Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19" - Forum Prawne

 

Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Dzień dobry, W ramach ustawy z dnia 2 marca 2020r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych została wprowadzona możliwość ubiegania się o pożyczkę, którą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
07-04-2020, 13:50  
czarny.v
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Dzień dobry,

W ramach ustawy z dnia 2 marca 2020r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych została wprowadzona możliwość ubiegania się o pożyczkę, którą następnie pod pewnymi warunkami można umorzyć. Mówi o tym art.15zzd. wymienionej ustawy.

O pożyczkę mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy zgodnie z definicją zawartą w art.7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, czyli:
Cytat:
1) mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2milionów euro;
Zgodnie z tą definicją osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniająca żadnych pracowników jest mikroprzedsiębiorcą. W ustawie "COVID" nie ma żadnych dodatkowych wyłączeń.

Natomiast w urzędach pracy ustawa jest interpretowana w ten sposób, że aby otrzymać pożyczkę należy zatrudniać przynajmniej jednego pracownika. Jak dotąd nie udało mi się uzyskać odpowiedzi od urzędu jaka jest podstawa prawna takiej interpretacji.

Co Państwo na to? Czy ja coś źle interpretuję, czy w urzędach pracy prawo jest traktowane jako luźna i niezobowiązująca wskazówka?

Pytanie nr 2: Czy, jeżeli moja interpretacja jest prawidłowa, to istnieje jakiś sposób na wymuszenie jej stosowania przez urząd pracy lub uzyskanie zadośćuczynienia? Może sąd administracyjny?
czarny.v jest off-line  
07-04-2020, 16:17  
WCJ
Zbanowany
 
Posty: 2.104
Domyślnie RE: Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Cytat:
Napisał/a czarny.v Zobacz post
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
Czy to nie wydaje ci się jasne ?
WCJ jest off-line  
07-04-2020, 18:23  
czarny.v
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

No właśnie mi się wydaje, że 0 to mniej niż 10, ale może się mylę. A zdanie "Zatrudniam mniej niż 10 osób", w przypadku niezatrudniania żadnej jest wg. mojego pojęcia logiki prawdziwe, choć przyznam, że zajęcia z logiki miałem dawno.

Nie jestem prawnikiem, wiem, że artykuły to nie źródło prawa, ale znalazłem taki artykuł: ***mod***

Gdzie jest napisane:
Cytat:
Do mikroprzedsiębiorcy należy każda jednoosobowa działalność gospodarcza, nawet ta, która nie zatrudnia pracowników. Dlatego też ze styczniem 2018 roku, wszyscy podatnicy VAT, zostaną zmuszeni do comiesięcznej obowiązkowej kontroli podatkowej wysyłanej w pliku JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.
Jednak jeżeli, się mylę i osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która nie zatrudnia innych osób nie mieści się w definicji mikroprzedsiębiorcy, to na gruncie Prawa przedsiębiorców np. kontrola takiej działalności może trwać do 48 dni w roku (mikroprzedsiębiiorców do 12 dni w roku) i nie pomoże Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, bo:
Cytat:
Na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Taka działalność nie może też dokonywać płatności podatkowych w gotówce, bo przywilej ten zarezerwowany jest wyłącznie dla mikroprzedsiębiorców, na mocy Ordynacji podatkowej. Nie może również opłacać składek ZUS w formie np. przekazu pieniężnego, na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (ten przywilej również mają tylko mikroprzedsiębiorcy).

Taka działalność nie miała również prawa do zachowania cen energii elektrycznej w 2019: https://rzecznikmsp.gov.pl/mikro-i-m...zerwca-2018-r/

Również taka działalność musi ponosić opłatę za wpis do BDO w wysokości 300 zł, podczas gdy mikroprzedsiębiorca płaci 100 zł.
czarny.v jest off-line  
08-04-2020, 11:55  
WCJ
Zbanowany
 
Posty: 2.104
Domyślnie RE: Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Nadal nie wiem czego nie rozumiesz.
Aby otrzymać w/w pożyczkę musisz :
a) być mikroprzedsiębiorą
b) zatrudniać ustaloną liczbę osób

a+b = spełnienie warunków

Jeśli utrzymasz zatrudnienie pracowników przez 3 miesiące - piszesz wniosek o umorzenie pożyczki (ale to dla spełniających wymogi).
WCJ jest off-line  
08-04-2020, 12:27  
czarny.v
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Cytat:
Napisał/a WCJ Zobacz post
Nadal nie wiem czego nie rozumiesz.
Aby otrzymać w/w pożyczkę musisz :
a) być mikroprzedsiębiorą
b) zatrudniać ustaloną liczbę osób

a+b = spełnienie warunków
Dokładnie, tyle że w żadnej ustawie nie ma warunku b). O to mi chodzi.

Natomiast urzędy pracy interpretują fragment definicji mikroprzedsiębiorcy - "zatrudnia mniej niż 10 osób", jako "musi zatrudniać przynajmniej jednego pracownika". I nawet bym uznał, że siedzą tam ludzie bardziej z prawem obyci i mają rację, a prawa nie można brać na zasady logiki, tyle że odwołanie do mikroprzedsiębiorcy znajduje się również w innych ustawach i tam interpretacja jest odmienna. Bo jako jednoosobowa działalność gospodarcza niezatrudniająca nikogo innego mam prawo do np. nieposiadania rachunku bankowego i wnoszenia opłat urzędowych i podatków w gotówce w okienku lub przekazem pocztowym. No chyba, że jednak nie mam i zakładając działalność gospodarczą muszę już posiadać rachunek bankowy, a gdy zatrudnię pierwszego pracownika, to już nie muszę posiadać tego rachunku, bo oto stałem się mikroprzedsiębiorcą.
czarny.v jest off-line  
08-04-2020, 13:11  
Pan_robotnik
Zbanowany
 
Posty: 2.313
Domyślnie RE: Pożyczka w ramach ustawy "COVID-19"

Zgadzam się z czarny.v
Nie ma żadnego kryterium, iż pożyczka jest tylko dla zatrudniających.
0 (zero) zatrudnionych to także <10.
Firma nie zatrudniająca to też mikro przedsiębiorca.

Nie rozumiem postawy PUP - ale PUP to "najgłupszy" z urzędów jaki znam.
Np. wnioski o tą pożyczkę można składać elektronicznie (i taki złożyłem opatrzony podpisem kwalifikowanym - a nie jakiś profilem zaufanym) a panienka dzwoni, że wszystko fajnie, ale umowa (którą załączamy do wniosku) wg ich prawnika nie może być podpisana podpisem elektronicznym i mam jak najszybciej dostarczyć wydrukowaną w dwóch egzemplarzach. PARODIA urzędu.

Więc nie dziwię się, że te PUPowskie biurwy jakoś sobie umyśliły, że tylko podmioty zatrudniające pracowników.
Pan_robotnik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedawca chce anulować sprzeda z powodu "rażąco niskiej ceny" w ramach Black Friday (odpowiedzi: 3) Cześć, zwracam się do Was z następującym problemem. W trakcie czarnopiątkowego szału obniżek wpadła mi w oko oferta na smartfona OnePlus 7 Pro na...
§ Iphone - naprawa w ramach gwarancji - ponowny defekt "po" (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Zwracam się do Państwa z zapytaniem dotyczącym ewentualnych działań które mogą zostać podjęte w sytuacji którą opisuję poniżej...
§ Sprzedaż "działalności gospodarczej" w ramach AIP (Akademickich Inkubatorów...) (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie, Posiadam w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości StartUp, który chcę odstąpić (sprzedać) pewnej osobie....
§ "Pełny" etat w ramach umowy o pracę (odpowiedzi: 4) Witam! Poszukuję informacji czy tzw. "pełny etat" w ramach umowy o pracę to 8 godzin dziennie (nie wnikam tu w przepisy szczególne, np. 7 godzin...
§ Wniosek o skrócenie czasu pracy w "ramach wychowawczego" vs zasiłek dla bezrobotnych (odpowiedzi: 2) Witam. Tak się zastanawiam, nad taką kwestią: - pracownik przebywał na urlopie wychowawczym udzielonym na okres trzech lat, - pracownik ten złożył...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:12.