'inny' handel na allegro - Forum Prawne

 

'inny' handel na allegro

Witam. szukałem odpowiedzi na moje pytanie niestety bez powodzenia. chcę kupować produkty w celu ich odsprzedaży. Kupię produkt 'A' za 23.29zł i sprzedam go na allegro za 23.29zł + koszty związane z przesyłką. innymi słowy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
23-11-2013, 19:01  
hotb
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie 'inny' handel na allegro

Witam.
szukałem odpowiedzi na moje pytanie niestety bez powodzenia.


chcę kupować produkty w celu ich odsprzedaży. Kupię produkt 'A' za 23.29zł i sprzedam go na allegro za 23.29zł + koszty związane z przesyłką. innymi słowy nie będę zarabiać nawet na opłaty dla allegro.
z kolei firma od której kupię produkt 'A' zapłaci mi za to, że kupiłem u nich coś i zapłaci mi odpowiednią kwotę w zależności od liczby tych produktów.

Wiem, że to abstrakcyjnie brzmi, że firma mi będzie płacić za to, że coś kupuje, ale de facto taka jest prawda.

Mianowicie - chcę zacząć handlować na allegro i czy w moim przypadku wskazane jest zakładanie DG? czy wystarczy rozliczyć się z tego co dostanę od ów firmy?
hotb jest off-line  
23-11-2013, 19:58  
karol bartosz
Stały bywalec
 
karol bartosz na Forum Prawnym
 
Posty: 3.332
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

poszukaj na forum wątków dotyczących tego, kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą - temat był już wielokrotnie wałkowany
karol bartosz jest off-line  
23-11-2013, 20:27  
kgros
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

Prowadzenie ciągłej, zorganizowanej sprzedaży gotowych towarów zazwyczaj wymaga rejestracji DG. Mówię "zazwyczaj" gdyż kryteria ustawowe są nieostre i każdy przypadek należy rozważyć osobno. DG należy zarejestrować przed pierwszą czynnością handlową (np. kupnem czy sprzedażą czegokolwiek).

Model biznesowy zupełnie nie wpływa na konieczność rejestracji DG, ustawa o tym nie wspomina.

Twój model nie jest unikalny, wręcz jest powszechny w wielu branżach. W rozliczeniach między przedsiębiorcami jest stosowany od lat, a ostatnio opanowuje niektóre ważne segmenty handlu detalicznego.
kgros jest off-line  
23-11-2013, 21:11  
hotb
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

karol
Czytałem dowiedziałem się tylko, że działalność trzeba zarejestrować gdy systematycznie coś sprzedajemy, nie ma żadnych sprecyzowanych danych (nie ma ich nawet w sprecyzowanych w ustawie) i od interpretacji US zależy czy to jest Dg czy nie

Kgros
Po prostu chcę wiedzieć czy fakt, że nie będę mieć żadnego zysku ze sprzedaży towarów (a zyski będą tylko za kupowanie u producenta) wpływa w jakimś stopniu na to czy DG założyć czy nie. Bo de facto DG nie będzie generować zysków i nie rozumiem jak ma wyglądać ta DG?
hotb jest off-line  
23-11-2013, 22:49  
kgros
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

Przeczytaj uważnie wytłuszczenia.

Przepis prawny:
Art. 2 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.


Przepis prawny:
Art. 5a pkt.6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa (...) prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły (...)


"Bez względu na rezultat" oznacza m.in. że bez względu na osiągane zyski.

Sam fakt prowadzenia sprzedaży w sposób zorganizowany i ciągły (te dwa sformułowania wydają się jasne) wymaga założenia DG - jeszcze przed pierwszą czynnością kupna lub sprzedaży, o czym mówi kolejna definicja DG:

Przepis prawny:

Art. 15 ust.2 Ustawy o VAT
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
.


Cytat:
Napisał/a hotb Zobacz post
(...)(a zyski będą tylko za kupowanie u producenta) (...) Bo de facto DG nie będzie generować zysków (...)
Owe zyski za "kupowanie u producenta" jesteś bezwzględnie obowiązany księgować.

Nie znam twojego modelu, ale załóżmy że chcesz wystawiać kontrahentowi faktury za usługi i masz tzw. uproszczoną księgowość, to księgujesz w odpowiedniej kolumnie PKPiR oraz Księdze Sprzedaży VAT.

"Wyprowadzanie" tych zysków poza przedsiębiorstwo narazi Cię na odpowiedzialność karnoskarbową.

Niemniej oczywiście nie masz obowiązku generowania zysków. Ale masz obowiązek prowadzenia rzetelnej dokumentacji księgowej, w której zawarte są wszystkie czynności.

Radziłbym Ci dobrze zrozumieć rozliczenia podatkowe, abyś mógł obliczyć ew. przyszłe zyski.

//edit

Tak dla jasności
Z tego co mówisz, wynika że musisz założyć DG.
kgros jest off-line  
24-11-2013, 11:12  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

Cytat:
z kolei firma od której kupię produkt 'A' zapłaci mi za to, że kupiłem u nich coś i zapłaci mi odpowiednią kwotę w zależności od liczby tych produktów.
To będzie równiez Twoim przychodem z działalności gospodarczej. Wystawią Ci fakturę korygującą za zakupiony towar (co zmniejszy jego warotść zakupu) lub ty będziesz musiał wystawić fakturę/rachunek za obroty/sprzedaż/prowizję.
parasoll.ka jest off-line  
24-11-2013, 11:42  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: 'inny' handel na allegro

ten model biznesowy sprawi że nigdy nic nie zarobisz, ponieważ bardzo szybko wpadniesz w obowiązek VAT, a jeszcze szybciej w obowiązek kasy fiskalnej.

skoro planujesz generować "puste obroty" tylko po to, aby uzyskać jakiś bonus od sprzedawcy, to (strzelam) 1zł bonusu wymaga np. 200zł zakupu.

Zarobisz "aż" 100zł i zostaniesz przymuszony do kupna kasy fiskalnej za ok. 1.000zł (najtańsza, najbardziej badziewna, wnerwiająca i sprawiająca mnóstwo kłopotów).

Zarobisz "aż" 750zł (czyli nie zrekompensujesz sobie jeszcze nawet wydatku na kasę fiskalną) i już wpadniesz w obowiązek VAT-owski.

A do tego jeszcze dolicz "ulgowy" ZUS miesiąc w miesiąc ponad 400zł

Musiałbyś być mega-hurtownikiem pustych obrotów żeby zarobić na same opłaty dla naszej kochanej (i żarłocznej ) Ojczyzny. Wielkim sukcesem byłoby wyjść na zero.

Sumując, twój pech polega na Tym, że w Polsce opodatkowane są nie tylko zyski ale także obroty (w tym w szczególności puste obroty o których myślałeś)
Seb72 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Inny sprzedawca na Allegro , a na rachunku też inny (odpowiedzi: 10) /witam. Mam pytanie. Kupując przedmiot na allegro , ukazała mi się nazwa sprzedającego , wraz z adresem i numerem konta gdzie wpłaciłem pieniążki...
§ Inny kolor na zdj niż w rzeczywistości Allegro (odpowiedzi: 7) Witam, zakupiłam na allegro sukienkę. W opisie nic nie było na ten temat a ze zdjęć wynikało że cekiny są kremowe. Tak więc przychodzi mi paczka do...
§ Allegro - inny model niż w opisie. (odpowiedzi: 1) Witam Zakupiłem na allegro telefon voip od firmy która sprzedawała poleasingowe sprzęty. Dałem kup teraz parę sztuk, wysyłka za pobraniem. Po paru...
§ Allegro. Przedmiot inny niz na zdjeciach (odpowiedzi: 10) Witam! Jestem tu nowy i nie wiem czy w dobrym dziale i czy dobrze zatytulowany temat dlatego prosze o wyrozumialosc. Mam pewien problem , kupilem...
§ Towar inny niż na auckji (allegro) (odpowiedzi: 4) Witam. Jest to mój pierwszy post tutaj i mam nadzieję, że ostatni. Parę dni temu zakupiłam Windowsa XP na aukcji z allegro. Dzisiaj otrzymałam go...
§ Allegro towar wyslany inny niz na aukcji!!! (odpowiedzi: 1) Witam. Kupiłem wczoraj na allegro koło do samochodu (osoba prywatna). Na aukcji było zdjęcie koła o wymiarze 125/80/15 oraz opis " kolo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:57.