Kilka pytań o działalność gospodarczą - Forum Prawne

 

Kilka pytań o działalność gospodarczą

Witam. Mam 19 lat i uczę się jeszcze w technikum, chcę jednak dorobić sobie na naprawie komputerów, tworzeniu grafiki czy stron internetowych, dlatego, że jest to moje hobby i znam się już wystarczająco na rzeczy, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
24-03-2016, 22:22  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Kilka pytań o działalność gospodarczą

Witam. Mam 19 lat i uczę się jeszcze w technikum, chcę jednak dorobić sobie na naprawie komputerów, tworzeniu grafiki czy stron internetowych, dlatego, że jest to moje hobby i znam się już wystarczająco na rzeczy, żeby jakieś tam pieniążki za to sobie życzyć.

Szybko jednak doszedłem do wniosku, że raczej nie obejdzie się bez działalności gospodarczej. Niestety moja wiedza prawna / podatkowa jest znikoma, więc przeanalizowałem poradnik z linku:***, o tym jak w ogóle zakłada się coś takiego. Oczywiście nie wszystko jeszcze rozumiem i mam kilka pytań.

1. Nawiązując do poradnika, czytałem tam o podatku VAT, jednak była tam wzmianka o tym, że można być zwolnionym z płacenia takiego podatku. Czy w przypadku wymienionych wyżej usług jakie chciałbym świadczyć jest opcja, żebym nie musiał go płacić? Np życzę sobie 50zł za formatowanie komputera, robię to, dostaję 50zł i później jedynie doliczam to przy płaceniu podatku dochodowego? Na jakiej zasadzie to działa i kiedy mogę być zwolniony z płacenia VAT?

2. Kolejne pytanie o podatek dochodowy. Załóżmy, że najbardziej pasowałby mi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jednak czy w związku z wykonywaniem w/w usług mógłbym to wybrać? Oraz na jakiej podstawie ustalany jest % tego podatku? (nie mogłem znaleźć tej informacji w całej stercie tekstu na ten temat)

3. Dalej. Wychodzi na to, że musiałbym być na samozatrudnieniu, więc zakładając sytuację, że o ile to możliwe byłbym zwolniony z płacenia VAT, pozostaje mi tylko podatek dochodowy. Czy chodzi o ten ryczałt, o którym pisałem wyżej czy jakiś oddzielny, jaki płaci każdy np pracownik na etacie? Zysk firmy jest automatycznie moim zyskiem i rozlicza się to razem? I wtedy podatek od całego mojego dochodu to było by te 3% / 5.5% / 8.5%? (jeszcze nie wiem który, bo nie wiem jak to się ustala.. ) I to koniec podatków?

4. No i pozostaje jeszcze oczywiście składka ZUS. Jednak słyszałem gdzieś, że dopóki się uczę (zostało mi jeszcze 1,5 roku w technikum) to jestem zwolniony z płacenia składki ZUS. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy muszę wypełnić ZUS ZUA czy wtedy to pomijam, lub gdzie coś takiego zaznaczyć?

5. Załóżmy sytuację, że teoretycznie pracuję sam na tej działalności jednoosobowej, jednak od czasu do czasu ktoś by mi w czymś pomagał. Np kolega tworzy jakąś grafikę, jednak nie jest moim pracownikiem i nie chce nim być. Aczkolwiek nie było by sprawą tajną, że ktoś mi pomaga. Dajmy na to, że chcę być nowoczesny i mam stronę na Facebooku poświęconą mojej działalności, na której gdzieś jest informacja o tym, że coś zostało wykonane nie przeze mnie, lub do klienta w celu naprawienia komputera pojedzie mój kolega, który po prostu mi pomaga. Czy jest jakaś możliwość, że takie osoby mogą podawać się za kogoś w rodzaju wolontariusza? Kogoś kto coś robi teoretycznie w imieniu mojej firmy jednak nie podaje się za pracownika?

Jak coś takiego rozwiązać? Nie chciałbym mieć pracowników, ani te osoby tak na prawdę nie chcą być zobowiązane umową itd.

6. No i już abstrachując od wszystkiego. Czy od razu muszę zakładać działalność, przed rozpoczęciem świadczenia jakichkolwiek usług? Mam na myśli to, czy grozi mi jakaś straszna kara za to, że upublicznię swoją działalność np. w internecie w celu pozyskania jakiś klientów, bez zgłoszonej działalności tylko po to aby sprawdzić czy to w ogóle ma jakiś sens, czy będzie zainteresowanie i w związku z tym jakiś dochód. Dajmy na to, przez miesiąc oficjalnie ogłaszam się gdzieś, że coś takiego robię tylko w celu sprawdzenia czy to ma przyszłość i czy jestem w stanie cokolwiek na tym zarobić, zanim jeszcze zacznę mieszać się w te wszystkie papierkowe sprawy.

A nawet jeśli zgłosiłbym działalność i ona w ogóle by nie wypaliła, nic bym nie zarabiał, to czy jest możliwość jej usunięcia? Czy jest to trudne i czy wiążą się z tym jakieś koszta?

7. Zapomniałem o jeszcze jednym. Jak rozliczać się w ogóle z klientami i jak musiała by wyglądać księgowość? Paragonu wystawić bym nie mógł chyba. Muszę każdemu klientowi coś zostawić? Paragon, fakturę? Podpisywać z nim umowy? Czy mogę we własnym zakresie liczyć dochód? Tylko na jakiej podstawie ktoś mi potem uwierzy, że akurat tyle zarobiłem.. Eh.

Pozdrawiam, z góry dziękuję za każdą pomoc.
croppek jest off-line  
25-03-2016, 14:15  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.486
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

1. Mozesz skorzystac ze zwolnienia podmiotowego, jesli nie przekroczysz obrotu 150 tyś zł proporcjonalnie w skali roku , to nie masz obowiązku rejestracji do VAT.
2. Zapoznaj sie z Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tam znajdziesz wykaz stawek i zalacznik gdzie wymienione sa usluhi ktorych świadczenie wyklucza z opodatkowania ryczałtem.
3. Jestes przedsiębiorcą, prowadzisz działalność gospodarczą i z jej przychodu/dochodu placisz podatki.
4.Nieprawda, jestes przedsiębiorcą placisz ZUS . Jesli to twoja pierwsza działalność to przez 24 miesiące mozesz placic preferencynr obnizone składki.
5. Kolege zatrudniasz na umowie zleceniu lub o dzielo w zaleznosci co wykonuje.
6. Nie ma dzialalnosci na próbę. Jednak w kazdej chwili możesz ją zawiesić lub całkowicie zlikwidować, to nic nie kosztuje.
7. Jako przediebiorca masz obowiazek wystawiac fakture każdemu innemu przedsiebiorcy /firmie. Osobom fizycznym wystawiasz faktury tylko na ich żądanie. Masz obowiazek prowadzenia ewidencji sprzedazy bezrachunkowej. Po przekroczeniu progu obrotu na rzecz osób fizycznych masz obowiazek posiadania kasy fiskalnej. Ksiegowosc możesz prowadzić sobie sam lub zlecic do biura rachunkowego
parasoll.ka jest off-line  
25-03-2016, 16:42  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jednak rodzą się kolejne pytania.

1. Okej, jestem niemalże pewny, że takich przychodów nie osiągnę.. Więc jak się z tego zwolnić? Czy właśnie wystarczy nie wypełniać VAT-R? I nic nie płacić, nie zaznaczać, będą wiedzieć o co chodzi?

2. No wychodzi na to, że na usługi związane z komputerami i tak miałbym 17% na ryczałcie, więc chyba nie opłaca się tej opcji wybierać. Może lepiej wychodził by liniowy 19% z pomniejszeniem o KUP? Tylko co wtedy mogę uznać za koszty? Kupienie sprzętu potrzebnego do naprawy komputera? Sprężone powietrze, komputer dla "firmy" lub komponent dla komputera klienta, który muszę wymienić? To wszystko mogę liczyć jako KUP? No i przy wykonywaniu np grafiki na umowę o dzieło o ile się dobrze orientuję KUP to po prostu 20% tak?

3. Okej. Czyli rozumiem, że bez VAT pozostaje mi tylko dochodowy, czyli np ten liniowy 19% jeśli takowy bym wybrał i to wsio.

4. No to w sumie ZUS jest dla mnie najgorszą opłatą dla początkującego przedsiębiorcy, który nie wie ile da radę zarobić. Bo o ile nic nie zarobię, to podatku też nie będzie, lub zarobię mało to podatek będzie niski, a ZUS zapłacić trzeba tak czy siak. Trudno.

5. No rozumiem, jednak czy ponoszę z tego powodu jakieś dodatkowe koszty? Czy muszę zatrudniając kolegę na umowę o dzieło płacić za niego jakiś ZUS czy coś takiego? No i załóżmy sytuację, że ktoś zamawia u mnie grafikę. Wiec podpisuję ze mną umowę o dzieło na tą grafikę, a potem ja muszę znowu podpisać umowę o dzieło z kolegą który miałby ją wykonać. Czy tak to ma wyglądać? I wtedy podatek płacę ja z całej kwoty za grafikę, a potem kolega drugi raz z tej części którą dostanie? Czy można jakoś bezpośrednio klient - kolega. Chyba nie ale warto zapytać..

A no i czy można jakoś zbiorczo to spisać na koniec miesiąca przykładowo? Czy zawsze trzeba przed wykonaniem danej usługi? No strzelam, że trzeba, ale czy ktoś się przyczepi jak na koniec miesiąca wypiszę umowę o dzieło na "wykonanie serii grafik" na odpowiednią kwotę to przejdzie? Żeby przy każdym zamówieniu nie latać z umowami..

6. Rozumiem. Muszę się jeszcze zagłębić w to wszystko no i pozostanie mi założenie tej działalności i utonięcie w prawach których jeszcze nie rozumiem..

7. No ok, czyli na przykład za naprawy komputera zwykłym osobom fizycznym, które nie chcą rachunku, nie daję nic i zysk z tego typu usług nie może przekroczyć 20 000zł rocznie. A np wykonanie grafiki lub strony internetowej komuś z kim podpisuję umowę, lub wystawiam fakturę na żądanie to takiego zarobku nie doliczam do tych które muszą zmieścić się w tych 20 000zł?

No i jak się ma wystawianie faktur VAT kiedy jestem zwolniony z płacenia podatku VAT?

Mam nadzieję, że nie jestem aż tak trudnym "uczniem".. No ale ciężko o taką wiedzę bez żadnego doświadczenia..
croppek jest off-line  
25-03-2016, 18:25  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

1. Zwolnienie podmiotowe przysługuje "domyślnie" każdemu rozpoczynającemu działalność do czasu przekroczenia limitu. Także nic nie musisz robić.
2. W KUP możesz wrzucić niemal wszystkie (są pewne wyjątki) wydatki, które ponosisz w celu uzyskania przychodu z działalności.
Prowadząc działalność nie możesz zawrzeć odrębnej umowy o dzieło na wykonanie czynności, których zakres mieści się w ramach Twojej działalności gospodarczej.
3. Tak.
4. Niestety, zus jest stały.
5. Zatrudniając kolegę na UoD odprowadzasz jedynie podatek dochodowy.
Z klientami nie zawierasz umowy o dzieło, co najwyżej zwykłą umowę na wykonanie usługi. Upraszczając - kwota, którą klient ci zapłaci to Twój przychód. Kwota (brutto), która Ty zapłacisz koledze to Twoje KUP. Różnica między tymi kwotami to twój dochód, od którego płacisz podatek.
Z fiskusem możesz rozliczać sie miesięcznie lub kwartalnie (wyboru dokonujesz przy rejestracji działalności).
7. Do limitu 20000 nie wliczaja się przychody od firm, tylko od osób fizycznych nie prowadzących DG.
Nie ma już (od 2014) faktur vat. Są po prostu faktury, wystawiane zarówno przez vatowców jak i osoby korzystające ze zwolnienia
Rovan jest off-line  
25-03-2016, 18:38  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.486
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

1. Nie rejestrujesz sie do VAT , nie skladasz VAT R.
2. Jeśli Twój dochód nie przekroczy pierwszego progu podatkowego (ok. 85 tysięcy ) to lepiej podatek wg skali 18%.
3. Kosztami uzyskania przychodu sa wszystkie koszty zwiazane z prowadzeniem działalności gospodarczej oprocz kosztow wymienionych jako niestanowiace w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli wykonanie grafiki będzie w ramach działalności gospodarczej to nie stosujesz kosztow ryczaltowych 20% tylko koszty działalności.
5.Umowy o dzielo nie podlegaja ZUS, jesli umowa zlecenie będzie zawarta z uczniem/studentem ktory nie ukończył 26 lat to też nie podlega zus.
6. Do limitu kasy fiskalnej zaliczasz caly obrot na rzecz osób fizycznych - fakturowany i niefakturowany.
Nie wystawiasz faktury VAT tylko fakturę - nie ma w niej rubryk dot.podatku vat i jest na niej adnotacja ze jestes podmiotowo zwolniony z vat.
parasoll.ka jest off-line  
25-03-2016, 18:42  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Dobra Panowie, dziękuję bardzo za świetne odpowiedzi. Coraz bardziej sytuacja mi się rozjaśnia. No jeszcze się w tym pewnie nie czuję, ale cóż, trzeba spróbować.

Na razie to chyba tyle, w razie czego podbiję temat kolejnymi pytaniami. Póki co poczytam jeszcze trochę o tym wszystkim i w drogę do odpowiednich urzędów.. obym się nie pogubił.
croppek jest off-line  
25-03-2016, 18:58  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Przypominam, że założenie działalności gospodarczej nie wymaga wizyt w urzędach - można to zrobić online (pod warunkiem posiadania podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP).

CEIDG - jak otworzyć firmę, jak rozpocząć biznes, działalność gospodarcza zakładanie, jak rozpocząć działalność gospodarczą
Rovan jest off-line  
25-03-2016, 18:59  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

O to fajnie. Czyli wszystko załatwić mogę elektronicznie? Żadnej wizyty w urzędach? ZUS i podatki też można płacić przelewami?
croppek jest off-line  
25-03-2016, 19:15  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Tak. Podatki i składki można płacić z bankowości elektronicznej. Dokumentację do ZUS również można złożyć elektronicznie (wymagane konto na portalu PUE ZUS i profil zaufany lub podpis kwalifikowany).
Rovan jest off-line  
25-03-2016, 19:17  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

To świetnie. Dziękuję za podpowiedź. Poczytam. Myślę, że dzięki temu wszystko pójdzie łatwiej.
croppek jest off-line  
26-03-2016, 21:23  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Jednak po "przespaniu się" z problemem doszedłem do wniosku, że zanim cokolwiek zrobię, chciałbym zrozumieć w pełni wszystko do czego będę zobowiązany. Mianowicie nie mam pojęcia jak w praktyce płaci się podatki. Nikt mi z rodziny nie potrafi tego wytłumaczyć, bo wszyscy na etacie i się tym nie zajmują.

Na początek mam pytanie odnośnie jeszcze wyboru formy opodatkowania. Jakie są właściwie różnice między formą na zasadach ogólnych 18% a liniowym 19%? Wiem, że po przekroczeniu 85tyś w ogólnym procent rośnie do 32%. Ale czy nie lepiej mimo tego jednego % wybrać liniowy i się niczym nie martwić w przyszłości? Są jakieś zasadnicze różnice między tymi formami?

A teraz do sedna. Myślę, że najlepiej zrozumiem ten proces na konkretnych przykładach.
Tak więc, zakładam, że w pierwszym miesiącu od założenia działalności zarobiłem (wartości zupełnie przypadkowe) łącznie 5000zł. Od osób fizycznych bez DG, ze sprzedaży bezrachunkowej mam 2500zł z czego 500zł zapłaciłem koledze po podpisaniu UoD za pomoc przy naprawianiu komputerów (dajmy na to, wykonał 10 napraw). Pozostałe 2000zł zarobiłem sam wykonując te czynności. W ewidencji sprzedaży bezrachunkowej i tak muszę mieć łącznie wpisane 2500zł tak?

Drugie 2500zł zarobiłem na usługach, za które ktoś życzył sobie fakturę. Na dodatek z tych pieniędzy 1000zł zapłaciłem drugiemu koledze po podpisaniu UoD za pomoc np w tworzeniu grafiki. Na fakturach nadal jest, że zarobiłem 2500zł.

No i teraz muszę zapłacić podatek (zaliczkę na podatek? Nie wiem jak to się nazywa) rozumiem, że płacę to co miesiąc (jeśli tak wybiorę) a raz na rok wypełniam PIT w których zawarte są informację o tych wszystkich wpłatach?

Jak teraz to wszystko rozdzielić? Jak zapłacić w ogóle podatek? Załóżmy, że chciałbym zrobić to przez internet. Sam sobie liczę ile mi go wychodzi i zwyczajnie wysyłam pieniądze na konto, czy jakieś dodatkowe do tego potrzebne są dokumenty?
I wtedy łączny dochód to nadal 5000zł z tym, że odejmuję od niego 1500zł jako KUP (z tych UoD) i dopiero podatek to np 19% z 3500zł czyli 665zł?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej oraz faktury są tutaj do czegoś potrzebne, czy jedynie jako potwierdzenie kwot przy jakiejś kontroli? Nie mam pojęcia jak to wygląda.

No i jeszcze ZUS. Ktoś mógłby mi podpowiedzieć ile koniec końców ta stawka wynosi uwzględniając zniżkę, z której mogę skorzystać przez pierwsze 24 miesiące? Czy to w ogóle jest wartość stała? No i jak to się ma do podatków? Czytałem o tym i właściwie konkretnej kwoty "ile będę musiał zapłacić na koniec miesiąca" nie znalazłem.

Ale przyjmując 500zł ZUSu i 665zł podatku to z 3500zł, które zostały "dla mnie", czystego dochodu pozostaje 2335zł. Tak to wygląda czy jest to jeszcze bardziej pogmatwane?

Jeśli ktoś będzie w stanie wyjaśnić mi cały ten proces płacenia podatków, jakie dokumenty są potrzebne, co i gdzie zrobić, wypełnić, wysłać.. Byłbym bardzo wdzięczny.
croppek jest off-line  
26-03-2016, 22:09  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

1. Przy skali podatkowej od dochodu nie przekraczającego kwoty 85 000 płacisz 18%, a od dochodu powyżej tej kwoty - 32%. Przy liniowym niezależnie od kwoty dochodu płacisz 19%

2. Przede wszystkim dla potrzeb podatku nie rozdzielaj usług wykonanych dla osób fizycznych i dla firm. To jest istotne tylko odnośnie limitu dla stosowania kas fiskalnych.
Jeśli zdecydujesz się na skalę podatkową lub podatek liniowy będziesz musiał prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów i będziesz w niej ujmował wszystkie przychody i wydatki dot. DG (również te wynikające z ewidencji sprzedaży bezrachunkowej).

Wracając do Twojego przykładu:
Przychód - 5000
KUP: 1500
Dochód = Przychód - KUP = 3500 zł

Informację o tym jak obliczyć zaliczkę na podatek znajdziesz tutaj:
http://forumprawne.org/prawo-finanso...-przyklad.html

Informacje o wysokości składek ZUS znajdziesz tutaj:
Serwis ZUS - Składki i świadczenia

Składka preferencyjna (bez dobrowolnej chorobowej) wynosi obecnie 451,68, zas z chorobową 465,28

Składki społeczne pomniejszają dochód (można je też wrzucić bezpośrednio w KUP), zaś składka zdrowotna (w określonej części) pomniejsza podatek.

Podatek dochodowy nalezy wpłacić korzystając ze specjalnego druku (jeśli płacisz na poczcie) lub ze specjalnej formatki (jeśli płacisz ze swojego konta w bankowości online).

Jeśli będziesz zatrudniał kolegę na UoD będziesz musiał odprowadzić podatek również od wypłaconego mu wynagrodzenia. Są to odrębne podatki, wpłacane wprawdzie na ten sam rachunek bankowy, ale z innym tytułem wpłaty (PIT-5, PIT-4).
Ponadto będziesz musiał składać zeznanie roczne PIT-4R, w którym uwzględnisz podatki odprowadzone od wynagrodzeń pracowników, zlecenio- i dziełobiorców w ciągu całego roku).

Wracając do podanego przykładu - w pierwszym miesiącu przy podanych dochodach nie zapłacisz podatku.
Rovan jest off-line  
26-03-2016, 23:37  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Dziękuję za odpowiedź. Zapoznałem się z tematem, więc wrócę jeszcze raz do mojego przykładu z nową wiedzą.

1. Tak więc z dniem założenia DG zakładam KPiR. Czy ma ona jakiś konkretny format czy mogę zwyczajnie wydrukować sobie tabelkę i ją uzupełniać? No i jeśli zakładam DG przez internet, to czy zgłoszenie prowadzenia KPiR do US jest konieczne? Jeśli tak, to jakieś dodatkowe dane do tego są potrzebne, czy po prostu idę do US i mówię, że prowadzę KPiR i już? Po prostu to sobie zanotują, czy czemu ma służyć takie zgłoszenie?

Jednocześnie prowadzę ewidencję sprzedaży bezrachunkowej, potem właściwie przepisuję ją do KPiR gdzie są także pozostałe dochody ze sprzedaży z wystawieniem faktur, tak?

Kończy się pierwszy miesiąc działalności, dajmy na to pierwszego dnia kolejnego miesiąca płacę do ZUS składkę 465,28zł.

No i teraz obliczenie zaliczki według wzoru:
5000 - 1500 = 3500zł (dochód)
3500 - 465,28 = 3034,72zł (podstawa opodatkowania)
3034,72 * 18% (546,25) - 556,02 = -9,77zł (podatek)

Nie płacę podatku?

2. Jeśli faktycznie tak jest, to zostaje mi czystego dochodu 3034,72zł, tak?

Załóżmy więc kolejny miesiąc z innym dochodem:
5000 + 6000 - 1500 - 2300 = 7200zł (dochód)
7200 - 465,28 - 465,28 (ZUS co miesiąc będzie taki sam?) = 6269,44zł (PO)
6269,44 * 18% (1128,50zł) - 556,02 = 572,48zł (podatek)
572,48 - 248,82 - 288,95 = 34,71zł (zaliczka)

3. 6269,44 - 34,71 - 3034,72 (dochód poprzedniego miesiąca) = 3200,01zł <- czysty dochód drugiego miesiąca. Dobrze to rozumiem?

4. Tak więc w kolejnym miesiącu przy takich dochodach płacę 34,71zł podatku. Chcę zrobić to przelewem, czy te specjalne formatki są dostępne na stronach banku? (jeszcze nie mam własnego konta, nie mogę sprawdzić)

5. No i pozostaje kwestia tych UoD, z tego co doczytałem to również jest podatek na zasadach ogólnych. Więc na przykładzie umowy pierwszej na 500zł, która miała być kwotą którą kolega otrzymał, weźmiemy ją jako kwotę brutto, żeby nie zmieniać wcześniejszych obliczeń. Tak więc podatek z tej umowy wynosi 72zł, kolega otrzyma 428zł. Jednak, w które miejsce doliczam koszty uzyskania przychodu z tej umowy, czyli 100zł? Tam na samym początku, czyli wychodziło by 5000 - 1600 (KUP)? I z tej drugiej umowy KUP byłoby 200zł, czyli powinienem zacząć wszystko liczyć od 5000zł - 1800zł, o to chodzi?

Czy do tego podatku jest jakaś oddzielna formatka oraz czy mogę ten podatek wpłacać razem z wszystkich zawartych UoD w danym miesiącu? Dla przykładu z pierwszego miesiąca z dwóch umów było by 252zł podatku + 0zł dochodowego. W drugim miesiącu X podatku z UoD + oddzielnie do zapłaty wyliczony wcześniej dochodowy.

Trochę tego liczenia, ale jeśli dobrze to wszystko zrozumiałem, to właściwie było by wszystko czego bym potrzebował do funkcjonowania całej tej mojej działalności i regulowania wszystkich należności..
croppek jest off-line  
27-03-2016, 01:03  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

1. Faktu założenia KPiR nie zgłaszasz, wzór księgi określa rozporzadzenie
Internetowy System Aktów Prawnych

Obecnie większość przedsiębiorców prowadzi KPiR w postaci elektronicznej. Na rynku dostępnych jest wiele takich aplikacji, których nie będę tu reklamował.

Składki zus możesz odliczyć za okres, w którym zostały zapłacone. Zatem jeśli zapłacisz składki za pierwszy miesiąc na początku drugiego, to będziesz mógł je odliczyć dopiero w rozliczeniu podatku za drugi miesiąc.
Poza tym w swoich obliczeniach odjąłeś od dochodu całą składkę zus (włącznie ze zdrowotną), a powinieneś tylko ubezpieczenie społeczne oraz nie zaokrągliłeś podstawy opodatkowania do pełnych złotych.

Załóżmy, że zapłacisz ZUS za pierwszy miesiąc jeszcze w tym samym miesiącu, mamy zatem:

5000 - 1500 = 3500
3500 - 176,33 (składki społeczne) = 3323,67
3324 (po zaokrągleniu) *18% = 598,32 - 556,02 = 43,30 (podatek)
43,30 - 248,82 (część składki zdrowotnej, którą można odliczyć) = - 205,52 (zaliczka)
Ponieważ zaliczka wyszła ujemna nic nie płacisz.
W kolejnych miesiącach przychody, KUP, dochody, składki zus liczysz narastająco, a od podatku poza składka zdrowotną odejmujesz równiez wcześniej zapłacone zaliczki. Zresztą masz to wszystko rozpisane pod linkiem, który podałem w poprzednim poście.

Wynagrodzenie z UoD jest Twoim KUP w kwocie brutto (500 zł). Z tego koledze wypłacasz 428, a 72 wpłacasz do US (do 20 dnia następnego miesiąca, po miesiącu w którym nastąpiła wypłata). Natomiast KUP o których piszesz (100 zł) to są zryczałtowane koszty wykonawcy umowy (pomniejszające podstawę opodatkowania umowy). Są one już zawarte w Twoich kosztach (500 zł), także drugi raz już ich nie uwzględniasz.

Każdy bank oferujący dostęp online do konta zapewnia odpowiednie szablony/formatki do przelewów do US oraz ZUS.

Niezależnie ilu osobom, ile razy i na mocy jakich umów wypłacisz w danym miesiącu wynagrodzenie, zsumowany podatek od tych wynagrodzeń wpłacasz jednym przelewem do US.

Podsumowując:
- zakładasz DG
- rejestrujesz się do ZUS jako ubezpieczony (ZUS ZUA)
- prowadzisz KPiR
- opłacasz ZUS (do 10 nast. miesiąca). Za pierwszym razem musisz wypełnić jeszcze ZUS DRA, w kolejnych miesiącach jeśli nie ma żadnych zmian nie jest to wymagane.
- wyliczasz i odprowadzasz podatek dochodowy (do 20 nast. miesiąca lub kwartału (przy rozliczeniu kwartalnym)
- odprowadzasz podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń (do 20 nast. miesiąca)
- raz do roku wypełniasz PIT-4R, PIT-36 oraz wystawiasz PIT-11 koledze od UoD ) oraz wysyłasz drugi egz. do jego US.
Rovan jest off-line  
27-03-2016, 01:10  
croppek
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kilka pytań o działalność gospodarczą

Okej rozumiem. Dzięki wielkie za poświęcony czas i chęć wytłumaczenia. Na tą chwilę to wszystko. Pozdrawiam!
croppek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Własna działalność - kilka pytań. (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, jestem na etapie wdrażania się w prawo podatkowe i gospodarcze - poniewaz chcialbym, zalozyc wlasny biznes. Bylaby to dodatkowa...
§ Nowa działalność gospodarcza-kilka pytań (odpowiedzi: 4) Witam.Chcę założyć własną działalność gospodarczą i w związku z tym kilka pytań: -jaka jest kolejność czynności:wypełnienie formularza...
§ Działalność Gospodarcza - kilka pytań (odpowiedzi: 10) Witajcie, Bardzo dużo rzeczy sprzedaje na allegro. Oferuję także swoje usługi związane z pozycjonowaniem oraz tworzeniem stron internetowych....
§ Rozpoczęcie działalności- kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam! Mąż zamierza rozpocząć własną działalność gospodarczą polegającą na naprawie wgnieceń karoserii samochodowych techniką PDR. 1) W związku z...
§ Pomoc kilka pytań pierwsza działalność (odpowiedzi: 1) Witam chciałem otworzyć działalność wraz z zoną(połączenia 2 PKD jedno ja druga żona) ja jestem zatrudniony na pelny etat a żona bezrobotna więc za...
§ Działalność na Allegro- kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam, W ostatnim roku sprzedałem na allegro towar za ok 10 tys. złoty. Niestety nie zalołżyłem działaności gospodarczej. Chciałbym to zrobić,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.