Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności - Forum Prawne

 

Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Cześć, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, obsługuję klientów (głównie usługi, choć drobny handel również przy okazji). Jednak 6 maja idę do szpitala na operację, a potem mam mieć około 1,5 miesiąca L4. W związku z tym, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
21-04-2014, 21:04  
heillos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Cześć,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, obsługuję klientów (głównie usługi, choć drobny handel również przy okazji). Jednak 6 maja idę do szpitala na operację, a potem mam mieć około 1,5 miesiąca L4. W związku z tym, chciałbym przekazać obsługę moich klientów koledze, który prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą o pokrewnym profilu.

W przypadku klientów-bez-umów sprawa jest w miarę prosta -- oni trafiają do niego (przekierowuję mój telefon do niego przed pójściem do szpitala) i już. Jednak w przypadku części klientów ja będę musiał ich fakturować. No i tu jakby się boję reakcji Zakładu Utylizacji Szmalu. No bo jakże to, szpital, L4, a skąd te faktury...

Z tego co się orientowałem, to pomimo L4 wolno mi przetwarzać księgowość, więc umowa o zastępstwo z kolegą byłaby sensowna. On fakturuje mnie, ja fakturuję klienta, ZUS ma orgazm i wszyscy zadowoleni.

Przygotowałem więc umowę o treści jak poniżej:

====================================
Umowa w sprawie zastępstwa

Umowa spisana 22 kwietnia 2014 roku. Stronami umowy są

<Tu moje dane>

zwany dalej Zleceniodawcą oraz

<Tu dane kolegi>

zwanym dalej Zleceniobiorcą.
§1
Przedmiotem umowy jest przyjmowanie zgłoszeń serwisowych oraz świadczenie usług obsługi informatycznej przez Zleceniobiorcę na rzecz klientów Zleceniodawcy w czasie, gdy Zleceniodawca nie może ich świadczyć samodzielnie (np. z powodu choroby lub pobytu w szpitalu).
§2
Zleceniodawca zawiadamia Zleceniobiorcę o konieczności podjęcia zastępstwa, a Zleceniobiorca samodzielnie organizuje sposób, czas i przebieg działań mających na celu uzyskanie pożądanego rezultatu, z uwzględnieniem potrzeb klientów wskazanych przez Zamawiającego i/lub klienta, a także ostatecznego terminu, do którego dany zadanie musi być wykonane.
§3
Niniejsza Umowa nie zobowiązuje Zleceniodawcy do powierzania jakichkolwiek zadań Zleceniobiorcy.
§4
Niniejsza Umowa nie zobowiązuje Zleceniobiorcy do zaspokojenia wszystkich potrzeb klientów. Zleceniobiorca może ograniczyć się wyłącznie do informowania klientów Zleceniodawcy o jego nieobecności i planowanym wznowieniu obsługi.
W miarę możliwości, Zleceniobiorca będzie jednak obsługiwał klientów Zleceniodawcy, ze szczególnym uwzględnieniem klientów posiadających stałe umowy abonamentowe lub zgłaszających roszczenia gwarancyjne.
§5
Z uwagi na nieprzewidywalny charakter powierzanych okresów zastępstwa, ich czas trwania będzie ustalany ustnie.
§6
Zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie w kwocie nie wyższej niż kwota, którą uzyska Zleceniodawca od obsłużonych przez Zleceniobiorcę klientów.
Wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie rachunku lub faktury VAT wystawianych przez Zleceniobiorcę w cyklu miesięcznym (dotyczy miesięcy, w których zastępstwo było wykonywane).
§7
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony, każda ze stron ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, z pozostawieniem prawa do wynagrodzenia za wykonane w czasie jej obowiązywania zadania.
§8
W sprawach nie unormowanych niniejszą umową, mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego.


Zleceniodawca Zleceniobiorca
====================================Bardzo proszę o wskazanie mi ewentualnych luk w moim rozumowaniu i czy takie podejście w ogóle ma sens?
heillos jest off-line  
22-04-2014, 11:05  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Cytat:
Napisał/a heillos Zobacz post
Z tego co się orientowałem, to pomimo L4 wolno mi przetwarzać księgowość, więc umowa o zastępstwo z kolegą byłaby sensowna. On fakturuje mnie, ja fakturuję klienta, ZUS ma orgazm i wszyscy zadowoleni.
Tak nie wolno. Wystawianie faktur to też jest działalność.
Janusz.C.M. jest off-line  
22-04-2014, 17:01  
heillos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Gdzieś widziałem interpretację że nie. tylko nie umiem teraz namierzyć. Że zabezpieczenie źródeł przychodu nie jest zabronione.

Bo generalnie jakie są możliwości w wypadku choroby przedsiębiorcy? Skoro jak mówisz, nie mogę zapewnić sobie nawet zastępstwa, to jak mam realizować zobowiązania, co do których przecież klient ma roszczenia.
heillos jest off-line  
22-04-2014, 17:03  
heillos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Tu : Choroba - ZUS przedsiębiorców

piszą:

W opinii Sądu Najwyższego, samo podpisywanie faktur nie świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nie wykonywał w trakcie zwolnień lekarskich pracy zarobkowej - nie nadzorował zatrudnionych pracowników, nie obsługiwał klientów, nie dokonywał zaopatrzenia sklepu – prawo do zasiłku nadal mu przysługuje, a samo podpisywanie dokumentów finansowych sporządzonych przez inną osobę nie może być traktowane jako wykonywanie działalności gospodarczej (sygn.. akt II UK 359/0.

choć znów tu: http://www.temidajestkobieta.pl/2011...-gospodarczej/

piszą, że nie wolno wystawiać faktur. Jednym słowem co? Jeżeli prowadzę jednoosobową DG to w wypadku choroby mogę zapłacić kary za zerwanie umów, ogłosić bankructwo i strzelić sobie w łeb? Nie ma rozwiązania?
heillos jest off-line  
22-04-2014, 17:26  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

Cytat:
Napisał/a heillos Zobacz post
nie mogę zapewnić sobie nawet zastępstwa
Tego nie powiedziałem.
Cytat:
Napisał/a heillos Zobacz post
pomimo L4 wolno mi przetwarzać księgowość,
Natomiast "przetwarzanie" to nie jest tylko podpisywanie faktur. Traktowane jest przez ZUS jako prowadzenie działalności.
Janusz.C.M. jest off-line  
22-04-2014, 21:42  
heillos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Chorobowe a działanie jednoosobowej działalności

> Tego nie powiedziałem.

Ojejku, będziemy się tak przepychać? Wiadomo na czym polega problem. Ale nie wiem jak go rozwiązać. Bo nie czuję tego. Jest zasadnicze pytanie: Idę do szpitala, potem L4 przez ponad miesiąc. Jak to zorganizować, żeby było legalnie? No i jak organizować wtedy, gdy L4 nie jest planowane, jak w najbliższym momencie?

> Natomiast "przetwarzanie" to nie jest tylko podpisywanie faktur. Traktowane jest przez ZUS jako prowadzenie działalności.

No ale np. rozliczenia z US i ZUS też muszę złożyć, to tego też mi nie wolno? A co US na to? A ZUS jak? Zrozumie brak DRA i innych takich wpłat?

Możesz coś bliżej na ten temat?
heillos jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pełnomocnik jednoosobowej działalności gospodarczej (odpowiedzi: 5) Witam 1. Czy wpisanie do wniosku CEIDG pełnomocnika niesie za sobą dla samego pełnomocnika jakiekolwiek konsekwencje prawne? oczywiście poza samymi...
§ Zakładanie działalności jednoosobowej (odpowiedzi: 1) Witam, mam kilka pytań odnośnie zakładania własnej działalności przed internet. Konkretnie chodzi o formularz. 1) Doczytałam, że przy...
§ Majątek jednoosobowej działalności do spółki jawnej. (odpowiedzi: 4) Ojciec prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, firma handlowa, posiada nieruchomość i towar handlowy Ma : Syna (żonaty) Córka...
§ Pełnomocnictwo w jednoosobowej działalności (odpowiedzi: 3) Witam Żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Niedługo ma termin porodu i chciałaby udzielić mi pełnomocnictwa tak abym mógł...
§ prowadzenie działalności jednoosobowej a komornik (odpowiedzi: 4) Prowadzę działalność, mam duży kredyt, właśnie dostałam informację że bank wystapił do komornika sądowego. Co dalej? Czy komornik będzie mógł zabrać...
§ komputer prywatny w działalności jednoosobowej (odpowiedzi: 3) Witam, za dwa tygodnie otwieram działalność fotograficzną jednoosobową. Mam pytanie odnośnie mojego komputera, którego już kupiłam z pieniędzy z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:43.