Działalność gospodarcza a praca w niemczech - Forum Prawne

 

Działalność gospodarcza a praca w niemczech

Witam, chcę założyć działalność gospodarczą by pracować na niej w Niemczech. Jako że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, mam prośbę o odpowiedzi na kilka pytań. 1.Jest to moja pierwsza działalność, więc będę płacić mniejszy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
24-12-2015, 19:54  
patos2992
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Działalność gospodarcza a praca w niemczech

Witam, chcę założyć działalność gospodarczą by pracować na niej w Niemczech.
Jako że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, mam prośbę o odpowiedzi na kilka pytań.

1.Jest to moja pierwsza działalność, więc będę płacić mniejszy zus tzn. około 500zł, do tego dochodzi ryczałt 5.5% z racji pracy w sektorze budowlanym, czyli że miesięcznie płacę 5.5% od zarobionej sumy i 500 zł zusu, i to wszystko?.

2.ile trwa założenie takiej działalności, tzn. jak długo czeka się na ten wniosek by móc pracować na terenie UE.

3.Czy muszę być zameldowany w Niemczech ?

4.Czy muszę zjeżdżać do Polski by cokolwiek podpisywać płacić, czy można wszystko załatwiać przez internet/przelewami?.

5.Jakie pity rozliczam na koniec roku ?

Proszę o odpowiedzi na moje pytania, będę dozgonnie wdzięczny za objaśnienie mi tego.
Pozdrawiam
patos2992 jest off-line  
01-01-2016, 22:19  
patos2992
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Działalność gospodarcza a praca w niemczech

ponawiam pytanie, proszę o odpowiedzi.
patos2992 jest off-line  
03-01-2016, 17:17  
grzes212225
Użytkownik
 
Posty: 143
Domyślnie RE: Działalność gospodarcza a praca w niemczech

Skoro kompletnie nie znasz się na działalności gospodarczej warto zacząć od przeczytania przepisów, ustaw i poradników, których jest tysiące w internecie.
Następnie warto przyjrzeć się systemom księgowania online, aby nie płacić dodatkowo za usługi biura rachunkowego i nie musieć jeździć do PL w odwiedziny księgowej.
W przypadku opisanej DG większość spraw z nią związanych można załatwiać przez internet. W tym celu warto zainteresować się założeniem profilu zaufanego w urzędzie.

Do rozliczania faktur VAT za usługi na rzecz kontrahentów z Unii Europejskiej należy być zarejestrowanym VAT-EU - to zgłoszenie dokonuje się już na początku, podczas zakładania DG.
Samo założenie DG warto zacząć od strony firma.gov.pl i złożyć wniosek internetowy. Później potwierdzić w urzędzie gminy. W ciągu kilku godzin DG powinna być założona, np. na drugi dzień można już odebrać zaświadczenie w urzędzie.
Urząd rejestrujący samodzielnie zawiadomi ZUS, urząd skarbowy i GUS o nowej DG. Teoretycznie nie ma potrzeby odwiedzać te urzędy. Jednak jeżeli ktoś chciałby skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS, należy udać się do oddziału ZUS i złożyć odpowiedni wniosek, najpóźniej 14 dni od uruchomienia DG. Należy pamiętać, że preferencyjne składki ZUS to nie ulga, lecz zmniejszenie ubezpieczenie, np. w przypadku choroby otrzymasz znacznie niższe ubezpieczenie, podobnie jest ze składkami emerytalnymi.
Następnie należy też udać się do US, nie później niż 14 dni od rejestracji aby wybrać podatek - ryczałt, należy złożyć odpowiedni wniosek, wzór do wypełnienia powinien być dostępny na miejscu. UWAGA: ryczałt jest podatkiem obarczonym dużym ryzykiem, zwłaszcza dla nowych firm, które w pierwszych miesiącach mają sporo kosztów. Koszty nie podlegają odliczeniom, dlatego ryczałt jest korzystny tylko dla firm z niskimi kosztami uzyskania przychodu.

A po co meldować się w Niemczech? Skoro to ma być DG rejestrowana w Polsce?
Na koniec roku na pewno należy rozliczyć się PIT z ryczałtu ewidencjonowanego oraz z VAT EU, za wystawione faktury dla firm z UE.
Oczywiście co miesiąc należy też wysyłać rozliczenie do ZUS i odprowadzać składki.

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego 5,5 % dochody liczy się jak w przykładzie:

Przychód miesięczny 10.000 zł
Koszt uzyskania przychodu 4.000 zł
Składki ZUS ok. 550 zł

Zysk: 6000 zł
W tym odliczenia kosztów: 0 zł (ryczałt nie odlicza kosztów)
Odliczenia ZUS: około 3/4 składki, np. 400 zł
Dochód do opodatkowania: 10.000 zł * 5,5%
= 550 zł podatku PIT - 400 zł (ZUS) - pozostaje: 150 zł, do odprowadzenia.

W przypadku podatku na zasadach ogólnych (progresywny) 18%
Przychód: 10.000 zł
Koszt uzyskania przychodu: 4000 zł
Odliczenia ZUS: około 3/4 składki, np. 400 zł
Dochód do opodatkowania: 6000 zł *18% = 1.080 zł - (ZUS) 400 zł = 680 zł
Kwota wolna od podatku (3.091 zł) 680 - 556,02 = 124 zł do odprowadzenia

Pamiętaj: sposób opodatkowania można wybrać podczas uruchomienia działalności, składając odpowiedni wniosek w US oraz raz do roku na początku stycznia. Później w trakcie roku nie można dowolnie zmieniać sposobu opodatkowania.
Ryczałt jest korzystny tylko dla firm, które mają niskie koszty. Jeżeli przewidujesz wysokie koszty lepiej wybrać inny podatek, np. progresywny na zasadach ogólnych. Często w pierwszym roku prowadzenia DG firma może mieć duże koszty związane z uruchomieniem, np. zakup sprzętu, towarów, wyposażenia. Więc należy spróbować oszacować jak będą wyglądać dochody i koszty w pierwszym roku.
grzes212225 jest off-line  
03-01-2016, 18:33  
patos2992
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Działalność gospodarcza a praca w niemczech

Dziękuje ci Grzegorzu za rozpisanie wszystkiego, doceniam to i dziękuje.
pozdrawiam
patos2992 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalnośc gospodarcza w Niemczech (odpowiedzi: 12) Mam pytanie do znawców tematu. Zamierzam otworzyć firmę jednoosobową na działalność gospodarczą .Mam ofery z Niemiec na remonty mieszkań na dłuzszy...
§ Domyślnie Polska działalność gospodarcza a praca w niemczech (odpowiedzi: 1) Witam. Zalozylem ten temat poniewaz nigdzie nie znalazlem odpowiedniej odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie, mam oferte pracy w Niemczech w hotelu...
§ Praca na pełnym etacie w Polsce a działalność gospodarcza w Niemczech (odpowiedzi: 3) Witam! chcę podjąć pracę na pełnym etacie w Polsce, ale chciałem się zameldować i otworzyć działalność gospodarczą w Niemczech, którą będzie mi...
§ Działalność gospodarcza ,a praca w Niemczech (odpowiedzi: 6) Mój mąż pod koniec roku 2012 otworzył działalność gospodarczą (metaloplastyka)z dotacji unijnych pozyskiwaną w urzędzie pracy ,oczywiście w Polsce.Z...
§ Działalność gospodarcza w Niemczech (odpowiedzi: 3) Witam. Otóż jakoś ponad rok temu w berlinie po uprzednim tymczasowym zameldowaniu zgłosilam w urzedzie gospodarki chec rejestracji dzialanosci...
§ Działalnośc Gospodarcza w Polsce a Praca w Niemczech (odpowiedzi: 6) Mam takie pytanie. Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce (jednoosobowa działalność) i zamierzam na 4 miesiące wyjechać do pracy w Niemczech...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:03.