Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS - Forum Prawne

 

Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Witam zawiesiłam DG z dniem 01.11.2019 r. A przynajmniej tak mi się zdawało... Skorzystałam ze strony CEIDG, wypełniłam formularz i myślałam że to wszystko, ale okazało się że tylko zapisałam szkic, bez żadnego wysłania. Połapałam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
01-12-2019, 13:28  
majunia_1985
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Witam
zawiesiłam DG z dniem 01.11.2019 r. A przynajmniej tak mi się zdawało... Skorzystałam ze strony CEIDG, wypełniłam formularz i myślałam że to wszystko, ale okazało się że tylko zapisałam szkic, bez żadnego wysłania. Połapałam się po kilku tygodniach, czyli teraz.
Wiem że można zawiesić DG z datą wsteczną, ale co z ZUSem?
Szukałam informacji na ten temat ale wszystkie znalezione wątki dotyczą sytuacji sprzed kilku lat.
Czy nadal jest tak że trzeba powiadomić ZUS w ciągu 7 dni? Jeśli tak to nie mogę zawiesić DG wstecz bo wyjdzie na to że do 07.11.2019 r. miałam czas na powiadomienie ZUSu...
Czy muszę zapłacić składkę za listopad?
Proszę o pomoc
Majka
majunia_1985 jest off-line  
02-12-2019, 18:14  
Kenny97
Stały bywalec
 
Posty: 906
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Od dnia zawieszenia ZUS dostaje informację o zawieszeniu i od tego dnia nie musisz odprowadzać składek i składki oblicza się proporcjonalnie do dni w miesiącu.

Jeżeli zawiesiłaś z datą wsteczną to musisz zrobić korektę w formularzu ZUS odnośnie składek i wystąpić o zwrot, nadpłatę. ZUS może to wyjaśniać bo jeżeli od 01.11.19 miałaś jakieś przelewy na konto, wystawiałaś faktury i rachunki to nadal prowadziłaś działalność.

Jeżeli miałaś profil na ZUS PUE to tam też możesz zapytać konsultanta w swojej sprawie.

Ja jutro będę w oddziale ZUS odnośnie jednej sprawy i też jest planowane zawieszenie działalności wstecz ale z powodu choroby (do tej pory ta osoba pobierała zasiłek, była na zwolnieniu ale firma nie była zawieszona).

Jeżeli czegoś się dowiem to tutaj dopiszę.
Kenny97 jest off-line  
02-12-2019, 19:35  
majunia_1985
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Dziękuję za pomoc
Może doprecyzuję swoją wypowiedź. Wypełniłam formularz na stronie CEiDG i myślałam że to wystarczy. Ale okazało się że formularz trzeba wysłać a tego nie zrobiłam. Pierwszy raz zawieszałam DG online, wcześniej robiłam to raz w urzędzie. Tak więc w CEiDG moja firma widnieje jako "Aktywna".
I teraz nie wiem czy mogę zawiesić DG z datą 01.11 czy może "przeboleć" zapłatę ZUSu za listopad i jako datę zawieszenia podać np. 01.12 by mieć święty spokój i nie narażać się nie wiadomo na co.
Żadnych faktur oczywiście nie wystawiałam, w listopadzie dostałam jedynie przelewy za faktury z października.
majunia_1985 jest off-line  
02-12-2019, 21:17  
Kenny97
Stały bywalec
 
Posty: 906
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Tak jak pisałem, możesz zawiesić z datą wstecz bo prawo od zeszłego roku na to zezwala. Ewentualnie zrobić korektę w formularzu składek i wystąpić do ZUS o zwrot za listopad, ZUS może ale nie musi wezwać Cię do wyjaśnień.

Jutro też będę mądrzejszy w tej sprawie.
Kenny97 jest off-line  
03-12-2019, 16:52  
Kenny97
Stały bywalec
 
Posty: 906
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Byłem dzisiaj u dwóch pracowników ZUS w tej sprawie i tak jak pisałem, możesz zawiesić wstecz działalność i wystąpić o zwrot składek, ZUS ewentualnie jak będzie miał zastrzeżenia to poprosi Cię o wyjaśnienia, wyda na końcu decyzję odnośnie zwrotu składek.
Kenny97 jest off-line  
03-12-2019, 21:29  
majunia_1985
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Bardzo dziękuję za pomoc
majunia_1985 jest off-line  
04-12-2019, 18:22  
Keyser_Soze
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Witam, pozwolę sobie podczepić się pod temat, bo również chcę zawiesić działalność z datą wsteczną.

1) Po pierwsze we wniosku widzę 3 pola z datą:
- Data powstania zmiany
- Data złożenia wniosku
- Data rozpoczęcia zawieszenia

Jakie daty mam tutaj kolejno wpisać, zakładając, że chcę, żeby działalność była zawieszona od sierpnia lub września (a to czy sierpnia czy września - wyjaśniam poniżej)?

2) Osobna kwestia to czy datą zawiedzenia ma być wtedy ostatni dzień miesiąca, w którym jeszcze miałem działalność czy pierwszy dzień miesiąca, od którego chcę zawiesić?

3) Co do sierpnia/września - działalność prowadziłem do lipca (wtedy wystawiłem ostatnią fv), ale ostatni ZUS zapłaciłem za sierpień (czyli mowa o ZUSie opłacanym do 10 września). Więc założyłem, że skoro został zapłacony ZUS za sierpień, to działalność mogę zawiesić najwcześniej od września. Jednak tutaj przeczytałem coś o "wystąpieniu o zwrot składek ZUS". Czy to znaczy, że mogę jednak zawiesić działalność od sierpnia i otrzymać zwrot tej składki za sierpień?

4) Czy grożą mi jakieś konsekwencje, że dopiero teraz się zabieram za zawieszanie działalności, a ostatni ZUS płaciłem we wrześniu?
Keyser_Soze jest off-line  
05-12-2019, 00:18  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Jeśli składamy aktualizacje wniosku CEIDG-1 w związku z zawieszeniem DG wówczas data powstania zmiany = data rozpoczęcia zawieszenia. Data złożenia wniosku, to data bieżąca, w której składasz wniosek.

Jeśli chcesz zawiesić DG z początkiem miesiąca, wówczas jako datę zawieszenia podajesz 1 dzień miesiąca.
Rovan jest off-line  
05-12-2019, 01:48  
Keyser_Soze
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Dziękuję. Zatem mam już odpowiedzi na punkty 1 i 2.

Pozostają jeszcze kwestie ZUSowe. Gdyby nikt na forum nie znał odpowiedzi - czy jest jakaś infolinia, gdzie można zapytać o takie rzeczy?
Keyser_Soze jest off-line  
09-12-2019, 21:19  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 327
Domyślnie RE: Zawieszenie DG z datą wsteczną a ZUS

Keyser_Soze: https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/cen...fonicznej-cot- ...
loonatic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty na EX z datą wsteczną (odpowiedzi: 5) Cześć Bardzo proszę o wsparcie w odpowiedzi 1. w dacie 31.05.2017 złożyłem pozew, iż mój obowiązek alimentacyjny wygasł na ex żonę 2. w dacie...
§ Umowa z datą wsteczną (odpowiedzi: 2) Witam. Mam problem z pracodawcą, gdyż wymuszane jest na mnie abym podpisała dokument z nieprawdziwa data. W maju skończyła mi się kolejna umowa na...
§ Pismo z datą wsteczną (odpowiedzi: 6) Witam, 7 lipca minął termin złożenia wniosku o przywrócenie terminu zażalenia. Pismo przesłałem do sądu FAX-em 8 lipca, natomiast zostało opatrzone...
§ intercyza z datą wsteczną (odpowiedzi: 1) witam w kwestii intercyzy z datą wsteczną. Czy intercyza z datą wsteczną jest możliwa tylko i wyłącznie do osiągnięcia na drodze sądowej w myśl...
§ Zawieszenie działalności gospodarczej ze wsteczną datą (odpowiedzi: 1) Witam, Czy mogę zawiesić działalność gospodarczą ze wsteczną datą? Od września 2009r byłam na zasiłku rehabilitacyjnym, praktycznie co dwa miesiace...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:44.