zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta - Forum Prawne

 

zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

witam kilka lat temu zarejestrowałam własną działalność gospodarczą (wpis do ewidencji) bo były plany na pewien biznes. Jednakże tak wyszło, że tej działalności nie podjęłam, nie rozpoczęłam w ogóle W przyszłości być może rozpocznę swoją ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
09-02-2009, 11:11  
iryda
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

witam
kilka lat temu zarejestrowałam własną działalność gospodarczą (wpis do ewidencji) bo były plany na pewien biznes. Jednakże tak wyszło, że tej działalności nie podjęłam, nie rozpoczęłam w ogóle
W przyszłości być może rozpocznę swoją działalność, dlatego nie chciałam tego wyrejestrowywać; ale nie wiem może powinnam to zrobić? nie zgłaszałam działalności do zus (bo jej nie rozpoczęłam faktycznie) nie płace wiec składek; czy to jest wszystko zgodne z prawem?
Czy jak w przyszłości będę chciała jednak rozpocząć tą swoją działalność to nadal bedzie to "ta pierwsza", która uprawnia do ulgi przy płaceniu zus albo dotacji?
bardzo proszę o pomoc
iryda jest off-line  
15-02-2009, 09:11  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

"Proszę się modlić", aby ZUS nie upomniał się o zaległe składki wraz z karą za niezgłoszenie płatnika składek.
Janusz.C.M. jest off-line  
16-02-2009, 16:59  
iryda
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Dziękuję za wiadomość, jednakże w ogóle nie odpowiada ona na moje pytania, poza tym

1.czemu miałam płacić składki, czy zgłaszać płatnika do składek skoro działalność nie została rozpoczęta?
2. jakie przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia do zus czy odprowadzania składek w sytuacji gdy działalność nie została podjęta?
bo ja właśnie pytałam się w tej sprawie w zus i urzedzie skarbowym i poinformowano mnie, że jeśli działalności nie rozpoczęłam to nie mam takiego obowiązku?
3. co powinnam zrobić, aby "uregulować" swoją sytuację zgodnie z prawem? wyrejestrować tę działalność której tak naprawde nie ma?
Bardzo proszę o konstruktywną radę
iryda jest off-line  
18-02-2009, 18:55  
dikom
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Jeśli zgłosiłaś działalność to z chwilą uzyskania wpisu do dz. gosp. ponosisz jej wszelkie obowiązki. Zgłoszenie zus, U statys., US.

Musisz ją zamknąć (wyrejestrować) jak najszybciej. W innym razie możesz zostać obciążona karami i zaległymi składkami.

p.s. nikogo nie obchodzi, że się rozmyśliłaś. To żadne tłumaczenie !!!
dikom jest off-line  
25-02-2010, 23:33  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Według stanowiska ZUS obowiązek rejestracji płatnika oraz obowiązek opłacania składek powstaje w chwili faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej (pierwsza sprzedaż) a w nie chwili dokonania wpisu do EDG.

Cyt.:
"O obowiązku płacenia składek decyduje zatem rzeczywiste prowadzenie działalności, a nie tylko posiadanie uprawnień do jej prowadzenia (w sytuacji, kiedy prowadzenie firmy jest jedynym tytułem do ubezpieczeń). "

"Zgłoszenia należy dokonać na drukach ZUS ZFA i ZUS ZUA. Wypełnione formularze trzeba dostarczyć do jednostki terenowej ZUS (właściwej dla siedziby firmy) w ciągu 7 dni od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia tej działalności."
(Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Od ubiegłego roku kwestia rejestracji wygląda trochę inaczej w związku z wejściem w życie tzw. "jednego okienka" ale osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą przed 2009 rokiem i faktycznie jej nie podjęły nie powinny chyba obawiać się konsekwencji ze strony ZUS.
Rafał M jest off-line  
31-03-2014, 11:56  
Cegua
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Witam, podepnę się pod ten temat, bo mam tą samą sytuację.

Obecnie mam 23 lata, w 2011 miałem założyć działalność, aby tak rozliczać się z pracodawcą.

Działalność założyłem, a dokładnie jedynie złożyłem druk w gminie. Finalnie z pracodawcą się nie dogadałem i pracę zmieniłem.

I temat dalszych kroków jakoś mi się odwlekał, odwlekał, aż o tym zapomniałem. Trochę moja bezmyślność, trochę byłem młody i głupi.

Teraz w firmie w której pracuję standardem jest zatrudnienie na umowę o współpracę - i przechodzę od tego miesiąca na fakturę. Przypomniałem sobie, że mam już przyznany regon, moja firma jest w CEIDG. Jednak nie jest zawieszona.

Nigdy nie byłem płatnikiem ZUS, nie zgłosiłem się w ZUS, US, firma nigdy nie przyniosła żadnych zysków, nie było żadnych księgowanych operacji, nic.

U pracodawcy byłem zatrudniony 3 miesiące na umowę o dzieło więc pod tym kątem mały ZUS by mi przysługiwał.

I teraz z moją przyszłą księgową i z pracodawcą zastanawiamy się, co zrobić:

1. Wyrejestrować jak najszybciej działalność, założyć nową i płacić pełny ZUS?
2. Po prostu zgłosić się do ZUSu jako płatnik składek (jako, że dopiero teraz nastąpi faktyczne rozpoczęcie działalności) i płacić 2 lata mały ZUS?
3. Zgłosić się do ZUS jako płatnik składek i płacić od razu pełny ZUS?

Z góry dziękuję za pomoc.

Michał
Cegua jest off-line  
31-03-2014, 13:42  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.686
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Cytat:
Napisał/a Cegua Zobacz post
... nie zgłosiłem się w ZUS, US, ...
Zrobił to Urząd Gminy w Twoim imieniu.
LeszsekS jest off-line  
31-03-2014, 13:47  
Cegua
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zarejestrowana działalność gosp. ale nie podjęta

Rozumiem.

Ale tak czy inaczej księgowa mówi, że jest konieczne jeszcze jakieś zgłoszenie do ZUS, czy faktycznie?

Mam wrażenie, że ten temat rozbija się już bardziej nie o wiedzę księgową, a o prawo podatkowe więc chyba najlepiej by było zgłosić się do prawnika o poradę...

Bo poszperałem w internecie, ludzie wygrywali z ZUSem w sądach w takiej sytuacji gdy ZUS miał wątpliwości, czasem ZUS w ogóle się nie czepiał, ale nie o to chodzi żeby się sądzić, a o to, żeby szybko i sprawnie ruszyć z działalnością i nie mieć problemów...

Mam wrażenie, że to jest śliski temat i dużo zależy od szczęścia :/
Cegua jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność zarejestrowana w Polsce, a prowadzona w UK (odpowiedzi: 5) Witam, Zamierzam przeprowadzić się z dzieckiem do męża do UK. W Polsce prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (mobilne usługi kosmetyczne)....
§ Zwolnienie L4 w ciąży, działalność zarejestrowana w domu (odpowiedzi: 2) Witam, Chciałbym prosić o poradę. Moja dziewczyna ma zarejestrowaną działalność w domku jednorodzinnym w piwnicy. Mieszkamy w tym samym domu na...
§ Musi być zarejestrowana działalność? (odpowiedzi: 1) Witam Nie jestem pewny czy to odpowiedni dział, myślę, że tak, jeśli nie to z góry przepraszam. Chciałbym zrobić kurs w formie wideo oraz...
§ działalność zarejestrowana w 1995r a ZUS (odpowiedzi: 1) Moja mama właśnie sobie przypomniała, że zgłosiła działalność gospodarczą w 1995roku ( nadany został regon) ale nigdy jej nie rozpoczeła, tzn nie...
§ Zarejestrowana działalność gosp. w wynajmowanym mieszkaniu (odpowiedzi: 1) Witam, mam umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas oznaczony (rok), niedawno dowiedziałam się, że właściciel tego mieszkania prowadzi działalność...
§ 2 działalności - jedna zarejestrowana - druga nie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam dylemat. Prowadzę ze wspólnikiem portal internetowy jako spółka cywilna. Teraz dodatkowo chce samodzielnie uruchomić drugi portal,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:26.