Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących. - Forum Prawne

 

Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących.

Witam - piszę pierwszy raz. Przepraszam z góry jeżeli w nie odpowiednim miejscu - jeżeli dział nieodpowiedni proszę moderatora o przeniesienie. Sytuacja: 1 - jestem przedsiębiorcą jednoosobowym. 2 - od 2013 roku produkuję różne urządzenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
20-07-2015, 13:59  
33cezary
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących.

Witam - piszę pierwszy raz.
Przepraszam z góry jeżeli w nie odpowiednim miejscu - jeżeli dział nieodpowiedni proszę moderatora o przeniesienie.

Sytuacja:
1 - jestem przedsiębiorcą jednoosobowym.
2 - od 2013 roku produkuję różne urządzenia ze stali nierdzewnej.
3 - wystawiam na allegro DESTYLATORY
4 - kilka sprzedałem, ale jeżeli klient chciał rachunek pisałem - "wykonanie konstrukcji ze stali nierdzewnej według zlecenia klienta" - dosłownie taki zapis.
5 - nigdy nie wystawiłem rachunku osobie fizycznej, jeżeli już to było kilka firm.

Dziś - 20/07/2015 - dostałem listem zwykłym pismo z Wydziału Kryminalnego pewnej Komendy POWIATOWEJ. Pisemko następującej treści:

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w ............ działając na podstawie art 15 ust.1 ptk. 6 Ustawy z dnia 06/04/1990 roku o Policji zwraca się z wnioskiem o nadesłanie listy kupujących w Pana firmie urządzeń destylacyjnych (tzw destylatory) za okres od 2013 roku do chwili obecnej, w szczególności uwzględniając adresy kupujących, ilości i wartości zakupionych przez danego kupującego destylatorów. Powyższe zestawienie dotyczy kupujących z woj. Podlaskiego.
Proszę o udzielenie odpowiedzi do dnia 31/07/2015.

Podpisał - Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w ............... - podinspektor ...............

Moje pytania:
a) - podstawa prawna na którą się powołują (według mnie) mnie jako przedsiębiorcy prywatnego nie dotyczy. Dorze myślę?

"...... 6) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i przedsiębiorcy są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa; ............ "

b) czy w ogóle mogę policji wysłać takie informacje na podstawie papierka dosłownie formatu A5.

c) jak z danymi osobowymi, transakcjami, kwotami itp.

d) dodatkowo na kopercie i na piśmie nie ma żadnego adresu, kodu pocztowego, telefonu itp. Pieczęć nagłówkowa - Komenda Powiatowa Policji w ................ woj. ..............., numer sprawy, podpis jedynie pieczątka funkcyjna.

Co radzicie mi z tym zrobić??

Cezary
33cezary jest off-line  
27-07-2015, 14:46  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.320
Domyślnie RE: Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących.

a) a dlaczego NIE?
Cytat:
wymienione instytucje, organy i przedsiębiorcy są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa; ............ "
Jeśli masz podejrzenia co do autentyczności pisma, to zawsze możesz zadzwonić do komendy i dowiedzieć się czy takie pismo było do Ciebie wysłane.
parasoll.ka jest off-line  
28-07-2015, 01:27  
33cezary
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących.

Witam.

Chodzi o zagadnienie prawne. Czy kontrahenci których podam na zestawieniu nie zrobią mi "problemu" za przekazanie danych niezgodnie z prawem.
Koleżanko - dlatego "NIE" - bo ustawa mówi
"... oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej ..."
i do tych "przedsiębiorców" się odwołujesz - a sama sprawdź jakie podmioty kryją się pod pojęciem przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej. Śmiem twierdzić że ja się do tej grupy nie należę.

C.
33cezary jest off-line  
28-07-2015, 08:17  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.320
Domyślnie RE: Wniosek Policji o wykonanie zestawienia kupujących.

Tak masz rację, w Twoim przypadku powinni powołać się na pkt 7, a nie 6. Jak chcesz to wskaż im błąd w podstawie prawnej.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak pieniędzy na PayU od kupujących, po informacji "Nowa wpłata od kupującego xxx" (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Otóż mam bardzo duży problem, sprzedaję na allegro różne klucze do gier, miałem wystawioną aukcje z ponad 300 kluczami. ...
§ prawa autorskie do osób nieżyjących, wykonanie rzeźby (odpowiedzi: 2) Witam jestem tu nowy także jeszcze raz wszystkich serdecznie witam mam pytanie odnośnie własności do wizerunku osoby znanej ale już nieżyjącej a...
§ Rejestrowanie kupujących do otrzymywania ofert przez sprzedawców bez zgody kupującego (odpowiedzi: 1) Otóż mam takie pytanie, generalnie spotkałem się już z wieloma przypadkami podczas zakupów w internecie, że po dokonanym zakupie, sprzedawca pozwala...
§ Opłata manipulacyjna kupujących (odpowiedzi: 1) witam dziś kupiłam przez internet trampolinę za cenę 528 zł i wybrałam opcje dostawy kurier za pobraniem w kwocie 60 zł powinnam mieć do zapłaty przy...
§ Termin na wykonanie Zestawienia wpłat do wierzyciela (odpowiedzi: 4) Witam, chciałbym zapytać czy komornik jest w jakiś sposób związany ustawowo do wydania zestawienia wpłat na konto wierzyciela. Dzisiaj po wizycie u...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:13.