Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu - Forum Prawne

 

Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu

Witam serdecznie, Jestem tutaj całkiem nowa, ale mam wielką nadzieje na pomoc w mojej sprawie. Jestem zatrudniona w zakładzie budżetowym i od dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą w tej samej dziedzinie - wywóz nieczystości ciekłych. W ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
05-10-2012, 20:21  
Patriszia
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu

Witam serdecznie,

Jestem tutaj całkiem nowa, ale mam wielką nadzieje na pomoc w mojej sprawie.

Jestem zatrudniona w zakładzie budżetowym i od dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą w tej samej dziedzinie - wywóz nieczystości ciekłych. W gminie (do której należy zakład ) i w której i ja częściowo prowadzę działalność pojawiły się plany przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę bodajże z udziałem gminy.
Kierownik zakładu w ostatnim tygodniu zarządał od wszystkich pracowników podpisania orzeczenia odnośnie konkurencji. A dokładniej o tym ze nie będzie się konkurencją dla zakładu. Ja moją działalnośc prowadzę od prawie 15 lat jednocześnie pracując w zakładzie, co mam zrobić w tej sprawie? Czy bede musiała rozwiązać działalność po podpisaniu, a co najważniejsze czy to wogóle jest zgodne z prawem.
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź!
Patriszia
Patriszia jest off-line  
05-10-2012, 21:44  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu

Przepis prawny:

Ustawa o pracownikach samorządowych

Art. 2. Przepisy ustawy stosuje się do pracowników samorządowych zatrudnionych w:
(...)
3) urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych;

Art. 30.
1. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.
2. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z zakazów, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie rozwiązuje się z nim, bez wypowiedzenia, stosunek pracy w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołuje się go ze stanowiska.

Art. 31.
1. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.
2. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej pracownik jest obowiązany określić jej charakter. Pracownik ten jest również obowiązany składać odrębne oświadczenia w przypadku zmiany charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
3. Pracownik samorządowy, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany złożyć kierownikowi jednostki, w której jest zatrudniony, oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności gospodarczej lub zmiany jej charakteru.
4. W przypadku niezłożenia w terminie oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej na pracownika samorządowego, o którym mowa w ust. 1, jest nakładana kara upomnienia albo nagany. Przepisy art. 109 § 2 i art. 110-113 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
5. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu o prowadzeniu działalności gospodarczej powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.


Pytanie raczej nadaje się do działu prawa pracy. Z tego co kojarzę, to zakaz konkurencyjnej działalności w w/w postaci należy do ustawowych obowiązków pracownika samorządowego, ale mam wątpliwości czy tak by było w razie pracownika spółki komunalnej. W umowie zawieranej z pracownikiem każdy pracodawca może zastrzec zakaz konkurencji. Jednak pracownik samorządowy ma ten obowiązek narzucony już ustawą.
gz
pelagius jest off-line  
06-10-2012, 08:04  
Patriszia
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu

Pelagius, dziękuje za odpowiedź.
Chyba muszę tu jeszcze dodać, że nie pracuje na stanowisku kierowniczym, a jest tylko zwykłym pracownikiem zakładu - dokładnie to kierowcą wszelkiej maści pojazdów. Dlatego ta ustawa mnie nie obejmuje. Czy tak?

Aaa, i przepraszam za złe ulokowanie w działach mojego zapytania.
Pozdrawiam
Patriszia
Patriszia jest off-line  
06-10-2012, 09:04  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Praca w zakładzie budżetowym, a działalnośc gosp. o tym samym profilu

Przepis prawny:
Art. 4.
1. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:
(...)
3) umowy o pracę - pozostali pracownicy samorządowi.
2. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach:
1) urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych;
2) doradców i asystentów;
3) pomocniczych i obsługi.


Osoby na stanowiskach niekierowniczych i nie stricte urzędniczych także są pracownikami samorządowymi, jeżeli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Więc ustawa Ciebie obejmuje, ale obowiązki z art. 30 i 31, jeżeli nie jesteś pracownikiem urzędniczym, nie powinny.
pelagius jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie i nowa umowa w tym samym zakładzie (odpowiedzi: 1) Witam, Mama jutro dostanie wypowiedzenie z pracy (likwidują jej punkt piekarniczy w markecie,ale na wypowiedzeniu nie będzie to opisane jako...
§ Dotacja na działalność gosp a praca za granica (odpowiedzi: 4) Witam, Pozyskałam środki na działalność gops. Otworzyłam firmę oplacam zus, ale pierwsze dochody bede miała w przyszłym roku. A mam mozliwośc...
§ Działalność gosp. w Polsce a praca w Niemczech (odpowiedzi: 7) Witam. Prowadzę działaność gospodarczą jako osoba fizyczna. Chcę podjąć pracę w Niemczech. Wiąże się to z podpisaniem umowy z firmą polską która ma...
§ Od czego każda osoba powinna zacząć zakładanie spółki lub działalności gosp.? (odpowiedzi: 1) chodzi mi o osobę która nie ma wspólników (w sensie: ludzi) nie wykluczam, że osoba taka może np. założyć 1-os spółkę zoo a potem ona jako osoba...
§ zatrudnienie w zakładzie pracy a własna działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Szukałam na forum i nie znalazłam odpowiedzi na kilka pytań. Moja sytuacja przedstawia się następująco: - jestem zatrudniona na...
§ Nie zakładanie działalności gosp. - inne wyjście!? (odpowiedzi: 1) Witam, Nie mam własnej działalności gospodarczej, aczkolwiek chciałby zwrócić się o dofinansowanie związane z np. stroną internetową doradzającą w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:18.