IDG zmiana nazwy firmy - Forum Prawne

 

IDG zmiana nazwy firmy

witam Prowadzę IDG, opodatkowany jestem ryczałtem, jestem płatnikiem VAT. Mam pytanie odnośnie procedury zmiany nazwy firmy: - czy po kolei należy odwiedzać urzędy podobnie jak przy zakładaniu? - czy wiążą się z tym jakieś opłaty? ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
20-09-2008, 22:15  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie IDG zmiana nazwy firmy

witam
Prowadzę IDG, opodatkowany jestem ryczałtem, jestem płatnikiem VAT. Mam pytanie odnośnie procedury zmiany nazwy firmy:
- czy po kolei należy odwiedzać urzędy podobnie jak przy zakładaniu?
- czy wiążą się z tym jakieś opłaty?
- czy procedura ta jest długotrwała? czy da się to załatwić w jeden dzień? czy np trzeba czekać określony czas, w którymś urzędzie na dany dokument?

Dodatkowo: niedawno wypowiedziałem swoją umowę o pracę, okres wypowiedzenia upływa z ostatnim dniem tego roku. Czy już w tym momencie powinienem poinformować o tym ZUS?
pozdrawiam
devil76
devil76 jest off-line  
21-09-2008, 09:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: IDG zmiana nazwy firmy

Przepisy prawa cywilnego stanowią, że nazwa firmy powinna odróżniać przedsiębiorcę od innych, którzy prowadzą działalność na tym samym rynku (art. 43[3] Kodeksu cywilnego). Nazwa nie może też wprowadzać w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca działalności i źródeł zaopatrzenia. Zamiast pełną nazwą przedsiębiorca może się posługiwać skrótem nazwy firmy, ale należy go wpisać do rejestru.
Art. 43[4] kc mówi, że: "Firmą osoby fizycznej jest jej nazwisko i imię. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorstwa, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie wybranych."
Wszelkie zmiany winny być wpisane do ewidencji działalności gospodarczej - koszt 50 zł - czas oczekiwania około 7 dni.
Następnie należy powiadomić o tym GUS i US - bezpłatnie.
W ZUS można, ale nie potrzeba dokonywać zmiany nazwy płatnika.

Co do drugiego pytania, to w ciągu 7 dni po zaprzestaniu zatrudnienia powinien Pan wyrejestrować się z dniem 01.01.2009 jako ubezpieczony z ubezpieczenia zdrowotnego i w tym samym dniu (z datą podlegania ubezpieczeniom - 1 stycznia) zarejestrować się do pełnych ubezpieczeń, kod pozostaje ten sam (051000).
Janusz.C.M. jest off-line  
21-09-2008, 19:52  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie Re: IDG zmiana nazwy firmy

dziekuje.
devil76 jest off-line  
24-09-2008, 16:37  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie Re: IDG zmiana nazwy firmy

jeszcze jedno pytanie - czy przed US należy zaktualizować pieczątkę?
devil76 jest off-line  
24-09-2008, 16:59  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: IDG zmiana nazwy firmy

Prawo nie nakazuje aby przedsiębiorca musiał mieć pieczątkę.
Urzędowi Skarbowemu nie jest do niczego potrzebna.
Janusz.C.M. jest off-line  
29-10-2009, 15:37  
Raist
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: IDG zmiana nazwy firmy

Witam,
Mam pytanie które nawiązuje do powyższego. Nazwałem firmę imieniem i nazwiskiem. Czy mogę w takim przypadku podawać np. na stronie internetowej lub w nazwie firmy innej nazwy? Chodzi o to czy szyld nad moją firmą musi brzmieć "Jan Kowalski"? Rozumiem że wystawiając fakturę podaję pełną nazwę (Imie i nazwisko), ale czy mogę posługiwać się również inną nazwą "poza fakturą"? Przypuśćmy że ten Pan Kowalski sprzedaje garnki. We wpisie do ewidencji podał tylko nazwę Jan Kowalski. Czy może stworzyć stronę internetową sklepu "Garnex"? I czy może na pieczątce firmowej wpisać przypuszczalnie Garnex - Jan Kowalski?

Mam nadzieje że pytanie jest w miare zrozumiałe. Może to oszczedzi Panu Janowi "bawienia się" w zmiane nazwy firmy... Z góry dziękuje za odpowiedz!
Raist jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiana nazwy firmy (odpowiedzi: 1) Mam pytanie: czy w przypadku zmiany nazwy przez firmę (bez zmiany NIP i REGON) powinne być wręczone pracownikom aneksy do umów o pracę?
§ zmiana nazwy firmy (odpowiedzi: 4) Witam; Mam zarejestrowaną firme SE; Chcę zmienić jej nazwę. W Companies House opisane są dwa sposoby - 1 - special resolution 2 - by means...
§ Zmiana nazwy firmy (odpowiedzi: 1) Wziąłem dotacje z Urzędu Pracy na rozwój działalności gospodarczej i w sierpniu zarejestrowałem firmę. Czy w tej chwili mogę zmienić jej nazwę?
§ Zmiana nazwy firmy spółki z o.o. (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, w spółce z o.o. pojawił się nowy udziałowiec (dotychczasowi udziałowcy sprzedali część swoich udziałów), i wraz z pojawieniem się...
§ Zmiana nazwy firmy (odpowiedzi: 2) Czy ktoś się orientuje w dzisiejszych przepisach jak można zmienić nazwę firmy, gdzie trzeba się udać i ile to kosztuje?
§ Zmiana nazwy firmy. (odpowiedzi: 1) Witam! Prowadzę działalność gospodarczą, chciałbym zmienić nazwę firmy. Czy istnieje taka możliwość?? Jak wyglądają procedury i ile może to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:08.