Osoba współpracująca-zasady - Forum Prawne

 

Osoba współpracująca-zasady

Witam; Obecnie pracuję na umowę o pracę w dużej zagranicznej firmie. Mój Ojciec prowadzi własną firmę i obecnie otrzymałem propozycję przejścia do jego firmy. Aby zmniejszyć obciążenie na pierwsze miesiące zaproponował mi pracę na zasadach ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
25-07-2008, 09:48  
kitewinger
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Osoba współpracująca-zasady

Witam;
Obecnie pracuję na umowę o pracę w dużej zagranicznej firmie. Mój Ojciec prowadzi własną firmę i obecnie otrzymałem propozycję przejścia do jego firmy. Aby zmniejszyć obciążenie na pierwsze miesiące zaproponował mi pracę na zasadach "osoby współpracującej" . Szukałem informacji na ten temat ale nigdzie nie znalazłem pełnej odpowiedzi. Chodzi mi o to jaka jest forma takiej współpracy. Podpisujemy normalną umowę o pracę np na 5000 zl brutto a następnie tylko zgłaszamy mnie do ZUS i US jako osobę współpracującą aby odprowadzać składki od niższej kwoty?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź bo jest to dla mnie dosyć istotna kwestia.

Pozdrawiam
kitewinger jest off-line  
25-07-2008, 11:07  
j.a.ro
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie www.portalkadrowy.pl

Porada pochodzi z http://www.portalkadrowy.pl Ubezpieczenie osoby współpracującej, która podejmuje umowę zlecenie
Osoba współpracująca obowiązkowo ubezpieczona
Osobą współpracującą jest małżonek, dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, rodzic, macocha i ojczym oraz osoba przysposabiająca, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Jeżeli te kryteria spełnia pracownik, to dla celów ubezpieczeń społecznych traktowany jest jak osoba współpracująca.
Osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz dobrowolnie mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Obowiązek ubezpieczeń trwa w okresie od dnia rozpoczęcia do dnia zaprzestania wykonywania współpracy.

link: http://www.portalkadrowy.pl/index.php?doc_id=172829
j.a.ro jest off-line  
25-07-2008, 13:42  
kitewinger
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Osoba współpracująca-zasady

dziękuję za odpowiedź ale nie do końca jest ona odpowiedzią na moje pytanie
nadal nie wiem jaka jest forma prawna- czy moge podpisać z firmą Ojca normalną umowę o pracę czy też musi to być umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Z powodu zaciągnietego kredytu zależy mi aby była to umowa o pracę i zus jak dla osoby współpracującej. Czy istnieje taka mozliwość?
kitewinger jest off-line  
25-07-2008, 15:22  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: Osoba współpracująca-zasady

Prawo nie zabrania zatrudniania dzieci własnych czy przysposobionych w swojej firmie.
Co do opłacania składek ZUS, to jeśli dziecko prowadzi z rodzicem wspólne gospodarstwo domowe, to traktowane jest jako osoba współpracująca i należy za nie opłacać składki takie jak od prowadzącego działalność gospodarczą.
Natomiast jeśli dziecko mieszka osobno i nie pozostaje z prowadzącym działalność gospodarczą we wspólnym gospodarstwie domowym, to opłacane są składki takie jak od każdego obcego zatrudnionego na umowę o pracę.
Janusz.C.M. jest off-line  
20-09-2010, 16:13  
dlaczegoja
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Czyli, za os. współpracującą, zatrudnioną na etacie ze wspomnianą wyżej pensją brutto 5.000 zł, składki Zus finansowane przez płatnika są w wysokości składek os. prowadzącej DG. A te finansowane przez pracownika (os. współpracującą) są w jakiej wysokości? Od wynagrodzenia, czy tak, jak przedsiębiorca?
dlaczegoja jest off-line  
23-01-2012, 21:50  
mlodaka
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Witam mam pytanie odnośnie osoby współpracującej.
A mianowicie jestem w nieformalnym związku tzw konkubinacie z mężczyzną z którym mieszkam, mam dziecko oraz prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Ja prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą czy on może być moją osobą współpracującą?
mlodaka jest off-line  
24-01-2012, 09:53  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Witam,

Niestety, ale nie zatrudniony partner nie może być zakwalifikowany jako osoba współpracująca. Przepisy ubezpieczeń dopuszczają w tym względzie tylko wymienionych członków rodziny.

Przepis prawny:

ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 8.
(...)
ust. 11. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.Nie mniej jednak, moim zdaniem, zatrudnienie członka rodziny w przeważającej mierze jest nie korzystne finansowo. Składka na ubezpieczenie społeczne + NFZ od osoby współpracującej będzie na poziomie 950 zł, zaś w przypadku zatrudnienia np. za kwotę 2000 brutto całościowe obciążenie wyniesie ok 650 zł.
kalkulator składek ZUS

Pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
16-02-2012, 13:45  
mlodaka
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Moja księgowa popełniła błąd sugerowała się że jak jest w zapisie że może także osoba przysposobiona pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym to może być konkubent i wysłała zgłoszenie w lipcu ubiegłego roku na mojego konkubenta do mojej działalności gospodarczej nic zus nie pytał. W listopadzie konkubent uległ wypadkowi i teraz dopiero się okazało że niby on nie może być moją osobą współpracującą na początku lutego przeprowadzili kontrolę u mojej księgowej względem mojej działalności gospodarczej i czekam teraz na decyzję aczkolwiek kontroler napisał że mój konkubent nie spełnia kryteriów jeśli tak zaklepią to co ja mogę z tym zrobić?
mlodaka jest off-line  
20-08-2012, 21:29  
viki109
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Witam, mam pytanie.
Córka mieszkająca z ojcem w jednym gospodarstwie, prowadząca sama swoją działalność gospodarczą, chce się zatrudnić u ojca na stanowisko kadrowo-płacowe, czy może być to umowa zlecenie? Czy lepiej na umowę o pracę. Jak w tym wypadku wygląda ZUS? Które składni ma płacić ona za siebie w swojej firmie, a które ojciec za nią?
Dziękuje za odpowiedź.
viki109 jest off-line  
21-08-2012, 08:19  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Córka i ojciec prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Córka będzie więc opłacała składki jako osoba współpracująca.
Janusz.C.M. jest off-line  
21-08-2012, 08:52  
viki109
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Czyli, które dokładnie składki ma córka płacić w swojej firmie, a które ojciec ze swojej?
viki109 jest off-line  
21-08-2012, 09:07  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Osoba współpracująca-zasady

Być może się mylę, ale uważam, że ze "swojej" - pełne składki, a z 'ojca' - zdrowotne (254,55 zł). Ale to tylko moje zdanie.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ZUS osoba współpracująca (odpowiedzi: 2) Witam w jakiej wysokości płaci się składki za osobę współpracująca, czy może być objęta preferecyjnymi skłladkami tzw ,,mały zus ''.
§ dg osoba współpracująca (odpowiedzi: 2) Witam Wiem, że temat był nie raz poruszany, ale jakoś nie mogę tego sobie dokładnie poukładać i wybrac najlepszego rozwiązania. Dlatego chciałam...
§ Osoba współpracująca (odpowiedzi: 2) Witam, czytałem temat podwieszony dotytczący tematu oraz parę innych tu na forum i w innych serwisach. Nadal waham się co do rozumienia ustaw i...
§ Czy to osoba współpracująca czy pracownik?? (odpowiedzi: 2) Witam, Od października bieżącego roku zatrudniłam w swojej firmie mamę na pełen etat jako pracownika. Od tego miesiąca również nie mieszkam już z...
§ osoba współpracująca (odpowiedzi: 1) Jestem zatrudniona na czas nieokreślony w firmie X. Od 2 lat mój mąż prowadzi firmę (o znaczącej pozycji na regionalnym rynku) w której prowadzeniu...
§ DG a osoba współpracująca (odpowiedzi: 8) Witam. Mam DG i osobę z rodziny (bez DG, praca na etacie) której usługi chciałbym "sprzedawać" czy raczej pośredniczyć w tejże sprzedaży...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:08.