18-09-2013, 19:46
|
| Użytkownik | Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Witam! Wynajmuje mieszkanie, mam umowę najmu i chciałbym zarejestrować działalność gospodarczą. Niestety nie mam meldunku stałego, tylko tymczasowy. Czy istnieje zarejestrowanie działalności gospodarczej w tym wynajmowanym lokalu tylko na podstawie umowy najmu, czy też potrzeba jakieś upoważnienie od właściciela tego lokalu?
|
| |
18-09-2013, 21:02
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Umowa najmu powinna być sporządzona z uwzględnieniem powyższego.
|
| |
18-09-2013, 21:58
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet Umowa najmu powinna być sporządzona z uwzględnieniem powyższego. |
A jeśli taka kwestia nie była poruszona w umowie najmu?
|
| |
18-09-2013, 22:33
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Umowę można zmienić aneksem.
|
| |
19-09-2013, 19:23
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet Umowę można zmienić aneksem. |
A jeśli właściciel mieszkania nie wyrazi na to zgody? Jest możliwość jakoś ominięcia tego, bo będę prowadzić działalność internetową więc jako takiego lokum nie potrzebuję. Czy jest możliwość zarejestrowania firmy bez konkretniej siedziby tylko podanie adresu do korespondencji?
|
| |
19-09-2013, 19:37
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a win7news będę prowadzić działalność internetową więc jako takiego lokum nie potrzebuję |
- owszem, dla prowadzenia działalności w pewnym sensie nie potrzebujesz (toż możesz ją prowadzić, siedząc w kawiarni i popijając kawę), ale adres potrzebujesz dla rozliczeń z US i ZUS. Cytat:
Napisał/a win7news Czy jest możliwość zarejestrowania firmy bez konkretniej siedziby tylko podanie adresu do korespondencji? |
- nie ma możliwości zarejestrowania firmy jedynie z adresem do korespondencji. W Twoim przypadku znaczenie ma również adres zamieszkania.
|
| |
20-09-2013, 19:35
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet - owszem, dla prowadzenia działalności w pewnym sensie nie potrzebujesz (toż możesz ją prowadzić, siedząc w kawiarni i popijając kawę), ale adres potrzebujesz dla rozliczeń z US i ZUS.
- nie ma możliwości zarejestrowania firmy jedynie z adresem do korespondencji. W Twoim przypadku znaczenie ma również adres zamieszkania. |
Jeśli chodzi o adres zamieszkania to jest to wynajmowane mieszkanie, gdzie właśnie właścicielka tego mieszkania nie zgodzi się na założenie siedziby firmy w tymże lokalu.
|
| |
20-09-2013, 20:13
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a win7news właścicielka tego mieszkania nie zgodzi się na założenie siedziby firmy |
- ma ona do tego prawo.
Na marginesie:
skoro tam mieszkasz, to rozumiem, że wg tego adresu rozliczasz się z urzędem skarbowym.
|
| |
20-09-2013, 21:01
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet - ma ona do tego prawo.
Na marginesie:
skoro tam mieszkasz, to rozumiem, że wg tego adresu rozliczasz się z urzędem skarbowym. |
Zgadza się, według tego lokalu rozliczam się z urzędem skarbowym. Czyli nie idzie jakoś tego "obejść"?
|
| |
20-09-2013, 21:09
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Ok - czyli adres zamieszkania masz zgodny z umową.
Analogicznie jest w przypadku DG - powinieneś mieć tytuł prawny.
|
| |
20-09-2013, 21:15
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet Ok - czyli adres zamieszkania masz zgodny z umową.
Analogicznie jest w przypadku DG - powinieneś mieć tytuł prawny. |
Czyli umowa najmu mieszkania upoważnia mnie do tego, żebym mógł zarejestrować DG pod adresem zamieszkania?
|
| |
20-09-2013, 21:16
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Nie znam zapisów Twojej umowy.
|
| |
20-09-2013, 21:19
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet Nie znam zapisów Twojej umowy. |
Niestety w zapisie umowy, nie było nic wspomniane o DG ponieważ przy podpisywaniu tej umowy nawet nie miałem w planach jej założenia.
|
| |
20-09-2013, 21:21
|
| Stały bywalec | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania
Tak myślałem.
Zakładając pod tym adresem DG, robisz to na własne ryzyko. I tyle |
| |
20-09-2013, 21:24
|
| Użytkownik | RE: Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania Cytat:
Napisał/a magnet Tak myślałem.
Zakładając pod tym adresem DG, robisz to na własne ryzyko. I tyle  |
A jakie mogą być tego konsekwencje prawne?
|
| |  | |
Podobne wątki na Forum Prawnym | Wątek | § Działalność gospodarcza a wynajem pokoju, mieszkania (odpowiedzi: 1) Dzień dobry,
od krótkiego czasu prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą o zasięgu ogólnopolskim. Siedzibę firmy mam na północy kraju, tam... | § Działalność gospodarcza a wynajem mieszkania (odpowiedzi: 4) Witam
Niebawem będę zakładał działalność gospodarczą, w związku z tym, mam kilka pytań. Miejscem wykonywania działalności będzie mieszkanie,... | § Wynajem mieszkania a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam,
Od ponad 2 lat wynajmuję mieszkanie. Właściciel jakieś 3 miesiące temu założył własną działalność gospodarczą na ten lokal ten sam adres. ... | § Wynajem części domu a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie,
od 5 lat prowadzę działalność gospodarczą i korzystam z "bezpłatnego użyczenia części pomieszczenia" w domu mojej matki. W związku... | § wynajem mieszkania a działalność gospodarcza i płacenie podatku. (odpowiedzi: 4) Witam.
Jak sprawdzić czy właściciel mieszkanie prowadzi działalność gospodarczą i czy płaci podatek z tego tytułu?
mam umowę najmu, ale czy ma on... | § Działalność gospodarcza, a wynajem mieszkania (odpowiedzi: 4) Chciałabym się zorientować, czy osoba, która ma założoną działalność gospodarczą, może później wrzucić w koszty wynajem mieszkania. | | |