dk.biz zakłada DG - Forum Prawne

 

dk.biz zakłada DG

Witam, to mój pierwszy post na forumprawne.org, cześć Jestem w trakcie procedury zakładania i prowadzenia DG. Pojawiło się w mojej głowie parę wątpliwości, z którymi mam nadzieję się uporać dzięki waszej pomocy. Z góry dziękuję ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
22-08-2012, 21:58  
dk.biz
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie dk.biz zakłada DG

Witam, to mój pierwszy post na forumprawne.org, cześć
Jestem w trakcie procedury zakładania i prowadzenia DG. Pojawiło się w mojej głowie parę wątpliwości, z którymi mam nadzieję się uporać dzięki waszej pomocy. Z góry dziękuję za wyrozumiałość i każdy pomocny post.
Do rzeczy.
Przedmiotem mojej działalności będzie sklep internetowy, a także praca na zasadzie samozatrudnienia w branży budowlanej projektowej i wykonawczej oraz ew. dodatkowe zlecenia w w/w branży.
Pierwsze moje wątpliwości związane są z kwestiami adresowymi. Jestem zameldowany w miejscowości A, w domu moich rodziców. Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu w miejscowości B, w której nie mam meldunku. Czy następujące rozwiązanie będzie odpowiednie i nie spowoduje problemów prawnych i podatkowych. We wpisie do CEIDG podaję jako miejsce zameldowania i zamieszkania mój adres zameldowania w miejscowości A. Jako główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej podaję również ten sam adres w miejscowości A, gdzie mogę wydzielić w domu rodziców mój pokój jako teoretyczne biuro mojej firmy. Faktycznie cała działalność będzie prowadzona w wynajmowanym mieszkaniu w miejscowości B. W przypadku sklepu internetowego będzie to obługa klientów przez internet, przyjmowanie towaru od dostawców i wysyłka towarów kurierem lub pocztą. W przypadku działalności projektowej to praca wyłącznie na komputerze oraz w siedzibie zleceniodawcy w przypadku samozatrudnienia.
Czy przy takim charakterze pracy, mogę sobie pozwolić na takie wirtualne biuro w miejscowości A, gdzie faktycznie przebywać nie będę i gdzie nie będzie przechowywana dokumentacja firmy. Dodam jeszcze, że w CEIDG jako adres do doręczeń (korespondencyjny) musiałbym podać adres B, gdzie w rzeczywistości będę przebywał i prowadził działalność.
dk.biz jest off-line  
24-08-2012, 20:27  
dk.biz
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Problem polega po prostu na tym, że nie chcę rejestrować swojej działalności na mieszkaniu, które tylko wynajmuję. Nie jest to jakiś mój stały adres zamieszkania i równie dobrze za miesiąc może się zmienić. Wolałbym podać jako adres wykonywania działalności dom rodziców, w którym nadal mam meldunek. Czy to jest problemem, że nie będzie mnie pod tym adresem w przypadku jakiejś kontroli? Szczególnie, że będzie to sklep internetowy gdzie całe biuro to laptop i niewielkie zatowarowanie mieszkania.
dk.biz jest off-line  
25-08-2012, 03:00  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

jeśli podasz adres korespondencyjny pod którym naprawdę przebywasz i podasz rzeczywiste miejsce przechowywania dokumentacji podatkowej, powinno być OK.

większą kontrolę prowokuje handel żywnością i gastronomia. Tam państwo interesuje sie sposobem przechowywania towaru (wiadomo: troska o zdrowie klientów) ale jeśli handlujesz czymś nieżywnościowym, państwo nie jest aż tak wścibskie.
Seb72 jest off-line  
25-08-2012, 10:18  
dk.biz
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

Będę handlował produktami nieżywnościowymi, więc mam nadzieję, że państwo nie będzie zbytnio węszyć. Tym bardziej, że dopiero startuję ze sklepem i na początku nie przewiduję jakichś ogromnych obrotów. Z czasem gdy biznes się rozwinie planuję zmienić mieszkanie na coś stałego, na nim się zameldować i prowadzić w nim już oficjalnie działalność.

Podsumowując, w CEIDG-1 jako adres zamieszkania (04.) i główne miejsce wykonywania działalności (10.1.) wpisuję mój adres zameldowania (dom rodziców). Jako adres do doręczeń (10.2.) i adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy (22.) podaję adres mieszkania, które wynajmuję. Jeśli chodzi o US i ZUS to będę podlegał pod jednostki względem mojego miejsca zameldowania, więc wszelkie sprawy będę załatwiał korespondencyjnie, drogą elektroniczną lub osobiście w razie konieczności.

Mam nadzieję, że da się w ten sposób funkcjonować. Proszę o ostateczną opinię.
dk.biz jest off-line  
26-08-2012, 04:38  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

ja proponuję abyś we wszystkie rubryki wpisał adres pod którym naprawdę przebywasz.
Seb72 jest off-line  
26-08-2012, 10:03  
dk.biz
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

Jednak w przypadku gdy, podam moje rzeczywiste miejsce zamieszkania to przyznaję się do tego, że łamię obowiązek meldunkowy, prawda? Nie grożą już z tego powodu jakieś kary?

Druga rzecz, jeśli jako główne miejsce wykonywania działalności podam adres mieszkania, to osoba od której wynajmuję może mieć z tego powodu jakieś problemy no i chyba wyższy podatek od nieruchomości? Poza tym tak jak pisałem mieszkanie mogę chcieć zmienić i nie chciałbym się z wynajmującym na coś umawiać jeśli za parę miesięcy zmienię mieszkanie i z nowym wynajmującym będę musiał się znowu dogadywać od początku.
dk.biz jest off-line  
28-08-2012, 13:29  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: dk.biz zakłada DG

łamiesz obowiązek meldunkowy calkowicie bezkarnie
nie ma wyższego podatku od nieruchomości
nie musisz nic uzgadniać z wynajmującym
Seb72 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zakład (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam dziś dla was trochę nietypową sprawę, a mianowicie zakład między 2 moimi kolegami którzy nie potrafią go teraz rozstrzygnąć....
§ Mandaty za 2 dni zakłócania spokoju, jeden za zakłócanie CN, mandat za palenie śmieci (odpowiedzi: 13) Witam. Przyszedł policjant i wręczył mandaty 2 mandaty za zakłócanie spokoju publicznego ( czy coś takiego ) kolejny za zakłócanie ciszy nocnej,...
§ Zakład, dom, hałas. (odpowiedzi: 1) Witam. Problem dotyczy zakładu w którym pracuję. Zakład stoi od czasów Gierka, dwa lata temu około 100 m od niego gość wybudował sobie dom. Teraz...
§ Upadłość zakładu a pożyczka zakładowa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Co się stanie w sytuacji, gdy mój zakład pracy ogłosi upadłośc, kiedy ja wezmę pożyczkę zakładową w kwietniu, a zakład pracy...
§ Zakłócenie spokoju publicznego a zakłócenie porządku publicznego (odpowiedzi: 1) Na czym polega zakłócanie spokoju publicznego i czym się różni od zakłócania porządku publicznego ?
§ Gry i zakłady (odpowiedzi: 1) Mam jeszcze jedno pytanie i prośbę-zastanawiałem sie także nad tematem pracy magisterskiej związanym z grami i zakładami itp. Czy mógłby mi ktos...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:26.