Nieuczciwa konkurencja. - Forum Prawne

 

Nieuczciwa konkurencja.

Witam, dostałem dzisiaj pismo od byłego pracodawcy. Wniosek o zaprzestanie prowadzenia działalności oraz wypłacenia im odszkodowania w ramach złamania punktów umowy zlecenie obowiązującej rok temu, oraz straszy, że łamie prawo o nieuczciwej konkurencji. Rok temu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
04-07-2012, 20:26  
wredny9896
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Nieuczciwa konkurencja.

Witam,
dostałem dzisiaj pismo od byłego pracodawcy. Wniosek o zaprzestanie prowadzenia działalności oraz wypłacenia im odszkodowania w ramach złamania punktów umowy zlecenie obowiązującej rok temu, oraz straszy, że łamie prawo o nieuczciwej konkurencji.
Rok temu zatrudniłem się w pewnej firmie świadczącej usługi reklamowe.
pod koniec marca zakończyłem współpracę, a w czerwcu założyłem własną działalność o takiej samej tematyce.
Nie dokonałem jeszcze żadnej sprzedaży, na razie trwa budowanie firmy na bazie informacjo ogólnodostępnych w sieci - informacje o firmach.
Cały serwis został zakupiony, a kampania reklamowa tworzona jest na bazie moich własnych pomysłów. Oferta świadczona przezemnie jest skierowana do tej samej grupy odbiorców, ale znacznie różni się od oferty firmy w której pracowałem.
Na wszystko mam dokumenty.
W piśmie zostaje posądzony o złamanie zasad umowy, że nie przestzregam zasad tajemnicy firmy oraz na podstawie bazy klientów firmy dorabiam się na swoje.
I że mozemy sparawę załatwić polubownie jeśli zaprzestanę swojej działalności, napiszę oświadczenie oczyszczające dobre imię firmy oraz wypłacę im odszkodowanie ( kwoty nie podano). Jesli tego nie zrobię spotkamy się w sądzie.
Czy faktycznie mogą mi coś zrobić? Cała firma opiera się na moim pomyśle i jedyne co wykorzystuje z poprzedniej pracy do doświadczenie w sprzedaży., jest setki podobnych stron o podobnej tematyce. Przestrzegam tajemnicy firmy i nie korzystam celowo z ich bazy klientów, Oferty mogą się powtarzać, bo klientów mają dużo, ale handel to handel i mam prawo oferować swoje usługi innym zwłaszcza jeśli oferta się różni wszystkim od oferty byłego pracodawcy. Pracodawca już nie pierwszą osobę próbuje zastarszyć w ten sposób. Dodatkowo insynujuje, ze namawiam jego klientów do zrywania z nim umów. Rozmawiałem z prawnikiem, jutro ma mi wystosować odpowiednie pismo. Jednak chcę się zapytać, czy ktoś miał do czynienia z takimi kwestiami i wie jak to moze się skończyć.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
wredny9896 jest off-line  
04-07-2012, 20:30  
MichałUżytkownik
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: Nieuczciwa konkurencja.

Czy jak pracowałeś u tego pracodawcy podpisywałeś w umowie klauzurę o zakazie konkurencji ? jeśli nic takiego nie było, możesz działać spokojnie. Jeśli nie przestanie wysyłać Ci takich pism możesz dać sprawę do sądu o nękanie i próbę wyłudzenia odszkodowania.
MichałUżytkownik jest off-line  
04-07-2012, 20:40  
wredny9896
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Nieuczciwa konkurencja.

Nic takiego nie podpisywałem. Tylko punkt, że będę przestrzegać tajemnicy firmy i że nie będę wykorzystać z bazy danych kontaktów firmy. Korzystam z danych dostępnych w sieci i jak wcześniej wspomniałem mogą się powtarzać, ze względu na dużą konkurencję w tej branży.
To wszystko.
wredny9896 jest off-line  
04-07-2012, 21:15  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Nieuczciwa konkurencja.

Po zakończeniu zlecenia klauzula dotycząca zakazu konkurencji, dla swojej ważności wymaga odpowiedniego ekwiwalentu (podobnie, jak to jest uregulowane w kodeksie pracy) [polecam lekturę wyroku SN III CKN 579/01]. Bez tego postanowienia o zakazie konkurencji są nieważne. Co innego w trakcie wykonywania zlecenia.
Co innego, gdybyś działał na szkodę byłego Zleceniodawcy - wtedy miałby on prawo do żądania od Ciebie odszkodowania oraz zaprzestania tych działań.
pios jest off-line  
04-07-2012, 21:23  
wredny9896
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Nieuczciwa konkurencja.

Nie działam na jego szkodę. Oferuję swoją usługę dla tego samego odbiorcy. mam inną ofertę, inny system działania oparty na swoim doświadczeniu zdobytym w firmie, ale wykorzystanym w inny sposób. Jedyna co nas łączy to branża i klienci docelowi. nie zachęcam ich do zrywania umów z nim, bo w rzeczywostości takich umów wogóle nie podpisywali tylko dostawali rachunki. Zresztą namawiając klientów do mojej racji posługujac się oczernianaiem innego człowieka oferującego usługi nie sprawdza się w tej branży, więc szkoda by było mojego czasu.
wredny9896 jest off-line  
05-07-2012, 19:52  
wredny9896
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Nieuczciwa konkurencja.

No i byłem dzisiaj u prawnika. Ten za bardzo nie rozumiał z jakiego tytułu były pracodawca domaga się odszkodowania i szuka przygód. Stwierdził, że chyba ma nie wiadomo jakie o sobie mniemanie skoro domaga się odszkodowania za ogólnodostępne informacje.
Ale jest też zła wiadomość. Były szef może mnie podać do sądu, ale tam trzeba przedstawić konkrety więc nie wiadomo co to będzie. Skoro nic nie zrobiłem to może być mu cięzko, ale dla chcącego nic trudnego podobno. Ewentualnie najprościej w świecie zacznie mi bruździć. Nie wiem co robić. Czekać jak zareaguje na pisemko od prawnika i dać na mszę, aby się pajac odczepił?
wredny9896 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ nieuczciwa konkurencja ? (odpowiedzi: 5) Witam, Firma zajmuje sie organizacja imprez. Niedawno miala miejsce taka sytuacja, iż Klient (z którym wiąze nas umowa na wynajem pracowników...
§ Nieuczciwa konkurencja (odpowiedzi: 6) Pracowałem przez dłuższy czas na zasadzie umowy o współpracę (świadczyłem usługi jako jednoosobowa działalność gospodarcza). Bez zapisów o zakazie...
§ nieuczciwa konkurencja? łamanie praw autorskich? czy chamska konkurencja? (odpowiedzi: 1) witam serdecznie, nie wiem w którym dziale zadać to pytanie (prawo autorskie czy prawo gospodarcze), jeśli umieściłem je w złym miejscu proszę o...
§ Nieuczciwa konkurencja (odpowiedzi: 3) Witam, Nie tak dawno członek mojej rodziny założył firmę BHP pod nazwą która nie jednokrotnie istnieje w Polsce, a do tego taka nazwa firmy istnieje...
§ Nieuczciwa konkurencja (odpowiedzi: 5) Już od kilku osób słyszałem, że pewien Pan z konkurencyjnej firmy mówi swoim klientom, żeby korzystać tylko z jego usługi bo u innych się nie opłaca....
§ nieuczciwa konkurencja??? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich Forumowiczów. Prowadzę firmę szyjącą pościel. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie firma "X" z zagranicy, która poprosiła o szycie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:07.