Ryczałt - usługi biurowe? - Forum Prawne

 

Ryczałt - usługi biurowe?

Dzień dobry, Chcę otworzyć od lutego swoją działalność gospodarczą z kodami pkd 82.11.Z i 82.19.z, czyli usługi biurowe, sekretarskie. (moje dotychczasowe zajęcie). Chcę je opodatkować na podstawie ryczałtu 8,5%. Znalazłam interpretację że można. Usługi będę ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
19-01-2020, 13:18  
Crush
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Ryczałt - usługi biurowe?

Dzień dobry,

Chcę otworzyć od lutego swoją działalność gospodarczą z kodami pkd 82.11.Z i 82.19.z, czyli usługi biurowe, sekretarskie. (moje dotychczasowe zajęcie). Chcę je opodatkować na podstawie ryczałtu 8,5%. Znalazłam interpretację że można.

Usługi będę świadczyć na rzecz nowej firmy z którą nigdy nie łączył mnie stosunek pracy, tylko jednorazowo umowa o dzieło. Czy są przeciwwskazania do skorzystania z ryczałtu?

Dotarłam do zapisu w ustawie, art. 8 pkt 2. (poniżej)

"Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki,
który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów
lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających
czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci
w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów
ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku
podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.".

Trochę zgłupiałam w interpretacji tego, ale tak jak wspomniałam z nową firma (dla której notabene otwieram działalność), nie łączy i nie łączył mnie stosunek pracy (brak umowy o pracę), a z obecnym (niedługo byłym) pracodawca nie chce mieć nic wspólnego, żadnego świadczenia usług na ich rzecz, żadnych faktur dla nich. Więc na moją logikę, mogę skorzystać z ryczałtu. Księgowa tymczasowo niedostępna i nie mam jak zapytać.

Bardzo proszę o zaprzeczenie lub potwierdzenie. Dzięki.
Crush jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ stanowisko biurowe bez okna (odpowiedzi: 7) Zgodnie z § 25. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny...
§ Gwarancja na krzesło biurowe (odpowiedzi: 8) Dwa miesiace temu kupilem w sieci sklepuw JYSK krzesło biurowe z roczna gwarancja i wlasnie złamał sie jeden z podłoketnikow w trakcie normalnej...
§ Krzesło biurowe - zwrot pieniedzy (odpowiedzi: 1) Witam. Zakupiłem jakieś 2 miesiące temu krzesło biurowe w sklepie Real, jakiś miesiąc temu byłem zmuszony złożyć reklamacje, ponieważ na szwach...
§ uroczystościu biurowe (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałbym zapytać, może nie do końca na temat, ale będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w następującej kwestii: Pracuję w Sekcji,...
§ Wynajem mieszkania na cele mieszkalno-biurowe (odpowiedzi: 1) Witam, Proszę o poradę w następującej sytuacji: Mam 2 pokojowe mieszkanie do wynajęcia (spóldzielcze własnościowe) Osoba, która jest nim...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:11.