Witam!
Forum przeglądam od dłuższego czasu, ale samodzielnie wyciągane wnioski niekoniecznie muszą być prawidłowe, więc prosiłbym kogoś dobrze znającego temat o pomoc.
Współpracuję z kilkoma firmami na podstawie Umów o dzieło (50% KUP). W najbliższych dniach zamierzam otworzyć DG. Z racji tego, iż umowy o dzieło wiążą się z długoterminowymi ustaleniami, do końca roku DG nie będzie obejmowała swoim zakresem przedmiotu umów. Na początku przyszłego roku praca wykonywana na podstawie UoD zostanie dopisana do profilu DG więc umowy o dzieło się skończą. I teraz moje pytanie:
Zasady ogólne czy podatek liniowy (tylko do końca roku, na początku przyszłego DG na pewno z podatkiem liniowym). Na razie skłaniam się ku zasadom ogólnym do końca roku, ale być może błądzę
a. Czy dobrze rozumiem, że wybierając
podatek liniowy składam na koniec roku dwa PITy, umowy o dzieło są liczone stawką progresywną zgodną z progami, jak dotychczas? Czy w takim razie z UoD mogę rozliczać się razem z żoną (jest na wychowawczym, nie ma dochodów, więc to chyba jedyna możliwość skorzystania z odliczenia na dziecko)? Dochód z DG nie podnosi mojego dochodu z UoD (czyli nie spowoduje ewentualnego wejścia w wyższy próg), rozliczenia są całkowicie odrębne?
b.
Samochód - wprowadzam do majątku firmy samochód prywatny; czy wybór obecnej formy opodatkowania i jej ewentualna zmiana na początku przyszłego roku ma tu jakieś znaczenie? Sądzę, że przy
podatku liniowym koszty związane z samochodem i amortyzację mogę odliczyć tylko od DG. Ale jak będzie przy
zasadach ogólnych - czy koszty samochodu mogą jakoś wpłynąć na podatek od UoD czy nadal mają wpływ tylko na część dochodu płynącą z DG?
c. Jeśli zdecyduję się na
zasady ogólne to sumuję dochód z UoD oraz z DG, dokonuję ewentualnych odliczeń i na tej podstawie sprawdzam na który przedział podatkowy się łapię. Czy tak to wygląda?
Będe wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.