Działalność - ryczałt, czy vat? - Forum Prawne

 

Działalność - ryczałt, czy vat?

Witam. Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą (sklep z ozdobami, lampkami itp.). Jestem aktualnie na ryczałcie, ale coraz częściej zastanawiam się, czy przejście na vat nie będzie się przypadkiem bardziej opłacało. Chodzi mi mianowicie o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
19-11-2015, 09:51  
kaza666
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Działalność - ryczałt, czy vat?

Witam.
Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą (sklep z ozdobami, lampkami itp.). Jestem aktualnie na ryczałcie, ale coraz częściej zastanawiam się, czy przejście na vat nie będzie się przypadkiem bardziej opłacało. Chodzi mi mianowicie o lekkim rozszerzeniu działalności, a wiąże się to z nieco większymi dochodami i prawdopodobnie przekroczeniem granicy ryczałtu.

W zasadzie chodzi mi o zwrot podatku za koszta. Słyszałem wiele opinii na ten temat i troszkę też czytałem, jednak im dalej zagłębiam się w temat, tym więcej sprzecznych informacji otrzymuję.

Jak rozumiem zakup towaru to jeden z podstawowych kosztów z którego przysługuje mi zwrot podatku. Rozumiem także, że zwrot ten byłby w wysokości różnicy netto - brutto, którą zapłaciłem za towar. Interesuje mnie jednak jak to jest z pozostałymi kosztami. Wiem mniej więcej, że odliczyć się da niemalże wszystko, jednak chciałbym wiedzieć jak taki zwrot jest liczony.

Załóżmy, że płacę za wynajem lokalu pod działalność 2500 zł. Czy cała ta kwota przy rozliczaniu może zostać zwrócona, czy jedynie podatek od tych 2500?

Dodatkowo interesuje mnie jakie dokumenty wymagane są aby otrzymać zwrot podatku z tytułu wynajmowania lokalu. Czy bezwzględnie potrzebna jest faktura vat, wystawiona przez właściciela, czy wystarczy umowa wynajmu + druczki (dowód zapłaty). Pytam, bo właściciel lokalu, który wynajmuję (z tego co się orientuję) nie jest vatowcem.

Z góry dzięki za odpowiedź.
kaza666 jest off-line  
19-11-2015, 10:11  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.380
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Cytat:
Jestem aktualnie na ryczałcie, ale coraz częściej zastanawiam się, czy przejście na vat nie będzie się przypadkiem bardziej opłacało.
Co ma wspólnego opodatkowanie przychodu ryczałtem z podatkiem VAT?
parasoll.ka jest off-line  
19-11-2015, 11:22  
kaza666
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Znaczy się coś pokręciłem. W moim obecnym systemie rozliczania się płacę podatek (bodajże) 3% uzyskanego przychodu, przy czym nie mam możliwości ubiegania się o zwrot z tytułu poniesionych kosztów tj. towar, wynajem lokalu, remonty itp.

Chodzi mi o przejście na system w którym będę rozliczał się z 23% uzyskanego przychodu, jednak z możliwością zwrotu za poniesione koszta.
kaza666 jest off-line  
19-11-2015, 12:07  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.380
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Cytat:
W moim obecnym systemie rozliczania się płacę podatek (bodajże) 3% uzyskanego przychodu,
Przychody z działalności gospodarczej opodatkowujesz podatkiem ryczałtowym 3% prowadząc ewidencje przychodów.
Cytat:
przy czym nie mam możliwości ubiegania się o zwrot z tytułu poniesionych kosztów tj. towar, wynajem lokalu, remonty itp.
Nie ma czegoś takiego jak ubieganie się o zwrot z tytułu poniesionych kosztów. Możesz natomiast od 01.01.2016 zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej z ryczałtu na zasady ogólne. Taka forma rozliczenia polega na tym iż opodatkowuje się dochód - czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek płaci się wg skali podatkowej 18% lub po przekroczeniu progu podatkowego 32%.

Cytat:
Chodzi mi o przejście na system w którym będę rozliczał się z 23% uzyskanego przychodu,
Takiego podatku od przychodu nie ma.
Cytat:
jednak z możliwością zwrotu za poniesione koszta.
Nikt nikomu nie zwraca za poniesione koszta.
parasoll.ka jest off-line  
20-11-2015, 09:21  
kaza666
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Cytat:
czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
No to dokładnie o to mi chodzi. Jak dobrze rozumiem koszty te są naliczane i w następnym miesiącu przysługuje mi, może nie tyle zwrot pieniędzy, co pomniejszenie kwoty podatku o wysokość kosztów z poprzedniego miesiąca. Choć z tego co wyczytałem w internecie, jeżeli wysokość kosztów w danym miesiącu przekroczy dochód, to nadwyżkę można zostawić na kolejne miesiące, lub ubiegać się o zwrot tej nadwyżki.

Więc teraz następne pytanie. Czym dokładnie są te koszty uzyskania przychodu, które zmniejszają wysokość płaconego podatku? Nawet nie czym są tylko jak się je liczy?

Spróbujmy to przedstawić łopatologicznie

Mam w danym miesiącu przychód powiedzmy 20000 zł. Z tego 18% podatku do zapłaty czyli 3600 zł.
Powiedzmy, że zakupiłem towar na kwotę 10000 zł. Z tego co wyczytałem podatek vat za zakup towaru, czyli 2300 zł można wpisać w koszty.
W tym samym miesiącu poniosłem koszta 1000 zł na remont lokalu, 2000 zł za wynajem lokalu, oraz powiedzmy 100 zł na różnego rodzaju środku czystości i wyposażenie zaplecza. Jaka część tych kwot jest traktowana jako koszt przy rozliczaniu się z podatku?
kaza666 jest off-line  
20-11-2015, 09:42  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.484
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Cytat:
Napisał/a kaza666 Zobacz post
... Spróbujmy to przedstawić łopatologicznie ...
Raczej nie jest to miejsce na prowadzenie przeszkolenia z zakresu księgowości. Nie pozwala na to ani objętość zagadnienia ani zakres tego forum. Polecam lekturę Ustawy o PIT oraz Ustawy o VAT, a potem zwrócenie się z konkretnym problemem.
LeszsekS jest off-line  
20-11-2015, 10:52  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.380
Domyślnie RE: Działalność - ryczałt, czy vat?

Polecam poradnik zamieszczony forum:
http://forumprawne.org/prawo-finanso...-przyklad.html
Cytat:
Mam w danym miesiącu przychód powiedzmy 20000 zł. Z tego 18% podatku do zapłaty czyli 3600 zł.
Błąd. Przy zasadach ogólnych nie liczysz podatku od przychodu tylko od dochodu. Napisałam o tym w odp.4 - łopatologicznie.
Cytat:
Z tego co wyczytałem podatek vat za zakup towaru, czyli 2300 zł można wpisać w koszty.
Jeśli nie jestes podatnikiem VAT, to VAT naliczony w fakturach zakupu stanowi koszt uzyskania przychodu.
Cytat:
Choć z tego co wyczytałem w internecie, jeżeli wysokość kosztów w danym miesiącu przekroczy dochód, to nadwyżkę można zostawić na kolejne miesiące, lub ubiegać się o zwrot tej nadwyżki.
Chyba Ci się pomyliło z podatkiem VAT. Wpłacone w ciagu roku zaliczki na podatek dochodowy rozliczasz dopiero w zeznaniu rocznym.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ likwidacja działalności na ryczałcie (odpowiedzi: 1) Witam, Chcę zamknąć działalność, w związku z tym proszę o udzielenie mi odp na pytania. Najpierw opiszę sytuację a później zadam pytanie, tak będzie...
§ Klasyfikacja działalności dla ryczałtu (odpowiedzi: 1) Witam, zakładam własną działalność i chcę rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednak nie potrafię do końca...
§ Działalność fotograficzna a ryczałt (odpowiedzi: 2) Zamierzać otworzyć działalność fotograficzną z konkretnymi PKD: 74.20.Z - działalność fotograficzna 73.11.Z - działalność agencji reklamowych...
§ Ryczałt a działalność konkurencyjna (odpowiedzi: 12) Witam. Pracowałem w pewnej firmie informatycznej. Byłem zatrudniony na umowę o pracę, na pełen etat. Mój kolega i ja chcemy zarejestrować własne...
§ Działalność na ryczałcie a ryczałt od najmu (odpowiedzi: 2) Prowadzę dz gospodarczą a jednocześnie wynajmuję mieszkanie, rozliczam oba razem, i w rezultacie nie wychodzi mi podatek do zapłaty, bo odliczam...
§ działalność na ryczałcie a chorobowe (odpowiedzi: 3) witam, Prowadzę od 9 miesięcy własną działalność gospodarczą <sklep odzieżowy> i rozliczam się poprzez ryczałt. Płacę składkę ZUS za ubezpieczenie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:56.