Wspólnicy założyli konkurencyjną firmę. Nasza wspólna firma przestaje generować zyski - Forum Prawne

 

Wspólnicy założyli konkurencyjną firmę. Nasza wspólna firma przestaje generować zyski

Witam Drogich Użytkowników, mam trudną sytuację i proszę o opinie. W 2015 założyłem z 4 wspólnikami firmę produkcyjną (spółka cywilna), do której wnieśliśmy po równo kapitał, łącznie 400 tys zł. Zakład znajduje się na terenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
25-03-2018, 22:08  
Marcin221Mar
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wspólnicy założyli konkurencyjną firmę. Nasza wspólna firma przestaje generować zyski

Witam Drogich Użytkowników,

mam trudną sytuację i proszę o opinie. W 2015 założyłem z 4 wspólnikami firmę produkcyjną (spółka cywilna), do której wnieśliśmy po równo kapitał, łącznie 400 tys zł. Zakład znajduje się na terenie jednego ze wspólników.

Wspólnik ten pół roku temu prosił mnie o podpisanie wspólnego wniosku o kredyt na budowę hali produkcyjnej, jednak na jego nazwisko, który mielibyśmy razem spłacać z zysków firmy. Nie zgodziłem się.

Wszyscy 4 pozostali wspólnicy wypowiedzieli mi ostatnio umowę naszej spółki - pod zarzutem braku zaufania przez brak zgody na kredyt - co jest kuriozalne, nie był on kluczowy dla "być albo nie być" firmy. Twierdzą, że takie wypowiedzenie będzie prawomocne z miesięcznym okresem wypowiedzenia, a nie jak przysługuje, na 3 miesiące przed końcem roku. Obawiam się, że wspólnik - właściciel zmanipulował pozostałych, chyba ich przekupił.

Za moimi plecami założyli kilka miesięcy temu firmę konkurencyjną (spółkę jawną) pod tym samym adresem, używają maszyn za które wspólnie płaciliśmy, zabrali wszystkich naszych klientów - czasem ktoś się jeszcze pomyli i zapłaci na stare konto, to robią korektę... . A ja jestem w firmie, która obecnie nie ma już żadnych obrotów.

Umowę starej spółki mamy bardzo lakoniczną - raczej nie ma tam zapisów o nieuczciwej konkurencji i konkretnych sankcjach.

Czy w obecnej sytuacji powinienem wycofać się z firmy, z której sam pozostałem? Czy taki ruch spowoduje utratę/ograniczenie możliwości ubiegania się o odszkodowanie od nieuczciwej konkurencji?

Czy jakoś reagować na otrzymane wystąpienia wspólników z firmy? Czy mam im dostarczyć jakieś konkretne pismo w odpowiedzi?

Jeśli się nie wycofam od razu i udowodnię bezzasadność wypowiedzeń wspólników, to czy sztuczne podtrzymywanie firmy (celem dociekania wyższych odszkodowań dot. nieuczciwej konkurencji) będzie korzystne ze względu na fakt dłuższego współistnienia firmy, w której jestem i wspomnianej firmy konkurencyjnej?

Sprawa podziału majątku starej spółki to osobny, dalszy temat.

Proszę o pomoc!
Marcin221Mar jest off-line  
26-03-2018, 07:53  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.337
Domyślnie RE: Wspólnicy założyli konkurencyjną firmę. Nasza wspólna firma przestaje generować z

Skoro 4 z 5-ciu wspólników "wypowiada umowę spółki cywilnej" to spółka przestaje istnieć. Należy zakończyć byt spółki, sporządzić remanenty końcowe, rozdysponować majątek.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy wspólnicy muszą przedłożyć KRS-owi "dodatkowy" wzór podpisu wspólnika? (odpowiedzi: 2) umowa spółki osobowej dopuszcza mozliwość przeniesienia OPIO wspólnika na inną osobę fizyczną i zastrzega formę pisemną z podpisem poświadczonym...
§ Wspólnicy spółki cywilnej a VAT (odpowiedzi: 1) Jeśli zakładana będzie spółka cywilna pomiędzy osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze i spółka ta będzie płatnikiem...
§ współwłasnośc intelektualna! wspólne zyski? projekt wnetrz (odpowiedzi: 3) witam, mam pytanie dotyczące własności / współwłasności projektu wnętrza. jestem zatrudniona na etacie w salonie z asortymentem wnętrz. do...
§ Wspólnicy (odpowiedzi: 1) Witam, Spółka ma trzech wspólników. Podział jest 15%,20% i 65% udziałów. Jestem w posiadaniu 20% udziałów w Spółce zo.o. Główny udziałowiec...
§ nowi wspólnicy (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich, Mamy z mężem duży problem :-((( Mąż prowadzi od 5 lat jednoosobową spółkę z o.o. Czyli jest jej właścicielem i prezesem w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:48.