Niepewności dotyczące działalności nierejestrowanej - Forum Prawne

 

Niepewności dotyczące działalności nierejestrowanej

Witam serdecznie. Zacznę od podstawowych informacji, jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony, prywatnie posiadaczem różnego rodzaju sprzętu do prac ślusarskich, obróbki metalu / drewna. Od zawsze wykorzystuję swój warsztat do wykonywania różnych części, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
20-09-2018, 21:07  
Bearing
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Niepewności dotyczące działalności nierejestrowanej

Witam serdecznie.

Zacznę od podstawowych informacji, jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony, prywatnie posiadaczem różnego rodzaju sprzętu do prac ślusarskich, obróbki metalu / drewna.
Od zawsze wykorzystuję swój warsztat do wykonywania różnych części, które ostatecznie tworzą coś, co sobie w głowie wymyślę Najprościej mówiąc, majsterkuję w garażu gdy mam wolny czas.

Do rzeczy. Dowiedziałem się niedawno od znajomego o owej działalności nierejestrowanej (choć trochę czasu minęło od jej wprowadzenia).

Pomyślałem, że jeśli mogę sobie legalnie bez zakładania firmy wykonywać zlecone mi przez zainteresowanych ludzi detale, to pomyślałem, że może czas spróbować.

Interesują mnie takie informacje:
1. Czy mogę zamieszczać w internecie (na portalach typu Olx) ogłoszenia o tym, że wykonuję 'takie i takie' prace? Po prostu czy mogę się reklamować?
2. Czy jeżeli dostanę zlecenie na wykonanie części X, za którą otrzymam załóżmy 100zł, muszę podpisywać z klientem jakąś umowę, że za daną kwotę wykonam detal X na której będą daty podpisy itp i kolekcjonować takie umowy? Jest jakiś przymus żeby spisywać umowę ?
3. Czy klient przy odbiorze części musi otrzymać paragon / fakturę bądź jakikolwiek papier z ceną czy nie wiem w sumie czym (nie mam wiedzy w zakresie prawa)?
3a. Czy musimy pisać deklarację, że otrzymałem od klienta kwotę xx zł za wykonaną pracę z datą, miejscem i podpisami: moim i klienta?
4. Wyczytałem, że muszę prowadzić uproszczoną ewidencję prac które wykonałem. Czy może to być dokument/arkusz w komputerze, napisany np. w Excel'u gdzie zawarte będą dane osobowe klienta, daty ceny i to, co wykonałem?
4a. Czy ta ewidencja ma służyć do rocznego rozliczenia z moich dochodów?
4b. Co jeśli znajomemu lub członkowi rodziny przerobię coś, lub dorobię jakiś element (załóżmy budę dla psa) wykorzystując te same narzędzia którymi wykonuję części dla klientów za pieniądze? Chodzi mi o to, że nie oczekuję zapłaty za coś co wykonam dla np. brata a jednak zrobię to w moim "miejscu pracy" Kto i w jaki sposób to skontroluje ? Zaznaczam, że nie- nie chodzi mi o szukanie haczyków i łamanie prawa, ponieważ szanuję to, czego się dorobiłem i po prostu nie chcę przez nieświadomość prawa ucierpieć, wolę wiedzieć więcej niż mi potrzeba.

Na ten moment to chyba wszystko, o co pamiętałem zapytać Jeśli pojawią mi się w głowie kolejne pytania, to dołączę je do tematu.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za informacje
Bearing jest off-line  
27-09-2018, 20:48  
grzesiek9020
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Niepewności dotyczące działalności nierejestrowanej

odpowiem po kolei:
1. Możesz się reklamować (portale internetowe, ulotki itp)
2. Nie musisz z klientem zawierać żadnych umów, ani wystawiać rachunków, Rachunek bądź fakturę wystawiasz tylko na życzenie klienta.
3. j.w.
3a. nie ma takiej potrzeby
4. Nie musisz ale jest to wskazane abyś wiedział kiedy przekroczysz limit.
4a. Tak, ale osobiście doradzę ci aby wpłacać miesięcznie podatek. łatwiej zapłacić mniejszą kwote co miesiąc niż wszystko naraz.
4b. Jak najbardziej możesz wykorzystywać sprzęt do swoich prywatnych celów np wykonanie budy dla psa bratu.
grzesiek9020 jest off-line  
29-09-2018, 12:08  
Bearing
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Serdecznie dziękuję za informacje
Pozdrawiam
Bearing jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ewidencja kosztów w działalności nierejestrowanej (odpowiedzi: 1) Od 30 kwietnia można działać na działalności niezarejestrowanej jeżeli przychód nie przekroczy obecnie 1050 zł miesięcznie. Płacimy podatek na...
§ Pomoc i informacje dotyczące własnej działalności. (odpowiedzi: 2) Witam, Piszę z pytaniem czy jako trener personalny działający na własną rękę muszę założyć działalność gospodarczą ? Chodzi o to że nie chcę*ponosić...
§ Porady dotyczące założenia działalności. (odpowiedzi: 0) Witam. Po ukończeniu szkoły chciał bym się zająć swoim własnym legalnym biznesem, działalność miała by się kierować głównie na Handlowaniu...
§ Pytanie dotyczące założenia działalności gospodarczej. (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie. Chciał bym otworzyć działalność gospodarczą którą byłby warsztat elektroniki i elektryki samochodowej. Mam garaż na własnej...
§ Pytania dotyczące działalnośći gosp. (odpowiedzi: 0) Witam mam kilka pytań odnośnie , chciałbym założyć działalność gospodarczą zajmującą się produkcją tytoniu . przerabianie liści na paski i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:30.