Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług - Forum Prawne

 

Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Witam, Świadczy usługi dla podmiotu i w ramach tych usług pozyskałem zamówienie na przygotowanie pewnej partii materiału. W zamówieniu jakie otrzymałem są określone strony, osoby odpowiedzialne za realizacje z każdej ze stron , przedmiot zamówienia, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
20-08-2009, 15:18  
Rincewood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Witam,

Świadczy usługi dla podmiotu i w ramach tych usług pozyskałem zamówienie na przygotowanie pewnej partii materiału. W zamówieniu jakie otrzymałem są określone strony, osoby odpowiedzialne za realizacje z każdej ze stron , przedmiot zamówienia, miejsce dostawy oraz terminy realizacji a także wynagrodzenie za wykonaną usługę. Warto podkreślić, że zamówienie zostało przesłane emailem i jest tzw. systemowym zamówienie klienta. Zostało oczywiście podpisane przez wszystkich świętych w firmie.
Rozpoczęcie realizacji zamówienie rozpoczęło się jednak bez podpisania umowy o wzajemne świadczenie usług.
czas realizacji określony w zamówieniach już dawno minął kontrahent jednak nie akceptuje zamówionego towaru, przez co sprawa się przeciąga. Według korespondencji wszystko wskazuje, że kontrahent chce sie wycofać z zamówienia.
W związku z tym, mam pytanie:
Czy zamówienie w świetle litery prawa jest tak samo ważne jak umowa? Czy strona zobowiązana jest do przyjęcia towaru i / lub zapłaty poniesionych kosztów realizacji? Czy są konkretne przepisy prawa, które mówią o sytuacji kiedy brak jest umowy a jest zamówienie (pisemne)?
Będę wdzięczny za odpowiedź, ponieważ firma w której pracuje (współpracuje) zarzuca mi błąd i brak dopilnowania dopięcia sprawy - czyli podpisaniem umowy.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.
Rincewood jest off-line  
20-08-2009, 17:07  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Witam,

przy przyjęciu i realizacji zamówienia nie jest w ogólności wymagana umowa. To raczej kwestia wielkości kontraktu i wzajemnego zaufania.

Czy po otrzymaniu zamówienia potwierdził Pan pisemnie jego przyjęcie do realizacji swojemu kontrahentowi?
_chris_ jest off-line  
21-08-2009, 11:14  
Rincewood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Tak potwierdziłem ale emailowo. Czy forma elektroniczna jest traktowana na równi z pisemną?
Rincewood jest off-line  
21-08-2009, 11:58  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Tak, e-mail traktowany jest jako dokument. W takim razie klient był zobowiązany do odbioru towaru.

Tak, na marginesie. Ewentualna umowa najprawdopodobniej nic by nie zmieniła w tej sytuacji, gdyż jak zrozumiałem, kontrahent ma zastrzeżenia co do zgodności wykonanego produktu z warunkami na zamówieniu. W umowie zaś parametry produktu byłyby najpewniej określone tak samo jak i na zamówieniu.
O ile więc przyjął Pan zamówienie, które Pana zakład mógł technicznie zrealizować, a w rzeczywistości wyprodukowano towar niezgodny z warunkami zamówienia, to wygląda to na błąd produkcji. Tak, że moim zdaniem, żadna umowa by tu nie pomogła i nie zmusiła zamawiającego do odebrania takiego towaru.
_chris_ jest off-line  
21-08-2009, 14:25  
Rincewood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

To nie jest tak, że zakład wykonał towar niezgodny z zamówieniem. wewnętrzne procedury zakładają, że aby dostarczyć produkt do klient niezbędna jest finalna akceptacja klienta, ale ten blokuje ją mimo, że wszystko zostało wykonane z ustaleniami i zgodnie z oryginałem. Po prostu zmieniła się sytuacja rynkowa i on nie potrzebuje tego zamówienia w takiej ilości jak zamówił. Zakład poniósł koszty praw do produktu i przygotowania. w związku z tym, że jest to niszowy produkt nie ma możliwości odsprzedania partii innej firmie. Zamawiający ewidentnie gra na zwłokę..
Proszę o pomoc, podpowiedź jakimi przepisami mam się kierować by móc się wybronić przed kierownictwem, które zarzuca mi zaniedbanie.
Rincewood jest off-line  
21-08-2009, 18:29  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Sytuacją nawiązywania współpracy przez dwa przedsiębiorstwa czyli składania oświadczeń woli przy procedurze zamawiania określają Art.66. i następne kodeksu cywilnego.

Istotne są również: wewnętrzny regulamin oraz zwyczaje i rutyna stosowana w Pana firmie.

A jaki jest powód blokowania finalnej akceptacji podawany przez kontrahenta?
_chris_ jest off-line  
22-08-2009, 08:54  
Rincewood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jest zamówienie a brak umowy o wzajemne świadczenie usług

Witam dziękuję za odpowiedź. Powód jest bardzo prozaiczny: przede wszystkim brak środków na zapłatę za zamówienie i reorganizacja w firmie - fuzja dwóch podmiotów (Wszystkie osobowy składające swoje sygnatury pod zamówienie w dalszym ciągu pracują, nowa firma poinformowała publicznie o połączeniu dwóch podmiotów).
Rincewood jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy zamówienie jest wiążące jak umowa? (odpowiedzi: 1) Witam. Dostałem zapytanie ofertowe od firmy i wysłałem swoją ofertę cenową na wykonanie usługi. Po kilku dniach dostałem faksem zamówienie na...
§ Zamówienie przez internet a faktura- jaki jest na to termin? (odpowiedzi: 2) Mam pytanie: Jeśli jako klient zamawiam towar przez internet i chcę by wystawiono mi do tego fakturę, to kiedy sprzedawca ma obowiązek by wystawić...
§ Anulowane zamówienie - brak zwrotu gotówki (odpowiedzi: 12) Witam, mam problem dotyczący sklepu city-but.pl. Zakupiłam tam buty pod koniec marca. W przeciągu kilku dni się okazało że sklep nie ma takiego...
§ Zamówienie towaru, a jego brak w magazynie (odpowiedzi: 3) Witajcie, zamówiłam sprzęt elektroniczny w sklepie internetowym, udało mi się "upolować" promocję i kupić za 850 zł (cena zmalała dwa razy, od kiedy...
§ niepełne zamówienie, brak allegro (odpowiedzi: 3) Witam. Znalazłem ofertę dywaników do samochodu na allegro, napisałem do gościa maila żeby trochę z ceny zejść i skończyło się na tym, że zrobiliśmy...
§ Brak zwrotu pieniędzy za niezrealizowane zamówienie (odpowiedzi: 3) Witam, Kupiłem w sklepie internetowym twardy dysk jako osoba prywatna. Zamówienie złożyłem 3-go października i przelałem pieniądze na konto...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:23.