Zakladanie działalności gospodarczej - kilka pytań. - Forum Prawne

 

Zakladanie działalności gospodarczej - kilka pytań.

Witam. Jestem na forum nowym użytkownikiem, z wykształcenia jestem inżynierem. Na razie pracuję na etacie, lecz od dłuższego czasu myślę o własnej działalności gospodarczej związku z tym mam kilka pytań. Myślę o założeniu sp. z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
24-02-2014, 12:40  
Pachi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zakladanie działalności gospodarczej - kilka pytań.

Witam.
Jestem na forum nowym użytkownikiem, z wykształcenia jestem inżynierem. Na razie pracuję na etacie, lecz od dłuższego czasu myślę o własnej działalności gospodarczej związku z tym mam kilka pytań.
Myślę o założeniu sp. z o.o. którą będę zarządzał sam.
1. Zastanawiam się nad wyborem formy opodatkowania w pierwszej kolejności biorę pod uwagę księgę przychodów i rozchodów, później podatek liniowy i na samym końcu ryczałt.
Sam nie wiem co będzie lepsze. Na początku zawsze jest ciężko więc nie nastawiam się na Bóg wie jakie obroty.
Branża to usługi budowlane oraz handel (na początku e-handel) później może coś również stacjonarnego. Mam też kilka ciekawych pomysłów lecz wszystko chciałbym wprowadzić z czasem, ponieważ wiąże się to też z wydatkiem na inwestycje ( może uda się dostać dotacje, zobaczymy ).
2. Czy prowadząc DG na książkę mogę odliczyć np. kupno auta lub kosztów związanych z leasingiem, koszty paliwa, zakupu sprzętu itp.?
3. Czy prowadząc e-handel jestem zobowiązany do zakupu kasy fiskalne? - myślę, że tak ale warto zapytać.
4. Czy DG prowadzona na książkę pozwala mi na wystawianie Faktury Vat?
5. Czy zakupując towary do dalszej odsprzedaży mogę odliczyć vat?

Jeśli coś mało zrozumiale napisałem to z góry przepraszam, ale również proszę o wyrozumiałość, ponieważ dopiero się uczę a z firmą chciałbym ruszyć z początkiem 2015 roku.
Pachi jest off-line  
24-02-2014, 13:30  
lissonka
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Zakladanie działalności gospodarczej - kilka pytań.

1. zakładając sp. z o.o. musisz prowadzić księgi rachunkowe (czyli księgowość pełną) nie ma mowy o książce przychodów rozchodów, ryczałcie itp.
2. jeżeli nie będzie to sp i będziesz prowadził firmę jako osoba fizyczna to w księdze przychodów i rozchodów możesz rozliczyć kupno auta i/lub leasing, koszty paliwa itd. (pod warunkiem że auto kupione na firmę)
3. tak i nie możesz wystawiać faktury
4. tak jeżeli w us wybierzesz że chcesz być Vat-owcem
5. tak

Dlaczego myśl o założeniu sp. z o.o??

Uważam, że w Twoim przypadku najlepszym wyjściem jest założenie dg jednoosobowej na książkę przychodów i rozchodów z VAT. Masz przez 2 lata niższy ZUS (jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat nie miałeś żadnej działalności) i możesz rozliczać koszty paliwa, auta itp.

pozdrawiam
lissonka jest off-line  
24-02-2014, 13:51  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: Zakladanie działalności gospodarczej - kilka pytań.

Uzupełnienie:

Cytat:
2. jeżeli nie będzie to sp i będziesz prowadził firmę jako osoba fizyczna to w księdze przychodów i rozchodów możesz rozliczyć kupno auta i/lub leasing, koszty paliwa itd. (pod warunkiem że auto kupione na firmę)
Przy jednoosobowej działalności gospodarczej (osoba fizyczna) samochód jest zakupiony przez osobę fizyczną i wprowadzony na stan środków trwałych (w dowodzie rejestracyjnym osoba fizyczne - nie firma). koszty użytkowania samochodu zarówno w sp z o.o. jak i w działalności gospodarczej osoby fizycznej rozliczasz pod warunkiem że samochód jest wykorzystywany do działalności gospodarczej (nie dla celów prywatnych).

Cytat:
4. tak jeżeli w us wybierzesz że chcesz być Vat-owcem
Od 01.01.2014 faktury wystawiają wszyscy, zarówno zarejestrowani i niezarejestrowani podatnicy VAT, z tą róznicą że zarejestrowani podatnicy VAT naliczają podatek VAT, niezarejestrowani posługują się tylko kwotą brutto.

Cytat:
5. tak
Pod warunkiem że będziesz czynnym podatnikiem VAT i zakup będzie służył sprzedaży opodatkowanej.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kilka pytań dotyczących jednoosobowej działaności gospodarczej (odpowiedzi: 13) Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Mam kilka pytań dotyczących jednoosobowej działalności gospodarczej: 1. Czy gdy przed założeniem...
§ Kilka pytań dotycząca działalności gospodarczej (odpowiedzi: 11) W najbliższym czasie chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym (i prawdopodobnie jedynym) przychodem firmy będzie sprzedaż...
§ Otwieranie działalności gospodarczej - parę pytań. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytania odnośnie działalności gospodarczej, otóż: Wynajmuję mieszkanie w mieście, zameldowany jestem w moim domu rodzinnym na wsi....
§ Kilka pytań odnośnie działalności gospodarczej. (odpowiedzi: 1) Witam. Potrzebuje porady w kilku kwestiach: - zakładam działalność zajmującą się sprzedażą odzieży używanej na allegro - w jaki sposób mam księgować...
§ Zakładanie działalności gospodarczej - KRUS czy ZUS oraz kilka innych pytań. (odpowiedzi: 3) Zamierzam założyć działalność gospodarczą - będzie do sklep internetowy. Rodzice posiadają gospodarstwo rolne i prowadzą działy specjalne produkcji...
§ Działalność na Allegro- kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam, W ostatnim roku sprzedałem na allegro towar za ok 10 tys. złoty. Niestety nie zalołżyłem działaności gospodarczej. Chciałbym to zrobić,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.