Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność - Forum Prawne

 

Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność

Podjąłem decyzję o wyjściu ze spółki cywilnej i prowadzeniu działalności gospodarczej na własny rachunek. Ponieważ jestem wpisany do ewidencji jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, mam też nr NIP i REGON, chciałbym zapytać czy konieczne jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
09-06-2012, 10:55  
jrkd
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność

Podjąłem decyzję o wyjściu ze spółki cywilnej i prowadzeniu działalności gospodarczej na własny rachunek. Ponieważ jestem wpisany do ewidencji jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, mam też nr NIP i REGON, chciałbym zapytać czy konieczne jest wyrejestrowywanie dg a następnie ponowne rejestrowanie i składanie wniosków o nadanie nowego nr REGON (NIP jak się domyślam jest nadawany na zawsze).

Jakich formalności należy dopełnić, żeby dokonać takiego przekształcenia działalności gospodarczej i czy w takiej sytuacji stracę preferencyjne warunki opłacania składek w ZUS dla osób rozpoczynających dg?

Dodatkowo chciałbym zmienić firmę oraz dodać nowe pkd.

Pozdrawiam,
Mateusz
jrkd jest off-line  
09-06-2012, 12:33  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność

Nie musisz wykreślać wpisu który obecnie posiadasz aby kontynuować działalność gospodarczą w formie jednoosobowej. Wystarczy, że udasz się do Urzędu, złożysz wniosek CEIDG-1, gdzie w polu 26: Jestem wspólnikiem spółki/spółek cywilnych: pkt 5. Nie jestem wspólnikiem w spółce od dnia:....................... Musisz również wpisać w pkt. 1 - NIP spółki oraz w pkt. 2 REGON spółki.
Numer NIP osobisty oraz REGON indywidualny jest nadawany raz.
Pamiętaj jednak: Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych oraz wniosek o wykreślenie wpisu w terminie 7 dniu od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
W przypadku zaprzestania należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania działalności gospodarczej. Data zaprzestania działalności gospodarczej nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku.
Na tym samym wniosku proszę dopisać numery PKD2007, które Pana interesują. Proszę również wykreslić z oznaczenia przedsiębiorcy - nazwę spółki cywilnej.
monte.0 jest off-line  
09-06-2012, 15:06  
jrkd
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

W takim razie nie ma czegoś takiego jak "wyrejestrowywanie spółki", tylko uchwała o rozwiązaniu spółki przez wspólników i zmiana zapisu w ewidencji przedsiębiorców, w której podaję, że nie jestem już wspólnikiem spółki cywilnej?

Nurtują mnie jeszcze dwa pytania dotyczące tej kwestii. Czy muszę w jakikolwiek sposób informować ZUS o zaistniałej zmianie, czy mam dalej wysyłać DRA i opłacać składki jak dotychczas?

Drugie pytanie jest podobne, ale odnośnie US. Jak mam poinformować US (jakie wnioski złożyć) o tym, że spółka już nie istnieje, ale dalej prowadzę działalność jednoosobową? Dotychczas byłem również VAT-owcem i chciałbym nim pozostać nadal, czy muszę składać jakieś dodatkowe wnioski?

Pozdrawiam,
Mateusz
jrkd jest off-line  
10-06-2012, 12:09  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Likwidacja spółki cywilnej a własna działalność

Jeśli spółka cywilna zostanie rozwiązana, likwidacji ulega także jej majątek. W zasadzie spółka nie jest posiadaczem majątku. Powstaje natomiast tzw. wspólność łączna, oddzielna masa majątkowa, która nie stanowi majątku osobistego poszczególnych wspólników. Wspólność łączna wspólników spółki zawiera wkłady wniesione przez wspólników spółki oraz majątek nabyty w toku działalności spółki. Oznacza to, że majątek ten jest wspólną własnością wspólników, nie zaś spółki. Przepisy Kodeksu cywilnego chronią tę własność w czasie trwania spółki.
Podatnikiem VAT jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy. Dlatego to na spółce spoczywa obowiązek rozliczenia VAT z tytułu jej rozwiązania i likwidacji. Na spółce cywilnej jako podatniku VAT spoczywa obowiązek zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na druku VAT-Z. Spółka cywilna jako podatnik VAT posiada własny NIP, dlatego musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego aktualizację informacji na druku NIP-2, w którym podaje datę zakończenia działalności.

Nie ma możliwości likwidacji spółki cywilnej bez sporządzenia remanentu końcowego i rozliczenia VAT, ponieważ to spółka cywilna, a nie jej wspólnicy, jest podatnikiem w tym zakresie. Ponieważ podstawą opodatkowania w spisie z natury jest cena nabycia składników majątku, warto rozważyć ich sprzedaż przed likwidacją spółki. Cena sprzedaży wykorzystywanych wcześniej w spółce składników majątku może być niższa od ich ceny nabycia, zatem obciążenie VAT może być niższe. VAT z remanentu jest nie do odzyskania, a w przypadku zbycia składników majątku przez spółkę VAT będzie dla nabywcy podatkiem naliczonym.
Skreślenie z rejestru REGON spółki cywilnej, tj. podmiotu niebędącego przedsiębiorcą, następuje na podstawie wniosku RG-2. Należy go złożyć w urzędzie statystycznym lub jego oddziale w województwie, na terenie którego spółka ma siedzibę, w ciągu 14 dni od dnia ustania bytu spółki cywilnej. Pod wnioskiem RG-2 powinny się znaleźć podpisy wszystkich wspólników. Możliwe jest też, że wniosek podpisze pełnomocnik wspólników legitymujący się pełnomocnictwem od wszystkich uczestników spółki (bądź pozostałych wspólników spółki, w przypadku gdy na wniosku RG podpisał się jeden ze wspólników).
monte.0 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakończenie działalności w formie spółki cywilnej i dalsza działalność jednoosobowa (odpowiedzi: 1) Witam, jestem w następującej sytuacji - byłam wspólnikiem spółki cywilnej, spółka została rozwiązana, wpis dot. działalności został wykreślony z...
§ własna działalność (odpowiedzi: 3) Witam,otrzymałam propozycje zatrudnienia w sklepie z odziezą używana jako tak jakby kierownik.Szefostwo wszystko sponsoruje,budynek itd a ja mam...
§ Zawieszenie działalności spólki cywilnej (odpowiedzi: 3) Witam. W przyszłym miesiącu wraz ze wspólnikiem mamy zamiar zawiesić działalność naszej spółki cywilnej na jakiś czas ale przedtem chcielibyśmy aby...
§ Zawieszenie działalności spólki cywilnej (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie na temat spółki cywilnej. W przyszłym miesiącu mam zamiar zawiesić ze wspólnikiem na jakiś czas działalność naszej spółki...
§ Własna działalność a działanie na szkodę spółki (odpowiedzi: 1) Witam, Będę wdzięczny za opinię i pomoc w nurtującym mnie temacie: Pracuję w firmie która jest S.A. (notowana na GPW) na stanowisku...
§ Likwidacja spółki cywilnej a nowa działalnośc (odpowiedzi: 7) Witam Jako małżonkowie prowadzimy działalność produkcyjna jako spółka cywilna dwu osób fizycznych o równych udziałach. W związku z nową sytuacja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:58.