Oszustwo - Forum Prawne

 

Oszustwo

Witam Nie wiem czy temat zakładam w odpowiednim dziale, jeśli się pomyliłem, bardzo przepraszam. Mój problem polega na tym, iż firma faktoringowa *** Oszukała mnie. Szukając faktoringu trafiłem na Firmę ***, ich oferta wydawała się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
16-06-2017, 11:06  
Matysia18
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Oszustwo

Witam
Nie wiem czy temat zakładam w odpowiednim dziale, jeśli się pomyliłem, bardzo przepraszam.

Mój problem polega na tym, iż firma faktoringowa *** Oszukała mnie.

Szukając faktoringu trafiłem na Firmę ***, ich oferta wydawała się bardzo konkurencyjna, ich przedstawiciel przedstawił mi warunki współpracy, gdzie zapewniał iż za sfinansowanie faktur z terminem płatności 60dni jest jakieś 3,5% prowizji i nic więcej, a jeśli nie korzystam z faktoringu nic nie płacę.

Zgodziłem się, przyjechał do mnie przedstawiciel tej firmy, dał mi kilka kartek do poppisania, a że mu się śpieszyło podpisałem nie zwracając uwagi na treść, gdyż on zapewnił, że wszystko wyjaśni.
Kilka dni po podpisaniu umowy dostałem 2 FV
jedna z nich była opłatą za przyznanie limitu, druga to opłata ryczałtowa.
Na kwote 3000zł każda.
Zadzwoniłem, i powiedziałem że nie chce współpracować, i że nie zapłacę fv przedstawiciel powiedział, że skoro tak, to temat zostanie zamknięty, a umowa wypowiedziana, i nic nie będzie trzeba płacić, i prosił abym skontaktował się w poniedziałek, dopiero po 2 tygodnie póżniej udało mi się z nimi skontaktować, lecz przedstawiciel wypierał się wszystkiego... mój kontrahent podpisał cesje za FV i teraz *** od mojego kontrahenta wymaga spłacenia FV. Ja pieniędzy od nich żadnych nie dostałem, a przedstawiciel zapewniał że to może trwać max tydzień od podpisania umowy, lecz nie dostałem NIC oprócz FV...
Teraz Mój kontrahent nie chce mi opłacić FV przez to, że firma ***a wysyła im już wezwania do zapłaty przed-sądowe a dodam, że połowa FV została już spłacona.
Czyli Ja od *** nie dostałem nic, a oni chcą zapłaty od mojego kontrahenta dlatego, że podpisał cesje, ja dostałem od *** wypowiedzenie umowy, lecz nadal chcą pieniądze od mojego kontrahenta.
Proszę o pomoc

moderacja
Matysia18 jest off-line  
16-06-2017, 11:20  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.017
Domyślnie RE: Oszustwo

Cytat:
Napisał/a Matysia18 Zobacz post
... podpisałem nie zwracając uwagi na treść, ...
Zatem zacznij od zapoznania się z nimi.
LeszsekS jest off-line  
16-06-2017, 11:25  
Matysia18
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Oszustwo

Nie dostałem kopii, firma *** nie odpowiada na moje maile z prośbą o wysłanie jej kopi

nazwa Firmy nie jest istotna tutaj. mod
Matysia18 jest off-line  
16-06-2017, 11:30  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.017
Domyślnie RE: Oszustwo

Wyślij pismo zpo z żądaniem udostępnienia.PS.
Jak można podpisać zobowiązanie bez czytania.
LeszsekS jest off-line  
16-06-2017, 11:35  
Matysia18
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Oszustwo

Dobrze, lecz skoro już mam wypowiedzenie a mój kontrahent podpisał cesje FV której nie widziałem na oczy, i nie opłaca moich FV przez to, że mu pragma wysłała wezwanie do zapłaty, a mi umowę wypowiedzieli, to co mogę zrobić?
Ich przedstawiciel mnie oszukał, nie powiedział mi wszystkiego
Matysia18 jest off-line  
16-06-2017, 11:59  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.619
Domyślnie RE: Oszustwo

Słowo przeciwko słowu.

Pamiętaj o art.6 KC. Jakie twarde dowody posiadasz na poparcie swoich "oskarżeń":

Cytat:
Napisał/a Matysia18 Zobacz post
Ich przedstawiciel mnie oszukał, nie powiedział mi wszystkiego
Firma ma podpisane przez Ciebie umowy - a Ty? co masz?
arturoooo jest off-line  
16-06-2017, 12:47  
wav
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Oszustwo

To kto komu wystawiał fakturę i kto komu za co płacił?
Faktor tobie czy za twoje Fv?

Chyba jako faktorant musiałeś wysłać Faktorwi kopię FV. Wyślij Odbiorcy kopie wypowiedzenia umowy Faktoringu i oświadczenie że nie złożyłeś faktury do dyskonta żeby wiedział ze nie było wykonania zapłaty.
Nie jest powiedziane ze zapłaci te Fv tobie skoro jest sporna ale może wstrzyma się zapłatą Faktorowi, bo jak rozumiem ta zapłata ma być z regresu zabezpieczającego faktoring niewłaściwy?
wav jest off-line  
16-06-2017, 13:02  
Matysia18
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Oszustwo

Ja wystawiłem ok 30 FV mojemu kontrahentowi za usługę transportową, któryż to opłacił mi 15, i kolejne 15 miał opłacić, lecz dostał pismo od *** i teraz nie chce mi zapłacić, gdyż podpisał cesje na wszystkie FV z ***, a ***a nie wypłaciła mi pieniędzy w umówionym terminie który obiecał ich przedstawiciel, wgl. nie dostałem pieniędzy, i zadzwoniłem do tego przedstawiciela (jak dostałem od *** te 2 fv o których nie było mowy.)

moderacja
Matysia18 jest off-line  
16-06-2017, 13:13  
wav
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Oszustwo

Czyli nie złożyłeś Faktorowi polecenia zapłaty za pozostałe 15 Fv?

Wyslij odbiorcy wypowiedzenie umowy od Faktora (jeżeli masz) z informacja ze roszczenie faktora jest Bezpodstawne. Takie samo pismo wyślij do Faktora.

W razie podtrzymania przez nich roszczenia względem odbiorcy zagroź pozwem.

ps. nie rozumiem tylko zwrotu że kontrahent opłacił Ci 15 Fv. Kontrahent / Odbiorca nic Ci nie płaci jezeli faktoring był na cała kwotę Fv. Płaci Faktorowi za nabyta od Ciebie wierzytelność - w określonym terminie po tym jak Faktor zapłaci Tobie.
wav jest off-line  
16-06-2017, 13:48  
wav
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Oszustwo

czy te 15 zapłaconych Tobie Fv było już po wypowiedzeniu umowy? Odbiorca wiedział o tym ze umowa Faktoringu została rozwiązana?

Jeżeli Odbiorca wiedział już że umowa jest rozwiązana i ma nie składać Fv do Faktora, bo nie wykonujesz już cesji wierzytelności na niego, to roszczenie od Faktora skierowane do Odbiorcy jest tylko próbą nieformalnej windykacji wystawionych Tobie spornych faktur za usługę faktoringu.

Jeżeli tak jest, bo trochę mętnie napisałeś, to wyślij Odbiorcy ponownie oświadczenie że nie jest już dłużnikiem Faktora, bo umowa jest rozwiązana i ma wszystkie Fv płacić Tobie.
A Faktorowi wyślij ostrzeżenie, żeby nie kierował bezpodstawnych roszczeń do twoich kontrahentów i zagroź pozwem za szkody.
wav jest off-line  
16-06-2017, 14:14  
Matysia18
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Oszustwo

Jest dokładnie tak, Odbiorca wiedział, że umowa jest rozwiązana, i dlatego opłacił FV, ale nie wszystkie ponieważ faktor (***) wysłali mu wezwanie do zapłaty.

moderacja
Matysia18 jest off-line  
16-06-2017, 14:35  
wav
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Oszustwo

Po rozwiązaniu umowy nie ma podstaw roszczenie zapłaty od Dostawcy. Zapewne misiaczki kombinatorzy poumieszczali sobie w umowie rozne "interesujace" zapisy dot. trwałości skutków prawnych umowy.
Ale moja rada jest taka jak wyżej.
Potwierdzić bezpodstawność roszczenia pismem do Odbiorcy oraz zażądać od niego wykonania płatności za usługi.
A do Faktora skierować pismo z oświadczeniem o bezpodstawności roszczeń i zagrożeniem pozwem za ewentualne szkody (to jest spółka z o.o., gdyby to była osoba fizyczna to złożenie doniesienia do prokuratury o wyłudzenie byłoby jak najbardziej na miejscu).

Odbiorca ma po prostu obowiązek "olać" to wezwanie od byłego już Faktora i płacić Tobie za usługi.
A Faktor jeżeli nadal uważa że się mu należy wynagrodzenie prowizyjne od Ciebie może go dochodzić przed Sądem.

Jeżeli dostawca zapłaci twojemu byłemu Faktorowi to Ty i on będziecie mieli wtedy problem z odzyskaniem pieniędzy i będziesz musiał ponosić koszty sporu Sądowego.
wav jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszustwo na olx.pl (odpowiedzi: 16) Witam 1/2.05.2016 wykonałem wpłatę na konto sprzedawcy który napisał mi że wyśle mi przedmiot od razu po zaksięgowaniu kwoty, mija już 12 dzień od...
§ Oszustwo na OLX (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od wielu lat dokonuję zakupów na portalu OLX (dawniejsza Tablica). Ze względu na znaczne odległości od...
§ Oszustwo (odpowiedzi: 3) Witam zostałem oszukany na tablicy.pl ponieważ zamówiłem telefon,i dostałem puste pudełko,byłem już na policji złożyłem zawiadomienie o...
§ Oszustwo!! (odpowiedzi: 2) Witam, znalazłem ogłoszenie na allegro 2 opon w stanie idealnym. Zadzwoniłem do sprzedającego dogadaliśmy się do ceny i wysłał mi je kurierem. Jak...
§ oszustwo (odpowiedzi: 2) Witam! Mam sprawę. Kupiłem od pewnej osoby telefon komórkowy (jak się okazało tylko teoretycznie..). Poza serwisem allegro. Dziś okazało się, że...
§ Kupno samochodu! Oszustwo czy nie oszustwo? Jakie są moje prawa? (odpowiedzi: 13) Witam! Mam pewien problem i nie wiem jak go rozwiązać, może ktoś z forumowiczów mi pomoże. Miesiąc temu kupiłem używane auto od dilera....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:22.