Prowadzenie dwóch firm (w Polsce JDG, w Irlandii Spółka Limited) z wspólnym "PKD" - Forum Prawne

 

Prowadzenie dwóch firm (w Polsce JDG, w Irlandii Spółka Limited) z wspólnym "PKD"

Witam, Mam pytanie. Otóż prowadzę firmę aktualnie, JDG, w którym ma wpisane dwa kody PKD - i jeden, który jest pomocniczy już realizuje. Chodzi tutaj o wytwarzanie oprogramowania. Chodzi mi o to, że chciałbym przenieść ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
24-01-2021, 14:15  
NeoFromMatrix
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Prowadzenie dwóch firm (w Polsce JDG, w Irlandii Spółka Limited) z wspólnym "PKD"

Witam,

Mam pytanie. Otóż prowadzę firmę aktualnie, JDG, w którym ma wpisane dwa kody PKD - i jeden, który jest pomocniczy już realizuje. Chodzi tutaj o wytwarzanie oprogramowania.

Chodzi mi o to, że chciałbym przenieść się na stałe do Irlandii I tam zarejestrować Spółkę Limited - z zamiarem jako właściciel i jednocześnie główny programista, realizować jakgdyby praktycznie ten sam PKD - związany z wytwarzaniem oprogramowania.

Nie mam pojęcia, czy w Irlandii te kody PKD istnieją, i jeżeli to w jakiej formie. Nie znalazłem informacji.

Moje pytanie brzmi następująco: Czy jest to legalne, aby prowadzić w Polsce firmę, która realizuje zakres tworzenia z wytwarzeniem oprogramowania (moje zarobki z niej są śmieszne, bo pracuję tylko dla jednej osoby), i jednocześnie założyć spółkę w Irlandii - zatrudniając osoby i sam pracując jako główny programista, w praktycznie tym samym zakresie praktycznym, co w Polsce.

Jeżeli nie - co mógłbym zrobić, abym mógł prowadzić i jednocześnie pracować w mojej własnej spółce w Irlandii, właśnie z tego konkretnego zakresu. Czy musiałbym np zamknąć firmę w Polsce? (Jeżeli to byłoby możliwe, ja i tak nie generuje za bardzo środków teraz, to zrobiłbym to bez problemu), czy musiałbym coś w kwestii prawnej załatwić?

Jestem w mojej firmie dobrowolnie zwolniony z VAT (z powodu nieprzekroczenia obrotu) na fakturach, zarabiam bardzo mało - 1200 zł zarobiłem na miesiąc w ciągu 3-4 miesięcy.

Zależy mi za wszelką cene zarejestrować spółke i w Irlandii pracować. Zarówno w kwestii wolności gospodarczej & większej łatwości prowadzenia firmy, jak i tego, że z tego co czytałem źródła, rynek IT jest tam rozwinięty dość dobrze.

Jeżeli to nie jest możliwe, czy mógłbym teoretycznie przenieść firmę swoją (jest to Jedno osobowa działaność gospodarcza) do Irlandii, ale w formie spółki - czy to by zadziałało.

Generalnie chodzi mi tylko o to, aby móc legalnie zarabiać z tego właśnie zakresu, który (w sposób bardzo mały) zarabiałem w swojej firmie - w Irlandii, w spółce w Irlandii.

Nie mogę nic znaleźć na ten temat, więc nie wiem czy ten problem w ogóle istnieje, ale coś mi kiedyś obiło się o uszy, że może być jakiś problem. Ale to było 2 lata temu, i pamiętam jak przez mgłe. Przepraszam za dość kompleksowy post.

Edit; Jeżeli te wszystkie opcje byłyby niemożliwe, czy mógłbym jakoś zintegrować tą JDG w Irlandii? Otwierając jakoś tam oddział? Bo chodzi mi o to, że programiści raczej byliby wszyscy z Irlandii. W Polsce po prostu nie chcę działać (w praktyce)
NeoFromMatrix jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Mały ZUS" dla firm - zmiana od 2019 pytanie (odpowiedzi: 0) Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (nie jestem płatnikiem VAT) , uzyskuję stałe przychody w kwocie 5500zl miesięcznie. Placę mały zus, 2...
§ "Repliki" znanych firm odzieżowych (odpowiedzi: 3) Ostatnio zauważyłem na FB strone repliki zakupy 24h czy coś takiego. Sprzedają jak sie można domyśleć repliki znanych firm tj adidas nike itd ? Czy...
§ Dłużnik z Anglii spółka "limited" windykacja (odpowiedzi: 0) Witam, Proszę o informację jak skutecznie zwindykować firmę z Anglii spółka "limited" (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) zarejestrowna jest ona w...
§ Wykorzystanie logo firm w "katalogu" internetowym oraz komentarze (odpowiedzi: 2) Witam, Prześledziłem wszystkie wątki z tego działu, jednakże wciąż nie otrzymałem jednoznacznego roztrzygnięcia dla moich wątpliwości. Sprawa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:09.