Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej. - Forum Prawne

 

Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Witam, od września prowadzę DG, jestem na VAT UE. Kontrahentów posiadam tylko z zagranicy, kupuję w Euro i w Euro sprzedaję. W banku konto firmowe mam również w walucie Euro. Mam duży problem ponieważ nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
05-11-2014, 14:50  
fuma94
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Witam, od września prowadzę DG, jestem na VAT UE. Kontrahentów posiadam tylko z zagranicy, kupuję w Euro i w Euro sprzedaję. W banku konto firmowe mam również w walucie Euro. Mam duży problem ponieważ nie bardzo wiem czy obowiązują mnie w takim razie różnice kursowe, skoro bank nie wymienia mi tego na PLN. Co do KPiR, wiem, że muszę wpisywać tam kwoty w PLN, lecz po kursie dnia poprzedzającego wystawienie faktury, ale po kursie kupna czy sprzedaży ?
Czy różnica kursowa może wyjść w momencie kiedy przerzucam pieniądze z konta firmowego EUR na firmowe PLN ?

I takie jedno małe pytanie na marginesie, czy przy handlu hurtowym zagranicznym, ale na terenie UE, jestem zwolniona z Vatu w polsce czy jestem na stawce 0% ?

z góry dziękuję.
fuma94 jest off-line  
05-11-2014, 15:15  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.320
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Cytat:
Co do KPiR, wiem, że muszę wpisywać tam kwoty w PLN, lecz po kursie dnia poprzedzającego wystawienie faktury, ale po kursie kupna czy sprzedaży ?
Średnim NBP - art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Cytat:
Mam duży problem ponieważ nie bardzo wiem czy obowiązują mnie w takim razie różnice kursowe, skoro bank nie wymienia mi tego na PLN.
Za każdym razem wyliczasz różnice kursowe, bo przychód w kpir masz wyceniony w złotówkach.
Cytat:
Czy różnica kursowa może wyjść w momencie kiedy przerzucam pieniądze z konta firmowego EUR na firmowe PLN ?
Też, z przewalutowania.
Cytat:
jestem zwolniona z Vatu w Polsce czy jestem na stawce 0% ?
Stawka 0% jeśli transakcje spełniają warunki WDT.
parasoll.ka jest off-line  
05-11-2014, 15:41  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.012
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Cytat:
Napisał/a fuma94 Zobacz post
... Co do KPiR, wiem, że muszę wpisywać tam kwoty w PLN, ...
Różnicę kursową księgujesz dowodem wewnętrznym, dodatnią - pozostałe przychody, ujemną - pozostałe wydatki.
LeszsekS jest off-line  
05-11-2014, 15:55  
fuma94
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Bardzo gorąco dziękuję za pomoc
fuma94 jest off-line  
06-11-2014, 09:26  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.118
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Co do różnic kursowych - parasoll.ka - możesz wskazać KIEDY one u Fuma94 powstaną?
Różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) powstają, gdy zachodzi różnica między kursem zastosowanym do przeliczenia na PLN (średni kurs NBP), a kursem faktycznym (np. zastosowanym przez bank, kantor itp).
Pierwszą operację wykonamy - bo wartość transakcji do PKPiR musimy wpisać w walucie PLN - ale nie będzie nigdy operacji drugiej (bo wszystkie konta sa walutowe, przelewy walutowe itd). Jak chcesz wykonać działanie matematyczne z jedną liczbą?
Art. 24c mówi o różnicy między kursem NBP, a kursem FAKTYCZNIE ZASTOSOWANYM. Fuma94 - żadnego kursu nie będzie STOSOWAĆ - bo nie ma powodu.

Zgodzę się tylko z tym, że różnice kursowe wyjdą wtedy, gdy z konta walutowego - środki będą przekazane na konto w PLN.

I jeszcze kwestia "dowodu wewnętrznego". Zakres stosowania tego dokumentu został ściśle określony w paragrafie 14. Jest to tzw. katalog zamknięty - a więc tylko i wyłącznie operacje tam wskazane mogą być dokumentowane dowodem wewnętrznym. O różnica kursowych niec tam nie ma :-P
Natomiast możesz posłużyć się innym dowodem księgowym.
Pan_robotnik jest off-line  
06-11-2014, 10:13  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.320
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Różnice kursowe powstają, gdy między wartością przychodu należnego, przeliczonego na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (zwykle będzie to dzień poprzedzający datę faktury) a wartością otrzymanej zapłaty, przeliczoną według kursu faktycznie zastosowanego, wystąpią różnice spowodowane innymi kursami walut. Przy czym w jednostkach posiadających rachunek walutowy, wobec braku kursu faktycznie zastosowanego do wyceny wpływu walut, przyjmuje się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpływ środków na ten rachunek.

Ponadto podatnicy posiadający własne rachunki walutowe ustalają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Powstają one, gdy faktycznie zastosowane kursy wpływu i wypływu waluty z rachunku są różne. Dodatnie różnice powstaną, gdy wartość rozchodowanych środków jest wyższa od ich wartości z dnia ich wpływu na rachunek walutowy. Natomiast różnice kursowe ujemne powstaną w przeciwnym przypadku, czyli gdy wartość rozchodowanych środków jest niższa od ich wartości z dnia ich wpływu na rachunek (art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOF). W przypadku braku kursu faktycznie zastosowanego, zarówno wpływ waluty, jak i jej rozchód wycenia się według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, co wynika z art. 24c ust. 4 ustawy o PDOF.

Kolejności wyceny rozchodowanych z rachunku walutowego środków pieniężnych dokonuje się według jednej z metod stosowanych w rachunkowości, tj. metody FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) lub kursów średnioważonych (przeciętnych). Co istotne, wybranej metody nie można zmieniać w trakcie roku podatkowego (por. art. 24c ust. 8 ustawy o PDOF).

Nie ustala się natomiast różnic kursowych w związku z przekazaniem środków pieniężnych z firmowego rachunku walutowego na prywatny rachunek właściciela. Taka operacja nie ma bowiem związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podobnie kwestię tę rozstrzygają organy podatkowe (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 kwietnia 2009 r., nr ITPB1/415-143/09/DP czy Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 sierpnia 2011 r., nr ILPB1/415-849/11-2/AG).

Czyli mamy różnice kursowe w momencie:
1. Wpływu środków na rachunek walutowy (wycena waluty na firmowym rachunku walutowym wg średniego NBP)
2. Rozchodu środków z rachunku walutowego na rachunek złotówkowy (firmowy)

Co do dowodu wewnętrznego, można go nazwać dowodem księgowy
parasoll.ka jest off-line  
14-11-2014, 07:46  
Maciej S
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Pozwolę się podłączyć do niniejszego wątku z małym pytaniem:
czy w sytuacji korzystania z PayPal różnice kursowe na środkach własnych ( w momencie ich przewalutowania na złotówki oraz "zakupu" waluty celem opłacania zobowiązania poprzez Pay Pal) powinien być brany do wyliczeń średni kurs NBP z dnia poprzedzającego operację czy dodatkowo kurs zastosowany przez PayPal do konkretnej operacji, np. jak w przykładzie poniżej:

Chcę dokonać przelewu środków z PayPal w USD na konto firmowe w PLN (dla uproszczenia zakładam, że ta sama kwota co wpłynęła ze sprzedaży w USD jest w całości przelewana na konto firmowe)
W momencie przelewania tych środków na własne konto firmowe prowadzone w PLN następuje przewalutowanie ich wg kursu PayPal - jest to kurs zmieniający się w ciągu danego dnia a sam PayPal nie ogłasza go na swojej stronie jako oficjalny kurs, natomiast w szczegółach danej operacji na portalu PayPal jest zapis jaki kurs dla danej operacji PayPal zastosował.
Czy prawidłowe jest obliczenie różnic kursowych porównując ten kurs PayPala (który za godzinę może się zmienić) do kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed dokonywaniem przelewu z PayPal na konto bankowe w złotówkach?

Przykład na PayPal mam 100 USD
przesyłam je na swoje konto i tak
kurs PayPal dla tej operacji to 3,2 a kurs średni NBP z dnia wcześniejszego np 3,4

czyli otrzymałem za swoje 100 USD z PaPala 320 PLN a licząc wg kursu NBP powinienem mieć 340 PLN czyli różnica kursowa : 320-340 = -20 PLN
którą mogę z użyciem dowodu księgowego wprowadzić do kpir do kolumny 13


Czy to jest prawidłowe podejście do tego tematu czy może z uwagi iż PayPal nie ogłasza oficjalnie swoich kursów ( prócz podawania zastosowanego kursu do danej operacji) i co chwile je zmienia powinienem brać tu tylko pod uwagę średni kurs NBP. Wtedy nie będzie różnic kursowych miedzy kursem Pay Pal i kursem NBP jedynie kursy wynikające z różnic w czasie w obrocie środkami pieniężnymi tak jak wcześniej zostało to przez Państwa opisane

Z góry dziękuję za wyjaśnienia i przepraszam za przy długie zadanie pytania
Maciej S jest off-line  
24-04-2016, 12:14  
pagin
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Prowadzenie KPiR i transakcje w walucie obcej.

Witam,
Prowadze jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza i rozliczam sie przy pomocy KPiR. W zakresie zgloszonej dzialalnosci gospodarczej nie mam dzialalnosci kantorowej.
Z poprzednich lat prowadzenia dzialalnosci gospodarczej mam firmowe konto walutowe i walute na tym koncie. Obecnie juz nie mam wplywow ani wydatkow z tego konta tylko kwota waluty z poprzednich lat. Ostatnio przez kantor internetowy dokonalem dwoch operacji sprzedazy waluty i kupna waluty zyskujac na kazdej z tych operacji, tzn sprzedalem walute gdy kurs byl wysoki i kupilem walute gdy kurs byl niski. Obie operacje zostaly przeprowadzone przez firmowe konto walutowe i zlotowe. Czy i jak rozliczyc te operacje w KPiR? Jesli nie w KPiR to jak je rozliczyc? Czy musze rozszerzyc swoja dzialalnosci o dzialalnosc kantorowa by moc prowadzic spekulacje na kursie walut
Pozdrawiam
pagin jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zabezpieczenie w walucie obcej (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie czy komornik mając nakaz zapłaty bez klauzuli w którym zasądzona jest należność w walucie Euro w jakiej walucie zabezpieczy mi...
§ Spadek w obcej walucie (odpowiedzi: 3) Postepowanie spadkowe po mojej dalekiej krewnej ma sie ku koncowi. Spadek oprocz nieruchomosci zawiera rowniez pieniadze w obcej walucie zlozone na...
§ Dochodzenie należności w walucie obcej (odpowiedzi: 3) Czy sąd w Polsce może wydać wyrok nakazujący Polakowi, pracującemu i mieszkającemu w Polsce, zapłatę określonej kwoty w walucie obcej (tu- frank...
§ Kredyt w walucie obcej a jego spłata (odpowiedzi: 6) Witam Mam nadzieję, że piszę tego posta w dobrym dziale. Chciałbym się dowiedzieć od osób niewątpliwie bardziej zorientowanych w temacie, czy...
§ jak rozliczać przychód w walucie obcej (funty) (odpowiedzi: 2) witam, jak rozlicza się przychód ze sprzedaży w walucie obcej. Chodzi mi o sprzedaż na ebayu w Wielkiej Brytanii. W Polsce sprawa jest prosta,...
§ Jak zaokrąglić przychód w walucie obcej? (odpowiedzi: 4) Witam, Jak na dzień dzisiejszy zaokrąglić przychód w walucie obcej w KPiR przeliczając go na PLN wg kursu NBP?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:32.