) Witam Mam spory problem. Jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Ponieważ branża w której pracowałem jest wąska i problem był ze znalezieniem pracy...
§ Własna działalność a praca w innej firmie (odpowiedzi: 7) Witam! Chcę otworzyć własną działalność gospodarcza - usługi <fotografia okolicznościowa> Chcę pozyskać dofinansowanie z PUP, moje pytanie brzmi :...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:47.