Handel bursztynem - zezwolenie? - Forum Prawne

 

Handel bursztynem - zezwolenie?

Mam pytanie czy na handel w Polsce bursztyne potrzebna jest zezwolenie i jednocześnie na wywóz z kraju np. do Chin oczywiscie w formie legalnego wywozu clonego w Chinach. Zastanawiam się czy nie będą ciekawi panowie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
06-04-2015, 10:40  
Pasha75
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Handel bursztynem - zezwolenie?

Mam pytanie czy na handel w Polsce bursztyne potrzebna jest zezwolenie i jednocześnie na wywóz z kraju np. do Chin oczywiscie w formie legalnego wywozu clonego w Chinach. Zastanawiam się czy nie będą ciekawi panowie celnicy pochodzenia towaru.
Pasha75 jest off-line  
06-04-2015, 11:21  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.000
Domyślnie RE: Handel bursztynem - zezwolenie?

Wklep właściwą frazę w google....i setki rekordów
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 6528

w sprawie aktów prawnych regulujących obrót surowcem bursztynu


Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma o znaku SPS-024-6528/10 z dnia 12 marca 2010 r., przy którym przekazana została interpelacja pana posła Zbigniewa Matuszczaka w sprawie aktów prawnych regulujących obrót surowcem bursztynu, uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniżej przedstawionymi informacjami.

Podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095). Podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej może wiązać się dodatkowo z koniecznością uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Wśród wymienionych w ustawie o SDG rodzajów działalności gospodarczej, których prowadzenie uwarunkowane jest spełnieniem ww. obowiązków, nie znajduje się działalność związana z prowadzeniem obrotu bursztynem, w związku z czym prowadzenie tego typu działalności gospodarczej nie podlega ww. ograniczeniom. Jedynie prowadzenie działalności związanej m.in. z poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin lub też wydobywania kopalin ze złóż zgodnie z przepisami art. 46 ustawy o SDG wymaga uzyskania koncesji. Szczegółowe warunki i zasady związane z uzyskaniem ww. koncesji reguluje ustawa z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947). Natomiast prowadzenie działalności poza granicami Polski wymaga od polskiego przedsiębiorcy stosowania i przestrzegania przepisów kraju, na terytorium którego prowadzi działalność.

Bursztyn surowy nieobrobiony klasyfikuje się do kodu CN 2530 90 00 taryfy celnej, obejmującego pozostałe substancje mineralne, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone. Stawka celna dla bursztynu w imporcie wynosi 0%, natomiast podatek od towarów i usług VAT wynosi 22%. W przypadku prowadzenia obrotu wewnątrzwspólnotowego nie jest pobierane cło (unia celna), natomiast pobierany jest podatek od towarów i usług VAT w wysokości 22%. Zainteresowany podmiot znajdzie dokładniejsze informacje na temat należności celno-podatkowych na ogólnodostępnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mofnet.gov.pl, zakładka Służba Celna ? Taryfa celna ? Przeglądarka taryfowa ISZTAR2 ? Adresy przeglądarki).

Każdy zainteresowany podmiot, zwracając się do dowolnej izby celnej, może uzyskać wszelkie informacje na temat prawidłowej klasyfikacji taryfowej dowolnych towarów i wynikających z niej należności celno-podatkowych. Pragnę także zwrócić uwagę na działalność Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, zrzeszającej polskie firmy zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem wyrobów artystycznych oraz wydobyciem bursztynu bałtyckiego. Zadaniem izby jest m.in. ochrona rynku przed monopolizacją i dumpingiem oraz falsyfikatami i namiastkami bursztynu bałtyckiego, a także reprezentowanie zrzeszonych podmiotów gospodarczych wobec administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Izba ułatwia współpracę podmiotów gospodarczych pomiędzy sobą, a także z instytucjami i osobami działającymi w sferze naukowej i artystycznej.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Grażyna Henclewska

Warszawa, dnia 6 kwietnia 2010 r.
korf jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opłata za zezwolenie na handel alkoholem (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o poradę prawną: W dniu 31.12.2011r. została zlikwidowana/wykreślona z ewidencji działalność gospodarcza ''sklep ogólnospożywczy'' z...
§ Zezwolenie na łuk (odpowiedzi: 3) Chciałbym się dowiedzieć, czy w Anglii wymagane jest zezwolenie na łuk? I do jakiej siły naciągu można taki łuk ewentualnie posiadać bez zezwolenia?...
§ Zezwolenie Sanepid na handel żywnością w sąsiedztwie cmentarza (odpowiedzi: 6) W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza powstała placówka handlowa w której planuje się sprzedawać hot dogi,hamburgery,kawę ,herbatę. Decyzja sanepidu...
§ Zezwolenie na ślub (odpowiedzi: 1) Witam ja i moja narzeczona otrzymaliśmy zezwolenie na ślub. Moje pytanie jest odnośnie tego iż po uprawomocnieniu się wyroku należy się złożyć...
§ Zezwolenie o pracę.. (odpowiedzi: 7) Jak mogę się starać o zezwolenie o pracę,tzn,mieszkam W Irlandii od kilku lat i jedna firma(irlandzka) rekrutuje na kontrakt do Niemiec,tylko ze...
§ Wymagane zezwolenie czy też nie? (odpowiedzi: 3) Na jednej z Imprez targowych podczas pokazu mody wykonywałem zdjęcia osobom prezentującym stroje jak i konferansjerowi.Zależy mi głównie na pokazaniu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:46.