Uciążliwy warsztat samochodowy - Forum Prawne

 

Uciążliwy warsztat samochodowy

Witam, proszę o poradę co z tym zrobić. Sąsiad na przeciwko mojego domu od dłuższego czasu prowadzi nielegalny warsztat samochodowy u siebie w garażu. Samochody są naprawiane w garażu, przed oraz na ulicy, jest to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
21-08-2013, 09:52  
WlascicielTronu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Uciążliwy warsztat samochodowy

Witam, proszę o poradę co z tym zrobić.
Sąsiad na przeciwko mojego domu od dłuższego czasu prowadzi nielegalny warsztat samochodowy u siebie w garażu. Samochody są naprawiane w garażu, przed oraz na ulicy, jest to osiedle domków jednorodzinnych więc nie ma tu parkingu żeby te samochody pomieścić, a czasami bywa ich nawet ponad 10. Napraw dokonuje praktycznie 24 godziny na dobę, do tego wieczorne picie piwa, głośne rozmowy, muzyka - jest to bardzo uciążliwe. Niedawno zarejestrował działalność gospodarczą, oczywiście za naprawy nie wydaje faktur. Budynek w którym jest warsztat jest budynkiem mieszkalnym a nie mieszkalno-usługowym, wg Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego osiedle nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Po napisaniu pisma do PINB wszczęli "postępowanie", przyjechała dwójka inspektorów którzy nie widzieli problemu całej sytuacji, doradzili sąsiadowi co powinien zrobić a w rozmowie ze mną byli niemili i opryskliwi jakbym to ja był winowajcą.
Myślałem jeszcze o sanepidzie i wywozem śmieci - teraz przy nowej ustawie śmieciowej pewnie są bardziej zaostrzone wymogi odnośnie wywozu smarów olejów itp.

I tu się rodzi moje pytanie - jak z tym walczyć?

Dodam jeszcze że odległość między garażem a ścianą mojego domu jest ok 15m a między posesjami ok 8, między sąsiadem obok warsztatu nie ma praktycznie żadnej odległości ponieważ są to domy typu "bliźniak".
WlascicielTronu jest off-line  
21-08-2013, 10:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

Nie rozumiem co w tym jest nielegalnego, skoro ma zarejestrowaną działalność gospodarczą? Skoro PINB nic nie stwierdziła wszystko jest ok. Jeśli nie pasuje Ci sąsiedztwo przeprowadź się gdzie indziej, czemu to oni mają dostosowywać się do Twoich warunków?
 
21-08-2013, 11:03  
WlascicielTronu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

W takim razie czy w budynku mieszkalnym można prowadzić każdą działalność bez jakiejkolwiek zgody sąsiadów i bez zgody urzędu? Inspektor PINB przez telefon mówi jedno, przyjeżdża inny i mówi mi co innego. Nawet jeżeli wyjdzie że warsztat zostanie w pełni legalny czy musi mieć jakieś określone godziny pracy?

Z całym szacunkiem ale idąc Twoim sposobem myślenia mogę otworzyć całodobowy zakład stolarski bez żadnej zgody i nikt nie ma prawa się odezwać?

Nie planuje przeprowadzki tylko dlatego że ktoś robi co chce całymi dniami nie zwracając uwagi na przepisy i na innych.
WlascicielTronu jest off-line  
21-08-2013, 12:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

a rozmawiałeś w ogóle z sąsiadem? Może prosta rozmowa przyniesie najlepszy skutek i sąsiad będzie zachowywał się trochę ciszej.
 
21-08-2013, 12:38  
WlascicielTronu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

Też tak kiedyś myślałem, po "próbie" rozmowy zostaliśmy obrzuceni obelgami, na koniec usłyszałem "wolność Tomku w swoim domku". Po tym zajściu kilkukrotnie została wezwana policja jak było głośno po 22, też wielkiego skutku to nie przyniosło.
Nie jestem typem starego dziada któremu wszystko przeszkadza, po porostu mam ochotę po powrocie z pracy mieć chwilę spokoju żeby móc w posiedzieć w ogrodzie, a w nocy spać, a nie non stop słuchać pracy silników, przekleństw i muzyki, do tego ciągłe sprzątanie niedopałków od siebie z chodnika bo przecież klient musi zapalić i rzucić "kiepa" na drugą stronę ulicy.
WlascicielTronu jest off-line  
23-08-2013, 23:55  
maruszek
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

Witam

Oczywiście, że ma Pan rację - prowadzenie warsztatu nie może oznaczać samowolki
Reguluje to tkz prawo sąsiedzkie, a ponadto jeżeli jest bardzo uciążliwe może stanowić również o naruszeniu Pana dóbr osobistych choćby prawa do : wypoczynku, spokoju, ciszy, nie mówić już o straconych nerwach, nieprzespanych nocach itp co może odbić się na zdrowiu - wszystko zależy od skali uciążliwości
Na szczęście istnieją przecież zasady współżycia społecznego i dobrosąsiedzkie zwyczaje - uznawane również przez nasze sądy. Brak rekcji na pana prośby i zdroworozsądkowe dostosowanie się do tego że warsztat jak Pan pisze mieści się na osiedlu domków jednorodzinnych a nie w strefie przemysłowej będzie Pana upoważniał do podjęcia kroków prawnych.

Po pierwsze z k.c. wynika :
Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
dalej z (Art. 144 k.c. ) Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Ponadto z kodeksu wykroczeń :
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny

Policja ma obowiązek się tym zająć - należy systematycznie z konsekwencją dokonywać zgłoszeń a jak nie skutkuje to pisać na piśmie.
Nie należy się poddawać jeżeli sąsiedzi nie zamierzają zachować zdrowego rozsądku to trzeba z tym niestety walczyć.
msdm
maruszek jest off-line  
25-08-2014, 09:03  
zoom38
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

WłascicielTronu

witamj, powiedz mi prosze czy udalo Ci sie zalatwic problem z uciezliwym warsztatem. niestety ale na dzien dzisiejszy stanalem przed bardzo podobnym problemem.

pozdr ZOOM
zoom38 jest off-line  
01-09-2014, 21:44  
WlascicielTronu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

Zgłosiłem się do inspektora nadzoru budowlanego, który wydał zakaz prowadzenia takiej działalności ponieważ jest to budynek mieszkalny, oczywiście była możliwość przeklasyfikowania budynku ale wiązało się to z dużymi kosztami, warsztat działał jeszcze kilka tygodni po czym został przeniesiony i po kłopocie.
WlascicielTronu jest off-line  
02-09-2014, 07:14  
zoom38
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Uciążliwy warsztat samochodowy

Dzieki Ci za informacje. Ciesze sie ze udalo sie to zalatwic.
zoom38 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nierzetelny warsztat samochodowy (odpowiedzi: 3) Dzien Dobry, Potrzebuje fachowej porady poniewaz czuje, ze chca mnie wykiwac we warsztacie w Poznaniu Slowem wstepu, krotki wyciag z...
§ Warsztat samochodowy (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Jestem zielony jesli chodzi o prawo a chodzi o warsztat, jakie sa wymogi jesli chodzi o zalozenie warsztatu samochodowego? chodzi...
§ Rekojmia a warsztat samochodowy (odpowiedzi: 4) Witam, mechanik naprawil samochod, wymieniane czesci zastepujac nowymi, jak rowniez uzywanymi (zakupionymi przeze mnie). Po wyjechaniu od...
§ Warsztat samochodowy (odpowiedzi: 1) Witam, przytrafiła mi się taka sytuacja...a więc oddałam samochód do naprawy...usterka została poprawiona, ale niestety pracownik warsztatu...
§ Warsztat samochodowy. (odpowiedzi: 1) Jakie trzeba spełnić warunki , żeby otworzyć mały warsztat samochodowy, i jakie są opłaty za taki warsztat? Między innymi chodzi mi, o stawkę za...
§ Nieuczciwy warsztat samochodowy (odpowiedzi: 5) Witam i proszę o poradę. W dniu 05.11. br oddałam samochód do warsztatu samochodowego celem wymiany całego rozrządu, ponieważ właściciel zgadzał...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:43.