Działalność nierejestrowana - Forum Prawne

 

Działalność nierejestrowana

Czy osoba młodociana ( 15-18 ) może prowadzić działalność nierejestrowaną?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
02-04-2019, 14:15  
kaneii
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Działalność nierejestrowana

Czy osoba młodociana ( 15-18 ) może prowadzić działalność nierejestrowaną?
kaneii jest off-line  
03-04-2019, 12:56  
monte.0
Użytkownik
 
Posty: 171
Domyślnie RE: Działalność nierejestrowana

Przedstawiam stanowisko Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w powyższej sprawie:
Cytat:
"Jako że działalność nierejestrowa polega na świadczeniu usług i handlu, kluczem (z prawnego punktu widzenia) jest możliwość zawierania przez osobę ją prowadzącą skutecznych umów cywilnoprawnych, a do tego potrzebna jest zdolność do czynności prawnych.

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności (art. 11 k.c.). Jednocześnie, przepisy prawa nie nakładają obowiązku posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Małoletni może więc prowadzić działalność, tyle tylko, iż w jego imieniu działać będzie przedstawiciel ustawowy, opiekun bądź kurator lub pełnomocnik (co w praktyce niejako wyłącza sens prowadzenia takiej działalności, ale przeszkód nie ma). Wydaje się więc, że brak jest w systemie prawa zasadniczej przeszkody dla wykonywania działalności nierejestrowej przez osobę małoletnią, zaś działalność taka w konkretnych przypadkach może podlegać ograniczeniom lub być wyłączona, co jednak wymaga regulacji ustawowej w konkretnych przepisach odrębnych.
Tym samym, należy mieć na względzie ograniczenia obowiązujące w przepisach art. 8–22 k.c. W szczególności, zgodnie z przepisami art. 12 k.c., nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Zgodnie z art. 15 k.c., ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Jednocześnie, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, a w tym mieści się wykonywanie działalności nierejestrowej (j.w.), potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego (art. 17 k.c.)
Odnośnie natomiast do reprezentacji małoletniego – istotne znaczenie mają przepisy ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o). Stosownie do przepisów art. 98 § 1 k.r.o., rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Zgodnie z art. 99 k.r.o., jeżeli żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, reprezentuje je kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy. Przepis art. 101 § 1–3 k.r.o., stanowi natomiast, że rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje jednak zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.
Wobec powyższego, każdorazowo w przypadku podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu przez rodziców za małoletniego, potrzebna jest zgoda sądu opiekuńczego. Wydaje się, że nie ma przeszkód, aby do reprezentacji małoletniego prowadzącego działalność nierejestrową, miały zastosowanie – co do zasady – ww. regulacje, w tym również te dotyczące reprezentacji małoletniego, który nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych".
monte.0 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność nierejestrowana a PIT (odpowiedzi: 1) Witam, mam kilka pytań dotyczących obliczania dochodu będącego podstawą do rozliczania PITu w przypadku działalności nierejestrowanej. Czy jedyną...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 6) Witam, Czy w ramach działalności nierejestrowanej mogę świadczyć usługi busem do 3.5 t ? Usługi miałyby polegać na przewożeniu po mieście mebli,...
§ Usługi a działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 1) Witam, czy posiadając świadectwo kwalifikacji (elektryczne) z grupy G1 eksploatacja i dozór mogę wykonywać usługi dorywcze np wymiana gniazd, pomiary...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich , Mam maly dylemat chcialbym legalnie wszystko zrobic wiec zwracam sie do Was na tym Forum . Jestem osoba Fizyczna , pracuje ,...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, W sejmie już została podpisana ustawa o działalności nierejestrowanej. Jest to działalność, w której moje dochody nie przekraczają 1050...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:08.