Koncesja na alkohol - Forum Prawne

 

Koncesja na alkohol

Witam , jestem właścicielem sklepu spożywczego , ponad 10 lat temu w lokalizacji aktualnego sklepu posiadałem bar oraz dotychczasowy sklep ( oddzielne wejścia jeden długi budynek ) , w związku z konfliktem z Proboszczem parafii ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
26-01-2014, 11:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Koncesja na alkohol

Witam , jestem właścicielem sklepu spożywczego , ponad 10 lat temu w lokalizacji aktualnego sklepu posiadałem bar oraz dotychczasowy sklep ( oddzielne wejścia jeden długi budynek ) , w związku z konfliktem z Proboszczem parafii Cerkwi gmina w bardzo szybki sposób zmieniła ustawę dotyczącą odległości punktu sprzedaży alkoholu od obiektu sakralnego i jest to 30 m aktualnie . W granicy tych 30 m znajduje się Kapliczka ( uznana jako zabytek ) w której nie prowadzi się żadnych nabożeństw itd.
Co ciekawe zapis ustawy jest całkowicie skierowany przeciwko mnie ponieważ , odległość ma być mierzona od ściany kapliczki do ściany mojego budynku aczkolwiek działalność stworzona była w formie bliźniaka , więc odległość mierzona jest do ściany za którą znajdował się bar jest to krzywdzące gdyż praktycznie w każdym rozporządzeniu gmin jest zapis o najkrótszej drodze dojścia do wejścia lokalu ani ściany .
Czy zapis gminy jest legalny , mógłbym w jakikolwiek sposób to obejść ?
Czy gmina ma prawo na określanie takich warunków wydawania koncesji gdy korzystają z nieaktualnej ustawy z Dziennika ustaw mianowicie Dz.U. 1999 nr 101 poz. 1178.
Czy kapliczka ( nie kaplica ) jest uznawana za obiekt kultu i może być brana pod uwagę w decyzji wydawania koncesji .

Co do pytań : Tak zmiana nastąpiła przez proboszcza, bardzo mała i religijna gmina , radni pod wielkim wpływem proboszcza . Próby dogadania się nie pomogły . Nie straciłem koncesji w sposób dyscyplinarny , nigdy nie dostałem mandatu za sprzedaz nieletnim / nietrzeźwym .
Bardzo mi zależy na rozwiązaniu tej sprawy , miejscowość jest bardzo mała , sklepów dużo ( jako jedyny nie posiadam koncesji ) trudno się utrzymać gdy niedawno powstałą sieciówka.
 
27-01-2014, 14:18  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Z Twojej wiadomości nie wynika czy posiadasz zezwolenie czy się o nie po raz kolejny starasz?
Jesli to druga opcja masz prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
monte.0 jest off-line  
28-01-2014, 09:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Doskonale rozumiem , że mam prawo do odwołania , ale co to da jak gmina ma prawo kolejny raz zmienić ,,odległości '' . Proszę o odpowiedź na resztę pytań.
I dlaczego gmina korzysta z nieaktualnej ustawy ?
Czy zapis od ściany kapliczki do ściany budynku jest legalny ?
Czy kapliczka ( nie kaplica ) jest uznawana jako obiekt przez który tej koncesji mi nie wydadzą . I jak wyżej wspominałem , czemu korzystają z nieaktualnej już ustawy , czy daje mi to jakiekolwiek pole manewru przy ubieganiu się o koncesje .
 
30-01-2014, 12:27  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Kwestię tą reguluje ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
(tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.) oraz przepisy gminne.

Te ostatnie ustalają liczbę punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy, a więc i limity zezwoleń oraz zasady usytuowania stałych miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Janusz.C.M. jest off-line  
30-01-2014, 18:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Rozumiem. Ale czy jest Legalny pomiar odleglosci do czesc budynku ktory figuruje jako mieszkalny a nie do wejscia do sklepu w ktorym chce miec alkochol. Jest to jeden budynek rozpisany na dwie urzytecznosci. No tak ale te ostatnie juz nie maja mocy prawnej wiec czy gmina moze sie na nich nadal opierac ?
 
30-01-2014, 19:00  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Rada gminy może określić limit punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) i ustalić zasady ich usytuowania

Podstawa

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 1 grudnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Po 1044/11.
Janusz.C.M. jest off-line  
17-04-2014, 16:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Witam odświeżam ten temat . Czytając niżej wymienioną uchwałe doszukałem się ,że
pomiar odległości jest wykonywany uwzględniając przeszkody stałe .
Czy do przeszkód stałych zalicza się płot , płotek lub łańcuch zawieszony pomiędzy dwoma przytwierdzonymi do podłoża metalowymi słupami ?
Czy w związku z tym jeśli bym odgrodził wejście do sklepu i każdą ścianę mojego sklepu wyżej wymienionymi przedmiotami to czy ta odległość będzie mierzona do miejsca gdzie tego płotu nie ma ? Mam na myśli stworzenie kanału na swojej działce odgrodzonej płotem z strony ulicy i płot odgradzający ściane mojego budynku aby utworzyć kanał ,który pozwolił by mi o uzyskanie 50 m w linii prostej z uwzględnieniem przeszkód.

Nie chce naginać prawa , mój sklep znajduje się przy kapliczce , która jest opuszczona i zaniedbana , inne sklepy w pobliżu są położone blisko szkoły ( kolejno 30 i 40 m do granicy działki szkoły , która jest odgrodzona płotem , do ściany mają jakieś 60m ) ja do szkoły mam 200 m , nie sposób jest konkurować w tej miejscowości bez koncesji na alkochol , dlatego bardzo proszę o pomoc.
Kod:
Uchwała Nr VI/40/03 Rady Gminy Białowieża z dnia 30 kwietnia 2003r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowychna terenie gminy Białowieża.
UCHWAŁA NR VI/40/03 
RADY GMINY BIAŁOWIEŻA 
z dnia 30 kwietnia 2003r. 
w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy Białowieża. 
Na podstawie art.12 ust 1,2 i 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167 poz.1372) uchwala się, co następuje: 
§ 1. Ustala się na terenie gminy Białowieża liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia: 
1) w miejscu sprzedaży - 15 
2) poza miejscem sprzedaży - 15 
§ 2. 1. Punkty sprzedaży napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 50m od szkół, przedszkola, placówek opiekuńczych, budynków kultu religijnego, stadionów sportowych. 
2. Punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 100m od szkół, przedszkola, placówek opiekuńczych, budynków kultu religijnego, stadionów sportowych. 
3. Odległość, o której mowa w ust. 1 i 2 ustala się w najkrótszej linii prostej pomiędzy zewnętrznymi ścianami budynków, budynków i obiektów, budynków i granic nieruchomości na których znajdują się stadiony sportowe z uwzględnieniem przeszkód występujących w terenie. 
§ 3. Traci moc Uchwała Nr XIX/112/93 Rady Gminy w Białowieży z dnia 13 sierpnia 1993roku w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych zmieniona uchwałą Nr XIX/143/01 Rady Gminy w Białowieży z dnia 27 kwietnia 2001roku i uchwałą Nr XXII/162/01 Rady Gminy w Białowieży z dnia 31 sierpnia 2001 roku. 
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. 
Przewodniczący Rady Gminy 
Andrzej Antczak
 
08-05-2014, 10:25  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

W ustawie nie ma mowy o kapliczkach. Natomiast tę kwestię regulują akty prawa miejscowego (uchwała). W uchwale powinien również być zawarty sposób mierzenia.
monte.0 jest off-line  
23-07-2014, 12:29  
kliminho
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Koncesja na alkohol

Czesc

Ja mam podobny problem, ale...ja chce aby sklep stracił prawo sprzedawania alkoholu ze wzgledu na to, ze znajduje sie w odleglosci mniejszej niz 25m (w lini prostej). Tylko dlatego, ze wejscia sa od siebie oddlaone, to dzieci maja patrzec jak zule pija piwo...
Co moge zrobic?
kliminho jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koncesja na alkohol (odpowiedzi: 8) Witam, Przepraszam jeśli moje pytanie nie będzie w odpowiedniej zakładce, nie mam pojęcia gdzie dokładnie powinnam je umieścić. Czy ktoś jest mi...
§ Koncesja na alkohol (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, na wstępie zaznaczam, że to mój pierwszy post na tym forum stąd znalazł się w tym dziale. A teraz do sedna. Chcę otworzyć...
§ Koncesja na alkohol (odpowiedzi: 2) Witam. Prowadzę mały sklep spożywczy i na nieszczęście wprowadził się rok temu nowy sąsiad. Początkowo problem z nim mieli inni mieszkańcy...
§ Koncesja na alkohol na męża (odpowiedzi: 1) Witam, spóźniłam się jeden dzień z opłata i złożeniem deklaracji na alkohol na ten rok. I niestety straciłam koncesję. Poinformowano nie że mogę...
§ Koncesja na alkohol (odpowiedzi: 1) Witam, mam strasznie zawiłą sytuację, mianowicie, na koncie w banku ing po zalogowaniu się na koncie było 3,67 zł, musiałem zrobić dwa przelewy to...
§ Koncesja na alkohol (odpowiedzi: 2) Witam, Prowadzę sklep spożywczy między akademikami (teren dzierżawiony od uczelni) i chciałbym wprowadzić do sprzedaży piwo.Otrzymałem pozwolenie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:27.