Problem z umową najmu lokalu - Forum Prawne

 

Problem z umową najmu lokalu

Witam, Chciałbym prosić o pomoc i sugestie w rozwiązaniu dwóch problemów. Przez przeszło 7 lat prowadziłem działalność gospodarczą na potrzeby której, wynajmowałem lokal od zakładu budżetowego ZGM. Współpraca układał nam się dobrze, do czasu zmiany ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
27-01-2014, 01:08  
PLIXON
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Problem z umową najmu lokalu

Witam,

Chciałbym prosić o pomoc i sugestie w rozwiązaniu dwóch problemów.

Przez przeszło 7 lat prowadziłem działalność gospodarczą na potrzeby której,
wynajmowałem lokal od zakładu budżetowego ZGM. Współpraca układał nam się dobrze, do czasu zmiany dyrektora. Wtedy to pojawiły się problemy z przedłużeniem umowy najmu, wysokości stawek czynszowych. Nie dawano mi także umowy na dłużej niż 12 m-cy.
Mając już troszeczkę dosyć postanowiłem zrezygnować z lokalu i zmienić nieco profil działalności.
Umowa najmu kończyła mi się 30 kwietnia i nie zamierzałem jej przedłużać. Aby nie zostawiać ZGM z pustym lokalem, znalazłem również nowego najemcę, który jeszcze przed moją wyprowadzką porozumiał się z dyrektorem, że od połowy czerwca zaczyna w lokalach swoją działalność, przejmując także ode mnie część maszyn i wyposażenia.
Wszystko było super do końca 2013 roku, kiedy to dostałem od ZGM wezwanie do uregulowania zaległości czynszowych za maj i połowę czerwca, czyli za okres kiedy lokale stały puste - rzekomo za "bezumowne korzystanie z lokalu".


Kolejny problem, także z ZGM.
Przez blisko dwa lata otrzymywałem błędnie wystawione faktury za najem lokalu.Nie zwróciłem na to uwagi gdyż co chwila zmieniała się stawka lub dodawałem aneksem kolejne pomieszczenie, zdając inne. Kwota należności była zbyt mała. Przez dwa lata do momentu kiedy sprawa wyszła na jaw zebrało się blisko 5 tys zł, także było to po około 200 zł miesięcznie.
I nagle, bez żadnego uprzedzenia o takim problemie dostałem ręcznie wypisaną fakturę na te 5 tys za "najem wiaty". Nie ma wyszczególnione za jaki okres, do jakiej umowy najmu, nic, żadnej podstawy do zapłaty. Kiedy zwracałem na to uwagę, że faktura wystawiona jest błędnie nikt nie zwracał na to uwagi. Gdy dostarczyłem opinię z biura doradztwa podatkowego, dyrektor stwierdził, że być może coś jest nie tak, ale oni nic nie będą zmieniać a ja mam zapłacić, główna księgowa upiera się, że wszystko jest jak najbardziej prawidłowo. (oczywiście nie wrzuciłem tego w koszty, nie odliczyłem VATu)

Proszę o pomoc i sugestię, co można zrobić w tej sprawie.
PLIXON jest off-line  
27-01-2014, 01:27  
PLIXON
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Problem z umową najmu lokalu

Jako ciekawostkę, opiszę jeszcze sposób działania księgowej w tej instytucji.

Czasami bywało tak, że ZGM zamawiał u mnie wykonanie usługi. Rozliczenie następowało w ten sposób, że wystawiałem fakturę, oraz składałem oświadczenie, że zezwalam na rozliczenie jej na poczet czynszu. Dyrektor stawiał swoja pieczątkę, podpisywał z dopiskiem "wyrażam zgodę"
Było tak kilkukrotnie.
Kiedy się wyprowadzałem z lokali, udałem się do kasy aby uregulować jeszcze należności za energię elektryczną ( rozliczałem się przez ZGM). Pani podała mi kwotę z komputera, zapłaciłem.
Po jakimś czasie dostaje wezwanie do uregulowania zaległego czynszu. po numerach faktur doszedłem że chodzi o miesiące, które miały być rozliczone barterem.
Kiedy zacząłem się interesować co i jak, okazało się, że pomimo ustaleń z dyrektorem, należność została zaksięgowana na poczet energii elektrycznej.
Po jakimś czasie dotarłem kolejne wezwanie, tym razem zaległość dotyczyła prądu. Pieniądze magicznie zawędrowały z rachunku na rachunek.
Przy takim działaniu, można dostać takiego mętliku w głowie, że człowiek sam nie wie komu za co i ile jest winny.
PLIXON jest off-line  
27-01-2014, 08:00  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Problem z umową najmu lokalu

Bez dostępu do dokumentów nie można nic ustalić.
Co do "dostałem ręcznie wypisaną fakturę ", to prawo nie zabrania ręcznego wypisywania faktur.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-01-2014, 08:23  
PLIXON
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Problem z umową najmu lokalu

Napisałem o tej ręcznie wypisanej fakturze, gdyż była ona odstępstwem od normy. Zawsze były to wydruki.

Rozumiem, że najlepiej kiedy ma się dokumenty do wglądu, jednak nie zawsze jest to wykonalne. Chodzi mi też o uzyskanie informacji jak powinno to wszystko wyglądać.

1. Jak powinna wyglądać sprawa z błędnymi fakturami, czy nie powinny to być korekty ? Czy można ot tak sobie wystawić fakturę na "podkładkę" żadbej umowy ?

2.Jeżeli chodzi o umowę najmu, była to krótka umowa, bez żadnych dodatkowych ustaleń. Wyznaczono koniec jej obowiązywania i tyle.

Proszę o jakąś poradę jak mogę się bronić, czy można kogoś obciążyć czynszem kiedy zakończył mu się okres najmu i opuścił lokal ?
PLIXON jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ problem z umową najmu lokalu użytkowego (odpowiedzi: 15) Witam serdecznie, proszę o pomoc..... W dniu 7 maja br podpisałam umowę najmu lokalu użytkowego. Umowa sporządzona na czas nieokreślony z...
§ Podpis pod umową najmu lokalu (odpowiedzi: 2) 8 lat temu została podpisana umowa najmu lokalu. Bez mojej wiedzy posługując się moimi danymi osobowymi i składając nie mój podpis (tylko podobny)...
§ Problem z umową najmu lokalu. (odpowiedzi: 7) Chronologiczny zapis wydarzeń jest następujący: 01. Podpisanie umowy najmu lokalu najemcy z zakładem pracy (okres PRL) 02. Czasy po 1990 roku -...
§ Problem z umową najmu lokalu (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem z moja umową najmu lokalu. Sprawa wygląda następująco mieszkam w kamienicy która była miasta po xxx lat znalazł sie spadkobierca...
§ Czy wypowiedzenie najmu automatycznie rozwiązuje umowę najmu lokalu? (odpowiedzi: 2) Witam. Proszę o radę. Po 8 latach najmowania lokalu wypowiedziałam najem zgodnie z określonym w umowie miesięcznym terminem wypowiedzenia....
§ Problem z umową najmu lokalu. Proszę o pomoc! (odpowiedzi: 10) Witam, To mój pierwszy post na forum. Mam problem z interpretacją umowy, którą sporządził wynajmujący korzystając z pomocy prawnika. Od 6...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:51.