Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa - Forum Prawne

 

Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa

Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o rzucenie trochę światła na nurtującą mnie sprawę. Otóż jestem pełnomocnikiem pewnego przedsiębiorstwa wielobranżowego ze stolicy, ja sam mieszkam w innym mieście i otrzymałem polecenie na uruchomienie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
14-05-2012, 16:26  
PanB
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa z prośbą o rzucenie trochę światła na nurtującą mnie sprawę.

Otóż jestem pełnomocnikiem pewnego przedsiębiorstwa wielobranżowego ze stolicy, ja sam mieszkam w innym mieście i otrzymałem polecenie na uruchomienie czegoś w rodzaju oddziału (mocodawca nie jest spółką) właśnie w swoim mieście.

Działalność ta nie była by związana z podstawową działalnością firmy (tj. inna branża) jednak nazwa firmy zdecydowanie do tego się nie nadaje. Powiedzmy że firma mocodawcy zajmuje się usługami budowlanymi a oddział ma zajmować się usługami promocyjno-reklamowymi.

Czy jako pełnomocnik, mogę użyć nazwy innej niż nazwa zgłoszona we wniosku CEIDG przez mocodawcę? (np. firma nazywa się "Buduj Sobie" a ja reklamowałbym się np. "Agencja Promocyjna Johnego Bravo" i pod spodem mniejszymi "Buduj Sobie"). Wszystko za zgodą mocodawcy.

Problematycznym dla mnie tutaj jest fakt że wszelkie informacje widniejące na różnego typu rozliczeniach były by jednak identyczne jak te z wniosku o rejestrację działalności, czyli bez "Johnego Bravo" co mogłoby odbić się złym echem wśród kontrahentów i wielu odstraszyć.

Z góry dziękuje za poświęcenie czasu na zapoznanie się z moim postem.
PanB jest off-line  
15-05-2012, 13:24  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa

Moim zdaniem istenieje rozwiązanie. Przedsiębiorca (osoba która ma wpis do CEIDG) musiałby dopisac w polu 06. (Firma przedsiębiorcy.........) drugą nazwę.
W polu 30 tegoż wniosku Pana - wpisać jako pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia jego spraw. Jednak pragnę zauważyć, iż w zakresie wskazanym we wpisie przedsiębiorcy w CEIDG, nie jest wymagane posługiwanie się odrębnym dokumentem pełnomocnictwa wobec organów administracji publicznej. Organy te z urzędu potwierdzają w CEIDG upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy. W związku z tym, że w tym przypadku nie ma obowiązku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, nie wystąpi również obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.
Powyższe nie ma zastosowania w sprawach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.Do CEIDG można wpisać tylko pełnomocników już ustanowionych zgodnie z odrębnymi przepisami (np. Kodeks cywilny, Kodeks postępowania administracyjnego i inne) oraz w formie przewidzianej tymi przepisami. Samo wskazanie pełnomocnika w CEIDG nie jest równoznaczne z jego ustanowieniem. Pełnomocnictwo wymaga stosownej formy pisemnej, którą może okazać się pełnomocnik.

Kolejna sprawa: przedmiot działalności. Jeśli przedsiębiorca nie ma wpisanych nr PKD2007 związanych z działalnością "drugiej firmy" należy dopisać odpowiedni rodzaj działalności (PKD2007) dla usług promocyjno-reklamowych.
monte.0 jest off-line  
16-05-2012, 11:07  
PanB
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa

Po niedzieli będę miał możliwość przedstawienia Pana rozwiązania mocodawcy jednak zanim to nastąpi chciałbym upewnić się czy dobrze zrozumiałem.

W polu:

06. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy:
Dopisać po prostu drugą nazwę, np. po przecinku? Pani z okienka/z za biurka nie zje mnie wzrokiem?

30. Udzieliłem pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw:
Tutaj mam mały problem ponieważ nie posiadam aktualnie informacji czy mocodawca wypełnił tą cześć wniosku, przy rozpoczęciu współpracy nastąpiło zwyczajne podpisanie umowy o udzielenie pełnomocnictwa.
Cytat:
Pełnomocnictwo wymaga stosownej formy pisemnej
Czy w takim razie pomimo braku stosownych informacji we wniosku CEIDG ale przy podpisaniu prywatnej umowy mamy prawo reprezentować czyjeś interesy?

PKD zostało zaktualizowane dzień po podpisaniu umowy, niemniej dziękuje za przypomnienie, komuś kiedyś może się zapomnieć.
PanB jest off-line  
16-05-2012, 14:55  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Nazwa handlowa | nazwa przedsiębiorstwa

W polu 06, proszę wpisać punktując np. 1 - pierwsza nazwa, 2 - druga nazwa i to wystarczy.

Natomiast jeśli chodzi o pełnomocnictwo:
Wchodząc na stronę CEIDG - Strona główna - następnie w zakładkę "baza przedsiębiorców", wpisuje Pan nr NIP osobisty przedsiębiorcy. Jeśli został Pan umocowany przez przedsiębiorcę Pana dane będą uwidocznione we wpisie. Jeśli nie, przedsiebiorca powinien udać się do pierwszego najbliższwgo Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy i złożyć wniosek o zmianę polegającą na dopisaniu Pana jako pełnomocnika.

Oczywiście, jeśli nie jest Pan wpisany do CEIDG jako pełnomocnik może Pan reperezentować przedsiębiorcę pod warunkiem posiadania oryginału upoważnienia, natomiast proszę wziąc pod uwage fakt, iż przedstawiając taki dokument będzie musiał Pan uiszczać opłątę skarbową.
Proszę również zwrócić uwagę na rodzaj pełnomocnictwa, czy będzie ono do dokonywania konkretnych czynności czy ogólne.
monte.0 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Założenie oddziału firmy w inym mieście a nazwa przedsiębiorstwa (odpowiedzi: 6) Witam. Mam taką sytuację, zamknąłem własną firmę bo rachunki mnie przewyższyły. Lecz wpadłem na pomysł podciągnięcia swojej działalności pod...
§ nazwa konta allegro i klepu a nazwa firmy (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie rozszerzylem moja dzialanosc aby modz srzedawac w internecie, moja firma nazywa sie Uslugi i posrednictwo uslugowe Jan Kowalski. ...
§ Nazwa domeny taka sama jak nazwa konkurencji (odpowiedzi: 1) Witam, Mam taki problem: Wkrótce otwieram nową spółkę handlową, pod którą działać będzie kilka sklepów internetowych o różnym asortymencie. ...
§ Nazwa.. przedsiębiorstrwa? (odpowiedzi: 5) Z uwagi na to, że nie wiem jak dokładnie nazwać temat, ponieważ nieco pogubiłem się w terminologii, z góry przepraszam i proszę moderatora o ew....
§ Nazwa domeny taka sama jak nazwa powiatu? (odpowiedzi: 4) Kłaniam się nisko:) Czy zgodnie z obowiązującym systemem prawny nazwa powiatu jest jakoś zakazana? Tzn. czy można legalnie założyć stronę...
§ Nazwa firmy a nazwa jaką sie posługuję (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Mój problem jest następujący. Moi rodzice mają firmę o nazwie "Kwiaty" która zajmuje się handlem kwiatów a ja chce otworzyć swoją...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:50.