Zakładanie własnej działalności gospodarczej - Forum Prawne

 

Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Witam, mój kolega chce założyć działalność, ma on 23 lata. On chce żeby w jego działalności (a właściwie studiu) działało około 5 osób. chodzi o tworzenie stron www. Teraz pytanie. Co trzeba zrobić, gdzie się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
02-03-2009, 18:11  
Sielly
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Witam,
mój kolega chce założyć działalność, ma on 23 lata. On chce żeby w jego działalności (a właściwie studiu) działało około 5 osób. chodzi o tworzenie stron www. Teraz pytanie. Co trzeba zrobić, gdzie się udać i tak dalej żeby wszystko działało. Jakie są koszta tego wszystkiego itp. Proszę mówić w prosty sposób bo ja nie mam pojęcia na temat prawa. A i jeszcze jakie koszta? ;d
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Sielly jest off-line  
02-03-2009, 18:27  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Proszę najpierw przeczytać poradnik (w necie jest ich sporo, np. Zakładanie działalności gospodarczej (1/6) - Twoja Firma), a potem pytać jeśli coś niejasne. Na naszym forum też już wyjaśnialiśmy krok po kroku, jak założyć działalność gospodarczą.
Janusz.C.M. jest off-line  
02-03-2009, 18:43  
Sielly
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

wiem, ze jest, czytałem, ale nie wiele zrozumiałem i z tąd to pytanie.
Sielly jest off-line  
02-03-2009, 20:20  
Sielly
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

No to moze konkretniej, o gdzie mam złożyć to:
Kod:
Pozostała działalność podlegająca do tej pory koncesjonowaniu będzie objęta wymogiem uzyskania zezwolenia na podstawie m.in.: 
ustawy o łączności, 
ustawy o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i Inspekcji Farmaceutycznej,
ustawy o ochronie roślin uprawnych, 
Prawa Łowieckiego, 
Kodeksu Celnego, 
ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi wyrobami, 
ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym. 

Koncesje są udzielane na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat. Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać: 
oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedziby i adres,
numer w rejestrze przedsiębiorców,
określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja,
informacje określone w przepisach ustaw regulujących w sposób szczegółowy dany rodzaj działalności.
i czy ma to być podanie czy mam jakiś druk wziąść skądś?


Kod:
Tak więc osoba fizyczna, która chce rozpocząć działalność gospodarczą może złożyć podanie o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy. W formularzu wpisujemy:
Skąd wziąść formularz?


Kod:
W ciągu 14 dni od dnia wpisu firmy do ewidencji należy udać się do właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego oddziału Urzędu Statystycznego. Na miejscu należy wypełnić wniosek RG-1 o wydanie numeru REGON, w którym należy wpisać:

nazwę firmy, 
dane teleadresowe (adres, telefon), 
formę prawno-organizacyjną (np.: osoba fizyczna, sp. sc., sp. jawna, sp. komandytowa, sp. z o.o., SA), 
stan aktywności prawnej i ekonomicznej, 
rodzaj przeważającej działalności wg PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - należy podać rodzaj działalności, a urzędnik wpisze odpowiedni kod. 

Wraz z wnioskiem RG należy złożyć kopię wpisu do rejestru, zaświadczenie o zaistniałej zmianie lub likwidacji działalności.
stan aktywności prawnej i ekonomicznej,
rodzaj przeważającej działalności wg PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - należy podać rodzaj działalności, a urzędnik wpisze odpowiedni kod.
o co chodzi? stan aktywności prawnej i ekonomicznej, nie mam pojęcia? Powiedzieć urzędnikowi że np usługi informatyczne i on sam wpisze?


Kod:
W tym celu osoby fizyczne muszą złożyć we właściwym dla siedziby firmy urzędzie wypełniony formularz NIP-1. Reszta dokumentów sama dotrze do tego urzędu, tj.:
w jakim celu? bo nie pisze na stronie? I gdzie wypełnić formularz nip-1?


Kod:
Konieczne jest także przedstawienie aktu własności lokalu, w którym będzie prowadzona działalność lub umowa użyczenia, umowa najmu itp.
1. czy siedziba firmy może być u kogoś w domu?
2. dom jest o ilę się nie mylę na tatę mojego kolegi, co on musi zrobić żeby go przyjeli lokal jako siedzibę jeśli mój kolega chce tam zarejestrować działalność (firmę), a jego tata jest właścicielem?


Kod:
Wcześniej musimy zdecydować, w jakiej formie chcemy płacić podatek dochodowy:
w formie karty podatkowej, 
ryczałtu ewidencjonowanego, 
na zasadach ogólnych, wypełniając księgę przychodów i rozchodów. 

Podatek na zasadach ogólnych ma prawo płacić każdy, w formie karty podatkowej i ryczałtu - osoby prowadzące działalność gospodarczą w określonych branżach i rodzajach (np. handel obnośny, wynajem pokoi, usługi krawieckie). 

W urzędzie skarbowym musimy także zadeklarować, czy będziemy płatnikami podatku VAT, czy też nie. Należy przy tym pamiętać, aby druk VAT-R złożyć przed rozpoczęciem działalności. Konieczne będzie także wniesienie "opłaty rejestracyjnej podatnika VAT". Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł pomniejszać podatek naliczony. Obecnie to koszt 152 zł.
1. na czym polegają te formy płatności?
2. skąd wziąść druk VAT-R i gdzie go dostarczyć?
3. moge nie płacić vat? bo tak napisali, a chyba przecież trzeba :/. na jakich podstawach mogę nei płacić?


Kod:
Aby zgłosić firmę, musimy wypełnić formularz ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej). W przypadku, gdy prowadzenie firmy jest naszym jedynym zajęciem i jedynym miejscem zatrudnienia dla naszych pracowników, wówczas dla każdego z osobna wypełniamy formularz ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Jeśli my albo pracownicy mamy pełnoetatową pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej, wówczas te osoby należy zgłosić tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA.
Kolega wypełnia ZFA, a pracownicy ZUA i dostarczają do "ubezpieczyciela zdrowotnego", czyli np PZU, dobrze rozumiem?
Sielly jest off-line  
02-03-2009, 21:42  
powolniak
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Poczekajcie do 31 marca - będzie znacznie łatwiej.
powolniak jest off-line  
27-03-2009, 13:34  
Tomson
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

No właśnie, czy rzeczywiście po 31 marca będzie łatwiej. Sam czekam na tą datę z otwarciem własnej działalności. Niestety jestem pełen obaw, że nasi urzędnicy znów pokpią sprawę i nie będą przygotowani na czas. Z jednej strony fajnie, że składam wniosek w jednym okienku, z drugiej strony znając realia, to obieg dokumentów w początkowym okresie nie będzie taki, jakiego byśmy sobie życzyli i otwarcie firmy potrwa znacznie dłużej niż nam się to obiecuje.
Tomson jest off-line  
27-03-2009, 14:13  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Cytat:
Napisał/a powolniak Zobacz post
Poczekajcie do 31 marca - będzie znacznie łatwiej.
....Ja bajki tak lubię ogromnie....
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakładanie działalności gospodarczej (odpowiedzi: 3) Zwracam się do Was z pomocą prawną i doradzeniem, gdyż dopiero zaczynam zbierać informacje w tym kierunku i zamierzam założyć firmę. Napiszę...
§ Zakładanie działalności gospodarczej (odpowiedzi: 4) Witam, Planuję założyć moją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Na razie planuje na własnej działce sezonową sprzedaż choinek. Jednak jeśli...
§ Zakładanie działalności gospodarczej (odpowiedzi: 1) Witam mam pare pytań odnośnie zakładania działalności gospodarczej: Więc tak chce otworzyć sklep z tkaninami gdzie muszę iść i na jakie koszty...
§ Zakładanie działalności gospodarczej (odpowiedzi: 2) Witam, zakładam swoją pierwszą dg i mam kilka pytań na które nie mogę znaleźć informacji. Złożyłam wniosek CEIDG-1 i pani w Urzędzie Gminy...
§ Kilka umów zlecenie i umów o dzieło - zakładanie własnej działalności (odpowiedzi: 2) Cześć, Zacznę od tego, że pracuję jako instruktor gimnastyki korekcyjnej w przedszkolach, jestem zatrudniony przez kilka firm jednocześnie na...
§ Zakładanie działalności gospodarczej! (odpowiedzi: 1) Witam. Chcąc założyć firmę wraz z wspólniczką musimy przejść przez szereg procedur. Na to byłyśmy przygotowane ale odpowiedzcie mi co dalej mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:03.