Przeczytaj uważnie wytłuszczenia.
- Przepis prawny:
Art. 2 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
- Przepis prawny:
Art. 5a pkt.6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa (...) prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły (...)
"Bez względu na rezultat" oznacza m.in. że bez względu na osiągane zyski.
Sam fakt prowadzenia sprzedaży w sposób zorganizowany i ciągły (te dwa sformułowania wydają się jasne) wymaga założenia DG - jeszcze przed pierwszą czynnością kupna lub sprzedaży, o czym mówi kolejna definicja DG:
- Przepis prawny:
Art. 15 ust.2 Ustawy o VAT
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
.
Cytat:
Napisał/a hotb (...)(a zyski będą tylko za kupowanie u producenta) (...) Bo de facto DG nie będzie generować zysków (...) |
Owe zyski za "kupowanie u producenta" jesteś bezwzględnie obowiązany księgować.
Nie znam twojego modelu, ale załóżmy że chcesz wystawiać kontrahentowi faktury za usługi i masz tzw. uproszczoną księgowość, to księgujesz w odpowiedniej kolumnie PKPiR oraz Księdze Sprzedaży VAT.
"Wyprowadzanie" tych zysków poza przedsiębiorstwo narazi Cię na odpowiedzialność karnoskarbową.
Niemniej oczywiście nie masz obowiązku generowania zysków. Ale masz obowiązek prowadzenia rzetelnej dokumentacji księgowej, w której zawarte są wszystkie czynności.
Radziłbym Ci dobrze zrozumieć rozliczenia podatkowe, abyś mógł obliczyć ew. przyszłe zyski.
//edit
Tak dla jasności

Z tego co mówisz, wynika że
musisz założyć DG.