Czy zgodne z prawem? - Forum Prawne

 

Czy zgodne z prawem?

Serdeczna prośba do forumowiczów o pomoc. Prowadzę sklep internetowy. Otrzymałem mailem "Propozycję ugody" z adresu ********** Wiadomość o treści: ************************************* STOWARZYSZENIE ******************* Szanowni Państwo Niniejszym informuję, iż w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Stowarzyszenie *************, wykryto ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Zamknięty temat
 
06-12-2012, 20:51  
bedol
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Czy zgodne z prawem?

Serdeczna prośba do forumowiczów o pomoc.
Prowadzę sklep internetowy.

Otrzymałem mailem "Propozycję ugody" z adresu **********Wiadomość o treści:

*************************************
STOWARZYSZENIE *******************
Szanowni Państwo

Niniejszym informuję, iż w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Stowarzyszenie *************, wykryto w Państwa Regulaminie sprzedaży zamieszczonym na stronie (tu adres strony) klauzule niedozwolone. W związku z powyższym w najbliższym czasie do Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na zlecenie tego Stowarzyszenia wpłyną pozwy o uznanie za niedozwolone postanowień umownych stosowanych we wzorcu zamieszczonym na Waszej stronie.
W związku z powyższym informuję Państwa, iż suma kosztów, którą możecie ponieść w efekcie wydania wyroków przez ww. Sąd opiewać będzie na ok. 16.000 zł (na kwotę tą składają się koszty zastępstwa procesowego na podstawie §18 ust.2 pkt.2. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. 2002. 162. 134, koszty opłat sądowych oraz koszty obligatoryjnego wpisu do Rejestru Klauzul Niedozwolonych i obowiązkowej publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na podstawie §8 ust.4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15.04.1996 r w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalenia ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (Dz. U. 1996. 45. 2004).
Jednocześnie na polecenie moich Klientów pragnę zaznaczyć, iż istnieje możliwość nie składania tych pozwów i zapobieżenie zapadnięcia wyroków w tych sprawach. Mój Klient gotowy jest nie składać pozwów pod warunkiem niezwłocznego zaprzestania stosowania niedozwolonych klauzul oraz dobrowolnej zapłaty przez Państwa kwoty 2.880,- zł + VAT (słownie dwa tysiące osiemset osiemdziesiąt złotych), która to kwota jest iloczynem minimalnych kosztów zastępstwa procesowego i ilości niedozwolonych klauzul użytych przez Państwa w regulaminie. Po dokonaniu zapłaty wystawiona zostanie faktura VAT. Powyższej zapłaty oczekujemy w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia wysłania niniejszego maila. Po bezskutecznym upływie terminu wytoczone zostanie powództwo narażając Was na ogromne i zbędne koszty.
Stosowanie zapisów wpisanych do rejestru jest dodatkowo czynem ściganym przez UOKiK jako rażące naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Zatem konsekwencje mogą być jeszcze dotkliwsze, jeżeli UOKiK zdecyduje się wymierzyć przewidziane prawem kary. Nawet nieumyślne stosowanie przez przedsiębiorcę praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów zagrożone jest karą pieniężną wymierzaną przez prezesa UOKiK w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary na podstawie przepisu art. 106 ustawy o OKiK. Ponadto karę tą prezes UOKiK może nałożyć również na przedsiębiorcę, który już zaprzestał stosowania niedozwolonych postanowień wzorca umowy - art. 11 ustawy o UOKiK.
Konstatując, w tym stanie rzeczy propozycja mojego Klienta dotycząca możliwości cofnięcia pozwów jest dla Państwa z finansowego punktu widzenia bardzo korzystna.
Informuję również, że jakakolwiek próba obejścia problemu mija się z celem, ponieważ mamy sześć miesięcy na wniesienie powództwa, nawet po poprawieniu niedozwolonych klauzul. Posiadamy również niezbite dowody na stosowanie takich klauzul w Waszym sklepie internetowym.
Jesteśmy gotowi pomóc Wam i przesłać specyfikację wadliwych klauzul i wykaz korespondujących z nimi klauzul niedozwolonych publikowanych na stronie UOKiK, jak również dostosować Wasz regulamin do obowiązującego w tym zakresie prawa (usługa płatna dodatkowo).
Wszelkie uwagi proszę kierować na: **************Informuję również, że obsługę naszego sekretariatu powierzyliśmy firmie *****************Zapłaty proszę dokonać na rachunek:
******************Łódź,dn.06.12.2012

*******************************

Oczywiście znalezienie jakiejkolwiek informacji o wyżej wymienionym stowarzyszeniu nie jest możliwe, a firma ******* zajmuje się prawie wszystkim.

Jestem kompletnym laikiem w kwestiach prawnych, jednak mam wrażenie, że firma ****** próbuje po prostu mnie naciągnąć. Czy firma ******działa zgodnie z prawem? Czy je łamie? Jeżeli je łamie, czy i gdzie powinienem zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa?

Dodam, że otrzymałem również w mailu listę zapisów z regulaminu sklepu, które noszą znamiona klauzul niedozwolonych. Po zapoznaniu z nimi wyrzuciłem ww. zapisy z regulaminu.
bedol jest off-line  
08-12-2012, 09:51  
Muud
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy zgodne z prawem?

Witam, otrzymała dokładnie taki sam email. Zastanawiam się nad zgłoszeniem zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Na tej stronie
Re: ochrona konsumenta patronus -klauzule niedozw - EBiznes - Forum dyskusyjne | Gazeta.pl
zgłosiło się wiele osób z podobnym problemem.
Muud jest off-line  
10-04-2013, 13:36  
Linee
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Czy zgodne z prawem?

I co zrobiliście?
Linee jest off-line  
10-04-2013, 13:39  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Czy zgodne z prawem?

http://forumprawne.org/prawa-konsume...-czesc-ii.html

Temat już o tym jest... ten zamykam.
Colder jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy to zgodne z prawem? (odpowiedzi: 3) Witam. Moja córka pracuje na umowę zlecenie. Obecnie została oddelegowana do Bydgoszczy do pracy. Pracuje przy taśmie jako kontroler jakości....
§ Czy to zgodne z prawem??? (odpowiedzi: 17) Prosze o odpowiedz czy takie praktyki są zgodne z prawem czy jest to wprowadzanie w błąd i powinno być karalne. LEKARZ stomatolog jest LEKARZEM (...
§ Czy to zgodne z prawem? (odpowiedzi: 4) Jestem zatrudniony na umowę o pracę od 13.12.2011 na okres próbny 3 miesięczny jako operator kop-lad. Wynagrodzenie zasadnicze w wys 1386 a od nowego...
§ czy to aby zgodne z prawem? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich i prosze o zapoznanie sie z opisaną sytuacją. Czy admin portalu na prośbe osoby zainteresowanej moze udzielac nastepujacych...
§ Zgodne z prawem? (odpowiedzi: 2) Pracuje w duzym hipermarkecie.Przy kazdym wejsciu do pracy ochrona sprawdza pracownikom torby,obkleja wszystkie rzeczy (lacznie z podpaskami),u osob...
§ Zgodne z prawem? (odpowiedzi: 1) Dnia 21-tego Grudnia 2007 roku około godziny 6:00 (akcja zorganizowana) do mieszkań członków redakcji tophack.pl (d3m0na,Gregstara,s@S@na) weszli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:23.