Opłata celna/Polski sklep internetowy - Forum Prawne

 

Opłata celna/Polski sklep internetowy

Dzień Dobry Skuszony atrakcyjną ceną kupiłem w polskim sklepie internetowym telefon. Cena była dobra, ponieważ trzeba było czekać na wysyłkę z magazynu za granicą. Paczka trafiła teraz do urzędu celnego i będę musiał zapłacić cło. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
07-09-2019, 17:07  
LosPedros93
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Opłata celna/Polski sklep internetowy

Dzień Dobry

Skuszony atrakcyjną ceną kupiłem w polskim sklepie internetowym telefon. Cena była dobra, ponieważ trzeba było czekać na wysyłkę z magazynu za granicą. Paczka trafiła teraz do urzędu celnego i będę musiał zapłacić cło. Jeżeli doliczymy cło cena już nie jest taka atrakcyjna. Do kogo należy obowiązek pokrycia opłat celnych, jeżeli klient nie został poinformowany podczas zakupu o możliwej opłacie celnej - do kupującego czy do sprzedającego?
LosPedros93 jest off-line  
07-09-2019, 21:06  
ejtykoles
Stały bywalec
 
Posty: 1.231
Domyślnie RE: Opłata celna/Polski sklep internetowy

Nie cło a VAT.
ejtykoles jest off-line  
11-09-2019, 10:20  
100krotnik
Użytkownik
 
Posty: 229
Domyślnie RE: Opłata celna/Polski sklep internetowy

Podatek płaci importer. Najczęściej będzie to osoba kupująca na aukcji bezpośrednio od dostawcy zza UE a także pośrednio przy pomocy pośrednika świadczącego usługi pośrednictwa przy imporcie. W drugim przypadku wymagana jest klauzula w regulaminie aukcji (przedmiotu), że zamawiającym jest kupujący a pośrednik jedynie przekazuje pieniądze dostawcy zagranicznemu (np. chińskiemu), którego jest przedstawicielem handlowym i nie ma żadnej władzy nad tym przedmiotem (w żadnym momencie nie jest jego właścicielem ani eksporterem ani importerem, a tylko pomaga klientowi polskiego serwisu aukcyjnego dokonać transakcji z podmiotem zagranicznym, więc czyni to na rzecz klienta i w jego imieniu).

Co ciekawe? Co jest podstawą opodatkowania VAT związanego z importem? Otóż stoję na stanowisku (obecnie mam o to spór z jednym sprzedawcą), że wartością od której celnik powinien naliczyć VAT jest wartość towaru. Towaru a nie towaru powiększonego o usługę rzeczonego pośrednictwa.

Załóżmy, że pośrednikiem jest obywatel Polski zamieszkały w Polsce i prowadzący tam działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie.

Rozważmy trzy przypadki:

Problem A. Pośrednik jest podległy firmie w Chinach, pracuje i świadczy usługi WYŁĄCZNIE dla podmiotu zagranicznego, czyli osoby która wysyła towar na adres wskazany przez Pośrednika. Taki pośrednik jest de facto przedstawicielem handlowym na Polskę firmy w Chinach i dostaje wynagrodzenie (prowizje) wyłącznie od swojego kontrahenta.
W takiej sytuacji cena wystawionego przedmiotu na polskim sklepie internetowym jest ceną, którą proponuje dostawca (sprzedawca) towaru. Sprzedawca wlicza w cenę przedmiotu wszelkie koszty, w tym prowizję dla swojego przedstawiciela w Polsce.

Wówczas podstawą opodatkowania importu będzie wartość aukcji + usługa pocztowa poza UE.

Wniosek A.
Pośrednik ten nie może w polskim serwisie aukcyjnym ogłaszać się jako pośrednik klienta serwisu aukcyjnego (kupującego). Jeśli to zrobi, bo będzie to oznaczać, że świadczy usługę w Polsce dla polskiego kupującego, i powinien podać do informacji kupującemu, ile ta usługa kosztuje a ile kosztuje przedmiot (towar). Importer zapłaci VAT od wartości towaru (czyli kwoty na pewno mniejszej niż wartosć wystawionego przedmiotu). Moim zdaniem zawarcie umowy pośrednictwa bez podania ceny tego pośrednictwa jest umową nieważną albo zawierającą wadę prawną.

Problem B. Sytuacja jak w punkcie A oraz dodatkowo sytuacja opisana we Wniosku A. Czyli
Pośrednik jest jednocześnie przedstawicielem handlowym chińskiego eksportera/dostawcy/sprzedającego oraz jednocześnie (ale w zupełnie innej instancji i rezydencji podatkowej) jest pośrednikiem dla kupującego w serwisie aukcyjnym.

Wniosek B. Wówczas należy dociekać, jaka wartość usługi pośrednictwa znajduje się w cenie wystawionego przedmiotu. Taki pośrednik z tytułu transakcji jest "opłacany" z dwóch źródeł: po pierwsze od chińskiego sprzedawcy a po drugie od polskiego kupującego. Czyli znów trzeba odjąć od kwoty wystawionego na aukcji towaru wartość usługi pośrednictwa, a różnica ta będzie podstawą opodatkowania importowego spoza UE.

Problem C. Pośrednik nie jest przedstawicielem handlowym chińskiego sprzedawcy eksportera a jedynie świadczy usługę pośrednictwa dla polskiego użytkownika serwisu aukcyjnego. Na przykład wystawia w swoim imieniu ofertę pomocy zakupu towaru i przypisuje aukcji jakąś cenę. Po czym zamawia w Chinach towar w imieniu kupującego i wysyła go na adres kupującego.

Wniosek C. W tej sytuacji również podstawa opodatkowania będzie tylko i wyłącznie wartość zakupionego (przez pośrednika w imieniu kupującego) telefonu a nie wartość będąca sumą ceny telefonu i ceny usługi pośrednictwa.

Problem D. Podobnie jak w sytuacji C, z tą różnicą, że pośrednik jest pośrednikiem pozornym, bo nie umieścił informacji że zakup towaru odbywa się za jego pośrednictwem a nie od niego jako przedstawiciela handlowego firmy chińskiej ani nie od niego jako właściciela tego telefonu.

Brak wyszczególnienia takiej informacji oznacza, moim zdaniem, że importerem jest de facto "pośrednik" mimo iż nie włada on przedmiotem wystawionym ani nie sprowadza do na swój adres lecz adres klienta.

We wszystkich przypadkach (poza A) wydaje się, że można dochodzić roszczeń z tytułu poniesionych strat na opłacenie podatku importowego VAT. W przypadku ostatnim można walczyć o zwrot wszystkich opłat importowych, które kupujący poniósł. Natomiast przypadkach B i C można rościć zwrot części poniesionych kosztów podatkowych.

Czy podzielacie moją opinię?
100krotnik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sklep internetowy (odpowiedzi: 2) witam 24 stycznia podpisałem na odległość z wykonawca umowę na wykonanie sklepu internetowego wraz z szablonem na allegro. sprawy związane z prawem...
§ Sklep internetowy (odpowiedzi: 3) Witam, planujemy otworzyć sklep internetowy czy ten fakt należy zgłosić do Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych - firma już istnieje i...
§ Sklep obuwniczy+sklep internetowy a Ryczałt + kasa? (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie jestem nowy na forum ,przeczytałem kilka podobnych tematów lecz nie do końca jeszcze wszystko rozumiem.Proszę o możliwe podpowiedzi...
§ Sklep internetowy... (odpowiedzi: 18) Witam, Zamowilem(i potwierdzilem zamowienie ze wskazana w sklepie cena) w sklepie internetowym sprzet komputerowy, potem-chcac odebrac osobiscie...
§ Zwykły sklep ++ SKLEP INTERNETOWY (odpowiedzi: 4) Witam! Jestem tutaj bardzo rzadkim gościem, dlatego przepraszam za ew. błędy ;) Mam takie pytanie: Czy prowadząc działalność (niewielki sklep...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:29.