sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW - Forum Prawne

 

sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Jestem właścicielem małej firmy cateringowej. W zakres działalności między innymi wchodzi przygotowanie posiłków dwudaniowych do pobliskiej szkoły oddalonej około 150m od miejsca przygotowywania posiłków. Obiady podawane są w jednorazowych pojemnikach styropianowych. Do transportu pakowane są ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Zamknięty temat
 
23-05-2013, 13:37  
Mochnas2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Jestem właścicielem małej firmy cateringowej. W zakres działalności między innymi wchodzi przygotowanie posiłków dwudaniowych do pobliskiej szkoły oddalonej około 150m od miejsca przygotowywania posiłków. Obiady podawane są w jednorazowych pojemnikach styropianowych. Do transportu pakowane są dodatkowo w styropianowe zamykane boxy.
Moje pytanie:
Czy są jakieś obowiązujące przepisy prawne, które mówią że muszę posiadać auto do przewozu wspomnianych obiadów? A jeśli tak, czy może to być auto osobowe prywatne i co należy spełnić aby było wszystko zgodnie z przepisami.
Pani z mojego sanepidu upiera się, że takowe auto jest konieczne i musi być to auto specjalnie do tego celu!
Proszę o odpowiedzi z własnego doświadczenia bądź z przytoczonymi aktami prawnymi.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
Mochnas2 jest off-line  
24-05-2013, 09:09  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Taki samochód nie podlega dodatkowemu badaniu technicznemu tylko oględzinom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Pomocne ustawy:
1. Art. 37 Ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności.
Z doświadczenia wiem, że rzadko który samochód przystosowany jest do takiego przewozu.
joanna3112 jest off-line  
24-05-2013, 11:55  
Mochnas2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Dziękuję za rzeczową odpowiedź
Mam nadzieję, że wytyczne podane w rozporządzeniu pozwolą mi dojść do porozumienia z Panią od sanepidu
Mochnas2 jest off-line  
25-05-2013, 11:16  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 365
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Mochnas2 nie dziękuj, bo wypowiedź ani rzeczowa, ani prawidłowa...

Ustawa nie obowiązuje od 7 lat, a co za tym idzie także rozporządzenie nie jest obowiązujące...

A teraz do rzeczy:
- nie musi Pan mieć ani auta, ani specjalnego auta - obowiązuje rozporządzenie unijne 852/2004 - to do Pana należy takie zorganizowanie transportu, aby posiłki nie zostały przypadkowo zanieczyszczone (tutaj zamykane pojemniki jak najbardziej spełniają swoją funkcję) oraz żeby utrzymać odpowiednią temperaturę posiłków - należy pamiętać, że nie może ona spaść poniżej 63 stopni, a w zasadzie drugie dania powinny być wydawane w temp. ok. 70 stopni i zupa ok 80

A więc proszę przejrzeć to rozporządzenie - szczególnie załącznik II, bo on Pana obowiązuje - i nie słuchać głupot w stylu specjalne auto do transportu posiłków...
arabeska1125 jest off-line  
25-05-2013, 14:31  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

ROZDZIAŁ IV
załącznika II rozp. 852/2004:

TRANSPORT

1. Transportery i/lub kontenery używane do przewozu środków spożywczych muszą być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie i kondycji technicznej, aby chronić środki spożywcze przed zanieczyszczeniem i muszą, w miarę potrzeby, być tak zaprojektowane i skonstruowane, by umożliwić właściwe czyszczenie i/lub dezynfekcję.

2. Pojemniki w pojazdach i/lub kontenerach nie mogą być używane do transportowania niczego poza środkami spożywczymi, jeśli mogłoby to prowadzić do zanieczyszczenia.

3. W przypadku gdy transportery i/lub kontenery są wykorzystywane do przewożenia czegokolwiek poza środkami spożywczymi lub do przewożenia różnych środków spożywczych jednocześnie, musi być zapewnione skuteczne rozdzielenie produktów.

4. Duże ilości środków spożywczych w postaci płynu, granulatu lub proszku muszą być transportowane w pojemnikach i/lub kontenerach/zbiornikach przeznaczonych do transportu środków spożywczych. Takie kontenery muszą być oznaczone w wyraźnie widoczny i nieścieralny sposób, w jednym lub w kilku językach Wspólnoty, aby wskazać, że są one używane do transportu żywności, lub muszą być oznaczone „tylko dla środków spożywczych”.

5. W przypadku gdy transportery i/lub kontenery zostały użyte do przewożenia czegokolwiek innego poza środkami spożywczymi lub do przewożenia różnych środków spożywczych, konieczne jest skuteczne czyszczenie między przewożeniem ładunków, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia.

6. Środki spożywcze w transporterach i/lub kontenerach muszą być tak rozmieszczone i zabezpieczone, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

7. W miarę potrzeby, transportery i/lub kontenery wykorzystywane do przewożenia środków spożywczych muszą być przystosowane do utrzymania ich właściwej temperatury i, tam gdzie to konieczne, zaprojektowane tak, aby umożliwić kontrolowanie tych temperatur.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-05-2013, 12:25  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
i nie słuchać głupot w stylu specjalne auto do transportu posiłków...
W swojej wypowiedzi nie użyłam takich stwierdzeń. Przytoczyłam te dane które znalazłam.
Ok, są błędne, ale można to w inny sposób sprostować.
joanna3112 jest off-line  
28-05-2013, 10:45  
Mochnas2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Witam wszystkich
Moi drodzy każda podpowiedź jest cenna i wnosi światełko wyjaśnienia w opisywanym temacie. Nie ma sensu obrażać innych i się przekamażać. Przecież najważniejsze są szczere chęci i dar pomocy.
Stojąc z tej samej strony rzeki swoją energię poświęćmy aby wszystkie bzdurne wymagania strony przeciwnej (w tym przypadku sanepidu) wyśmiać podpierając sie obowiązującymi aktami prawnymi. Dziękuję wszystkim właśnie za szcere chęci i informacje, które pomogą mi w rozwiązaniu mojego problemu i oczywiście czekam na kolejne informacje mogące wnieść coś do sprawy.
Mówiąc krótko, najbardziej denerwuje mnie nadgorliwość i nadinterpretowanie przepisów prawa przez urzędników państwowych, którzy biorą pensję również z moich podatków a przy tym szkodzą ile się da
Mochnas2 jest off-line  
29-05-2013, 16:16  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 365
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

ale mi właśnie o wymagania odnośnie samochodu stawiane prze Panią z sanepidu chodziło, a nie obrażanie kogoś na forum...
arabeska1125 jest off-line  
02-07-2013, 11:23  
Mochnas2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Witam Wszystkich .
Nie taki diabeł straszny jak go malują rzecze polskie przysłowie.
Wszystko zależy od osoby pracującej w SANEPIDzie jak podejdzie po ludzku do sprawy i nie nadinterpretuje przepisów to wszystko jest w porządku.
Sprawa została załatwiona pozytywnie, samochód został odebrany bez zbędnych przeróbek w jego wyposażeniu. Wystarczył papierek z myjni mówiący o dezynfekcji, pojemnik z wodą, mydło do umycia rąk i fartuszek (potrzebny do wydawania posiłków - chyba taka była interpretacja sprawdzającego).
Temat uważam za zamknięty dziękuję wszystkim za podpowiedzi a osobom, które muszą zmierzyć się z tematem powodzenia i przychylności SANEPIDu
Mochnas2 jest off-line  
04-11-2015, 20:00  
piotrekbielsko
Stały bywalec
 
Posty: 430
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Odświeżę nieco temat.
Czy kierowca wykonujący transport w takich posiłków (zamknięte pojemniki) musi mieć badania sanitarno-epidemiologiczne?
piotrekbielsko jest off-line  
15-09-2017, 12:06  
Gomene
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: sAMOCHÓD DO PRZEWOZU POSIŁKÓW

Standardy przewożenia produktów spożywczych reguluje ustawa z 2000 roku, poczytajcie zresztą na temat jakości pojemników do przewozu żywności. Jedzenie przeznaczone do transportu nie może przecież się popsuć!
Gomene jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Usługa przewozu a uszkodzona klapa pojazdu (odpowiedzi: 2) Witam, W jednym z autobusów komunikacji miejskiej podczas jazdy otwarła się klapa nad głową mojej żony. Napisałem w tej sprawie do przewoźnika,...
§ Bus - odmowa przewozu (odpowiedzi: 2) Witam Mam takie pytanie. Czy kierowca busa może odmówić przewozu pasażera? Zdarzały mi się takie sytuacje, a powodem ich było to, że mój bilet był...
§ Koszty przewozu karetką w Niemczech (odpowiedzi: 1) Witam, bardzo proszę o pomoc w jednej kwestii. Mianowicie, mój mąż pracował przez rok w Niemczech na kontrakcie, zatrudniony przez Polską...
§ Zerwana umowa przewozu? (odpowiedzi: 4) Witam, 2 dni temu spotkała mnie dziwna sytuacja, mianowicie jadąc samemu autobusem o godz. 2 rano zakupiłem półgodzinny bilet, po jakiś 5 min jazdy...
§ Regulamin przewozu KM (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Interesują mnie takie zapisy w regulaminie przewozu KM Płock: " # Jeżeli pasażer nie jest w stanie uregulować opłaty...
§ Co do przewozu towaru przez granice (odpowiedzi: 4) Dzień dobry! Moje pytanie brzmi:Ile tytoniu<takiego do skręcania fajek>można przewieźć przed granice UE???:)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.